快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: κοψιματακια ηχου - Page: 3
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Theios Giorgos wrote :
Με Macbook, ε? Ας μας απαντήσει ο Πανούλης... :P
με ddj rr και kontrol s2 mk3 κανοντας record k broadcast ταυτοχρονα σε Μ1 δεν κανει καμμια διακοπη!!! οριστε απαντησα ρε!! :p
περαν της πλακας μυριζει κατι με driver της 1000

 

发表时间 Sun 28 May 23 @ 8:47 pm
Μετα το διαβασμα του αρθρου απο THEIO GIORGO και εφοσον εχω δοκιμασει ο,τι λεει , ας το κανω πιο συγκεκριμενο, μηπως και εχει καποια ιδεα καποιος. Παιζω με ενα laptop HP 15s-eq3005nv (Ryzen 7 - 5825U / 16GB RAM / 512GB SSD / W11 Home) και ενα Denon mc 7000.

Το laptop με optimize και χωρις να τρεχει τιποτα (ουτε με συνδεδεμενο το controller) εμφανιζει υψηλο latency τοσο στο latency mon, οσο και στο DPC Latency checker. Eιδικοτερα εμφανιζεται προβληματικος ο driver ACPI.sys οπου δινει τιμες κοντα στο 2,5 και ο Wdf01000.sys . Ολα αυτα παντα στον πυρηνα 0.

Tα κοψιματα στον ηχο ομως εμφανιζονται μονο οταν ειναι συνδεδεμενος ο συγκεκριμενος μικτης. Με την καρτα ηχου του υπολογιστη ή με την αναπαραγωγη ηχου μεσω ενος Denon 6000, αναπαραγεται μουσικη απροβληματιστα. Επισης σε δοκιμη του Denon mc7000 με αλλους υπολογιστες (ειτε με επεξεργαστη intel, ειτε Ryzen) δεν εχει παρατηρηθει τιποτα. Πιο συγκεκριμενα το προηγουμενο laptop ηταν ενα HP G5 με Ryzen 5/8GB RAM/512 SSD και ενω εμφανιζε παρομοια προβληματα με το latency, δεν ακουγοταν ο παραμικρος ηχος, ακομα και με το ASIO buffer της καρτας στο 512.

Το μονο που εχω παρατηρησει και με εχει προβληματισει ειναι οτι κατα την λειτουργια του Denon mc7000, σε περιπτωση που αποσυνδεσω στο καλωδιο τροδοφοσιας του laptop , τοτε ΠΑΝΤΑ θα ακουστει κοψιμο στον ηχο. Διαφορετικο τροφοδοτικο εχω δοκιμασει, χωρις καποια διαφορα.

Εχω δοκιμασει να απενεργοποιησω την καρτα ηχου του υπολογιστη, του wifi ,την καρτα γραφικων,το bluetooth κλπ αλλα τιποτα. Τελος ακομα και σε δοκιμες του ASIO buffer της denon κοντα στο 1800 το προβλημα παραμενει. Δεν εχω καταλαβει αν φταιει ο driver της denon mc7000 ή καποιο προβλημα διενεξης driver, αν υπαρχει θεμα τροφοδοσιας/μπαταριας του laptop, θεμα με τις usb θυρες ή οτιδηποτε αλλο.





 

发表时间 Mon 29 May 23 @ 4:26 pm
Εάν βγάλεις το τροφοδοτικό του λάπτοπ χωρίς να είναι συνδεδεμένο το controller σου κάνει πάλι διακοπή ο ήχος?
 

发表时间 Mon 29 May 23 @ 5:07 pm
Το "πρόβλημα" της διακοπής ροής ήχου, κατά την αφαίρεση της ηλεκτρικής τροφοδοσίας του laptop είναι "γνωστό", παρουσιάζεται και στο Dell (τουλάχιστον στη σειρά Inspiron που διαθέτω εγώ), έχει συζητηθεί εκτενέστατα στο forum και δεν υπάρχει λύση...

Όσον αφορά στο ίδιο "πρόβλημα", ανεξαρτήτου τροφοδοσίας, άφησε εγκατεστημένους τους drivers του MC7000, αλλά από τις ρυθμίσεις του Virtual Dj επέλεξε τους WASAPI Drivers και μετά επανέλαβε τις δοκιμές σου...
 

