快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: κοψιματακια ηχου - Page: 1
καλησπερα σημερα δοκιμασα σε εκδηλωση το νεο λαπτοπ και μου εκανε ανα τακτα διαστημτα κοψιματα στον ηχο ( ενα καθε φορα ) η εκδηλωση δεν ηταν απαιτησεων οποτε το αφησα μηπως και σταματησει αλλα δεν
κοιταξαντον driver της κονσολας ειναι ο τελευταιος σας κανω μια φωτο απο τα performance μηπως πρεπει να ανεβασω το latensy η να κανω κατι αλλο?
ευχαριστω
Κατασκευαστής : MSI
Διάσταση οθόνης : 17.3''
Ανάλυση οθόνης : 1920 x 1080 144hz
Επεξεργαστής : Intel Core i7-13620H
Μνήμη : 16GB
Σκληρός δίσκος : 1TB M.2 SSD NVMe
Κάρτα γραφικών : NVIDIA GeForce RTX 4060
Μνήμη κάρτας γραφικών : 8GB
Λειτουργικό σύστημα : Windows 11 Home GR
Κατασκευαστής επεξεργαστή : -
Χαρακτηριστικά μνήμης : DDR5 - 5200MHz
 

发表时间 Fri 21 Apr 23 @ 3:46 pm
Xm. Το να σου κάνει αυτό το λαπτοπ κοψίματακια είναι παράλογο. Άνοιξε το task manager και δες τη στιγμή που στα κάνει που φτάνει η cpu , (λογικά 100%), και η ram. Και αν είναι ανεβασμένα τι σου τραβάει πόρους.
 

发表时间 Fri 21 Apr 23 @ 4:03 pm
dimitris_g wrote :
Xm. Το να σου κάνει αυτό το λαπτοπ κοψίματακια είναι παράλογο. Άνοιξε το task manager και δες τη στιγμή που στα κάνει που φτάνει η cpu , (λογικά 100%), και η ram. Και αν είναι ανεβασμένα τι σου τραβάει πόρους.

το κοιταξα δημητρη δεν ειναι τετοιο θεμα η cpu δεν περναει με τπτ το 20%
ενταξει καινουριο λαπτοπ ειναι καποια ρυθμιση θα θελει αλλα μηπως πρεπει να κανω μια καθαρη εγκατασταση του vdj γιατι μεταφερα τον φακελο απο το παλιο λαπτοπ αυτο δεν ξερω αν βοηθησει
 

发表时间 Fri 21 Apr 23 @ 4:32 pm
Εγω θα εκανα και μια καθαρη εγκατασταση των windows χωρις τα πολλα πολλα περιττα...
 

发表时间 Fri 21 Apr 23 @ 6:06 pm
Για το vdj απλά σβήσε το settings.xml (αφού το κρατήσεις backup εννοείται πρώτα) και δοκίμασε να δεις αν στο κάνει μετα
 

发表时间 Fri 21 Apr 23 @ 6:15 pm
αν δοκιμασω με το latency να το παω 700 η ανεβαζω σταδιακα και βλεπω τυχον διορθωση?
 

发表时间 Sat 22 Apr 23 @ 5:32 am
Εχεις laptop δυνατο φιλε, δεν παιζει να φταει το latency
 

发表时间 Sat 22 Apr 23 @ 9:35 am
βαζω πανω στην κονσολα και τα 2 λαπτοπ ( νεο και παλιο εχει 2 usb η κονσολα ) στις επιδοσεις ιδιες ρυθμισεις στο ιδιο τραγουδι το νεο λαπτοπ κανει κοψιματα το παλιο οχι
εβγαλα και ξαναεβαλα τον driver της κονσολας αλλαξα καλωδια αλλαξα θυρα σε λαπτοπ και κονσολα ανεβοκατεβασα το latency τιποτα
να πω εδω οτι οταν τα ακουω τα κομματια μεσα απο το vdj αλλα χωρις κονσολα με ακουστικα δηλαδηειναι ολα καλα
αλλα γιατι το παλιο λαπτοπ δεν κανει θεμα και κανει το νεο?
να φταινει τα win 11? δεν νομιζω....σπαζοκεφαλια ειναι
θα δοκιμασω αυριο με την αλλη κονσολα αν και δεν νομιζω οτι φταιει η κονσολα αλλα τοτε τι μπορει να ειναι?
γιωργο τι νομιζεις?
 