发表时间 Mon 29 May 23 @ 6:08 pm
To προβλημα ηχου με την αποσυνδεση τροφοδοτικου εμφανιζεται μονο με το Denon 7000. Απλα εστιασα εκει μηπως και γινεται καποια στιγμιαια αυξομειωση της τασης ή κατι αλλο σχετικα με την παροχη ενεργειας. Επισης σχετικα με το τροφοδοτικο,οταν το αποσυνδεω ΠΑΝΤΑ, ΜΑ ΠΑΝΤΑ εκτος απο το κοψιμο φαινεται στο latency mon υψηλο latency απο το ACPI.sys.

Οσον αφορα τους ASIO ή τους WASABI drvers, το προβλημα εμφανιζεται και στις 2 επιλογες, δεν ξερω ομως αν γινεται με την ιδια συχνοτητα.

Οποτε ισως δεν εχει σχεση με το τροφοδοτικο ή την μπαταρια? Το σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι θεμα λογισμικου,καθως το προβλημα εμφανιζεται και με το serato (που συνοδευει τον controller).

Παντως οσον αφορα τις ρυθμισεις για προχωρημενους στις επιλογες παροχης ενεργειας και στο σχεδιο παροχης ενεργειας παρατηρω οτι ειναι περιορισμενες σε σχεση με αλλα laptop:

+ Σκληρος δισκος
+Ρυθμισεις φοντου επιφανειας εργασιας
+Αναστολη λειτουργιας
+PCI Express
+Διαχειριση ενεργειας επεξεργαστη
+Οθονη
+Μπαταρια
 

发表时间 Mon 29 May 23 @ 6:35 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Vageliskare wrote :
Eιδικοτερα εμφανιζεται προβληματικος ο driver ACPI.sys οπου δινει τιμες κοντα στο 2,5

o aspi ειναι για θεμα τροφοδοσιας /ενεργειας απ οσο γνωριζω

 

发表时间 Tue 30 May 23 @ 11:31 am
αυτο που δεν μπορεσα να καταλαβω εγω στην δικη μου περιπτωση ειναι οτι εχω τρια λαπτοπ και μαλιστα και τα τρια msi gaming πως γινεται τωρα να κανει προβλημα μονο στο ενα απο τα τρια λαπτοπ με το ιδιο λειτουργικο ολα με intel ολα με nvidia gsx - rtx με καθαρη εγκατασταση αυτο με ξεπαρναει ειχε δικιο ο συνχωρεμενος ο παππουλης μου που ελεγε οτι αυτα ειναι μηχανηματα του σατανά
 

发表时间 Tue 30 May 23 @ 6:31 pm
kokkinoskoufitsos wrote :
αυτο που δεν μπορεσα να καταλαβω εγω στην δικη μου περιπτωση ειναι οτι εχω τρια λαπτοπ και μαλιστα και τα τρια msi gaming πως γινεται τωρα να κανει προβλημα μονο στο ενα απο τα τρια λαπτοπ με το ιδιο λειτουργικο ολα με intel ολα με nvidia gsx - rtx με καθαρη εγκατασταση...
Μην ξεχνάς ότι τα τρία αυτά laptops έχουν διαφορετικό hardware, με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται...
 

发表时间 Tue 30 May 23 @ 6:59 pm
Vageliskare wrote :
Οσον αφορα τους ASIO ή τους WASABI drvers, το προβλημα εμφανιζεται και στις 2 επιλογες, δεν ξερω ομως αν γινεται με την ιδια συχνοτητα.
Δοκίμασες WASAPI με ήδη εγκατεστημένους τους ASIO?

 

发表时间 Tue 30 May 23 @ 7:00 pm
Theios Giorgos wrote :
kokkinoskoufitsos wrote :
αυτο που δεν μπορεσα να καταλαβω εγω στην δικη μου περιπτωση ειναι οτι εχω τρια λαπτοπ και μαλιστα και τα τρια msi gaming πως γινεται τωρα να κανει προβλημα μονο στο ενα απο τα τρια λαπτοπ με το ιδιο λειτουργικο ολα με intel ολα με nvidia gsx - rtx με καθαρη εγκατασταση...
Μην ξεχνάς ότι τα τρία αυτά laptops έχουν διαφορετικό hardware, με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται...