发表时间 Sat 22 Apr 23 @ 1:43 pm
μιλησα με τον τεχνικο μου και μου ειπε οτι παιζει ο driver τη κονσολας να μην ειναι πληρως συμβατος με τα win 11 μιας και ειναι ανενημερωτος απο το 2018(!)
οποτε μαλλον παω για φορματ να βαλω 10αρια
σκευτεστε κατι αλλο?
 

发表时间 Sat 22 Apr 23 @ 6:21 pm
Και εγώ το ίδιο θέμα έχω σε laptop hp με ryzen 7, 16gb RAM & 1 TB ssd. Οι πιο παλιοί hp με ryzen 5 και με i3 δεν μου δημιούργησαν κανένα πρόβλημα.Ειτε με win 11,είτε με win10 το πρόβλημα παραμένει και προσπαθώ 6 μήνες περίπου να βρω λύση. Έτρεξες το latency mon για να δεις τι πρόβλημα αναφέρει;
 

发表时间 Sun 23 Apr 23 @ 12:04 pm
Mε τους ryzen έχουν αναφερθεί αρκετά θέματα συμβατότητας. Όμως για τον κοκκινοσκουφιτσο είμαι σίγουρος ότι κάποια ρύθμιση τον «παιδεύει» και δεν νομίζω ότι φταίνε τα 11αρια
 

发表时间 Sun 23 Apr 23 @ 3:07 pm
dimitris_g wrote :
Mε τους ryzen έχουν αναφερθεί αρκετά θέματα συμβατότητας. Όμως για τον κοκκινοσκουφιτσο είμαι σίγουρος ότι κάποια ρύθμιση τον «παιδεύει» και δεν νομίζω ότι φταίνε τα 11αρια

ρε δημητρη δυο εκδηλωσεις σημερα μια πρωι μια μεσημερι και τα δυο λαπτοπ επανω το νεο να εχει θεμα το παλιο οχι τους αλλαξα θεση τους αλλαξα κονσολα τα ιδια το η μονη διαφορα που εχουν ( εκτος απο επεξεργαστη και μηνμες και τα δυο msi ) ειναι οτι το ενα ειναι με 10 και το αλλο με 11
ενταξει και εμενα περιεργο μου φενεται αλλα δεν βλεπω και αλλη λογικη λυση
η οι θυρες usb kai tupe c εχουν θεμα ( ολες ομως? ) το καλωδιο δεν ειναι η κονσολα δεν ειναι το vdj δεν ειναι ( με ακουστικα ειναι οκ ) τι διαολο μπορει να ειναι ρε γμτ?
 

发表时间 Sun 23 Apr 23 @ 3:25 pm
Κατ' αρχήν αν χρησιμοποιείς ASIO drivers δεν έχει ΚΑΜΙΑ σημασία τι βάζεις στο latency στο VirtualDJ.
Την ρύθμιση του buffer (latency) πρέπει να την κάνεις στο panel των drivers της κάρτας ήχου.

Επίσης μερικά ακόμα πραγματάκια:

1) Μπορεί μεν ο φάκελος του VirtualDJ για νέες εγκαταστάσεις να μην βρίσκεται μέσα στα Documents, αλλά γενικά πολλοί χρήστες είχαν μικροπροβληματάκια που τα έλυσαν σταματώντας την λειτουργία του OneDrive. Οπότε δοκίμασε το κι αυτό.
2) Στα Windows 11 στις ρυθμίσεις του ήχου υπάρχει μια "έξυπνη" λειτουργία ήχου. Δεν την θυμάμαι απ' έξω πως λέγεται, αλλά απενεργοποίησε την.
3) Άνοιξε τον Task Manager και στην καρτέλα "εκκίνηση" κράτα πρώτα ένα screeshot τι τρέχει, και μετά απενεργοποίησε τα πάντα. Κάνε reboot και δοκίμασε ξανά. Αν το πρόβλημα σταματήσει τότε μπορείς να επαναφέρεις τα στοιχεία που τρέχουν αυτόματα στην έναρξη ένα - ένα μέχρι να βρεις ποιο φταίει.
4) Απενεργοποίησε όλα τα προγράμματα της MSI (δοκιμαστικά). Το πρόβλημα που περιγράφεις είναι αρκετά παρόμοιο με αυτό που είχαν/έχουν αρκετά Dell, όπου το "Dell Support Assist" κατά διαστήματα τρέλαινε το DPC latency. Μπορεί και το MSI να έχει κάποιο παρόμοιο πρόγραμμα.