το προβλημα ομως δεν ηταν απο hardware αλλα απο εναν driver των windows που ηταν κοινος και στα 3 λαπτοπ ο γνωστος acpi ποτ ειναι υπευθυνος για την διαχειρηση ενεργειας της μπαταριας του λαπτοπ οταν τον ξληλωνα ολα οκ και θα ημουν ενταξει το μονο που αλλαζε ηταν οτι χανοταν το εικονιδιο της μπαταριας στην γραμμη εργασιων αλλα την μπαταρια την εβλεπα απο το σκιν του vdj ελα ομως που οταν τον ξλωνα παντα μα παντα μτα απο δυο λεπτα μου πεταγε εκτος συστηματος την καρτα nvidia!!!
 

发表时间 Tue 30 May 23 @ 7:37 pm
Theios Giorgos wrote :
Vageliskare wrote :
Οσον αφορα τους ASIO ή τους WASABI drvers, το προβλημα εμφανιζεται και στις 2 επιλογες, δεν ξερω ομως αν γινεται με την ιδια συχνοτητα.
Δοκίμασες WASAPI με ήδη εγκατεστημένους τους ASIO?




Nαι ακριβως. Υπαρχει περιπτωση με αλλους drivers (πχ ΑSIO4ALL, Flex ASIO κλπ)
να δω διαφορα?
 

发表时间 Wed 31 May 23 @ 11:32 am
@ kokkinoskoufitsos...

Το αρχείο Acpi.sys είναι ένα "ενσωματωμένο" αρχείο - driver των Windows, το οποίο διαχειρίζεται τόσο την ενέργεια των υποσυστημάτων (hardware) ενός Η/Υ, όσο και τις συσκευές PnP.

Το να απεγκαταστήσεις το εν λόγω αρχείο, δεν αποτελεί "λύση" σε κανένα πρόβλημα, διότι (πολύ απλά) δημιουργεί άλλα προβλήματα. Αντί αυτού, υπάρχουν άλλες ενέργειες που μπορούν να γίνουν, όπως για παράδειγμα διαχείριση του Acpi μέσω Bios (εάν υπάρχει αυτή η δυνατότητα) ή εξαναγκασμένη διαχείριση ενέργειας μέσω Apm (και κάπου εδώ τα πράγματα δυσκολεύουν για όποιον δεν έχει σχετική γνώση και εμπειρία). Γι αυτό και σου είπα (μεταξύ αστείου - σοβαρού) ότι θα πρέπει να στείλεις το laptop Χαλκίδα... ;-)

@ Vageliskare

Όταν είχα τον Denon MC6000MkII, είχα αυτά τα προβλήματα που αναφέρεις, λόγω των "κακογραμμένων" drivers του. Και η λύση, ήταν αυτή που πρότεινα και σε σένα.

Δοκίμασε να απεγκαταστήσεις τους ASIO και να κάνεις δοκιμές μόνον με WASAPI. Αν και πιθανολογώ ότι το πρόβλημά σου δεν είναι οι drivers.
 

发表时间 Wed 31 May 23 @ 8:52 pm


Theios Giorgos wrote :
@ kokkinoskoufitsos...

Δοκίμασε να απεγκαταστήσεις τους ASIO και να κάνεις δοκιμές μόνον με WASAPI. Αν και πιθανολογώ ότι το πρόβλημά σου δεν είναι οι drivers.


Μπορει να γινει κατι τετοιο?Να απεγκαταστησω τον ASIO driver του controller και αυτος να επικοινωνει με το laptop? Προσπαθησα να τον απεγκαταστησω και μονο χειροκινητα (με το ποντικι) μπορω να ελεγξω το προγραμμα. Επισης στην καρτελα ''ελεγκτες'' και ''ρυθμιση'' δεν φαινεται το mapping για το Denon, μονο το πληκρολογιο.
 

发表时间 Sat 03 Jun 23 @ 1:10 pm