5) Κατέβασε το Latencymon και κοίτα τι γίνεται με τα DPC, ISR και ειδικά με τα Hard Pagefaults
 

发表时间 Sun 23 Apr 23 @ 4:58 pm
PhantomDeejay wrote :
Κατ' αρχήν αν χρησιμοποιείς ASIO drivers δεν έχει ΚΑΜΙΑ σημασία τι βάζεις στο latency στο VirtualDJ.
Την ρύθμιση του buffer (latency) πρέπει να την κάνεις στο panel των drivers της κάρτας ήχου.

Επίσης μερικά ακόμα πραγματάκια:

1) Μπορεί μεν ο φάκελος του VirtualDJ για νέες εγκαταστάσεις να μην βρίσκεται μέσα στα Documents, αλλά γενικά πολλοί χρήστες είχαν μικροπροβληματάκια που τα έλυσαν σταματώντας την λειτουργία του OneDrive. Οπότε δοκίμασε το κι αυτό.
2) Στα Windows 11 στις ρυθμίσεις του ήχου υπάρχει μια "έξυπνη" λειτουργία ήχου. Δεν την θυμάμαι απ' έξω πως λέγεται, αλλά απενεργοποίησε την.
3) Άνοιξε τον Task Manager και στην καρτέλα "εκκίνηση" κράτα πρώτα ένα screeshot τι τρέχει, και μετά απενεργοποίησε τα πάντα. Κάνε reboot και δοκίμασε ξανά. Αν το πρόβλημα σταματήσει τότε μπορείς να επαναφέρεις τα στοιχεία που τρέχουν αυτόματα στην έναρξη ένα - ένα μέχρι να βρεις ποιο φταίει.
4) Απενεργοποίησε όλα τα προγράμματα της MSI (δοκιμαστικά). Το πρόβλημα που περιγράφεις είναι αρκετά παρόμοιο με αυτό που είχαν/έχουν αρκετά Dell, όπου το "Dell Support Assist" κατά διαστήματα τρέλαινε το DPC latency. Μπορεί και το MSI να έχει κάποιο παρόμοιο πρόγραμμα.

5) Κατέβασε το Latencymon και κοίτα τι γίνεται με τα DPC, ISR και ειδικά με τα Hard Pagefaults

γιωργο κατ αρχην ευχαριστω για την απαντηση
αν κανω μια καθαρη εγκατασταση win 10 θα εχανα κατι ?

 

发表时间 Sun 23 Apr 23 @ 7:11 pm
Μάλιστα.
Η πρώτη εικόνα είναι οτι η διαχείρηση ενέργειας (ACPI.SYS) στο σύστημα σου δεν συμπεριφέρεται με τον καλύτερο τρόπο.
Οπότε ξεκίνα από εκεί. Βρες όλες τις σχετικές ρυθμίσεις και εργαλεία που υπάρχουν στον υπολογιστή σου και προσπάθησε να το φτιάξεις.

Αν το πρόβλημα είναι από κάποιο utility τότε μια καθαρή εγκατάσταση του οτιδήποτε (Win10/11) είναι πολύ πιθανόν να βοηθούσε. Αν το πρόβλημα όμως είναι από driver τότε όχι δεν θα βοηθήσει κάπου.
Γενικά η λύση του format σε καινούργιο και ισχυρό υπολογιστή είναι η έσχατη λύση. Όχι η πρώτη.
 

发表时间 Mon 24 Apr 23 @ 8:17 am
ckapetHome userMember since 2021
Καλημέρα,
έχω την κονσόλα DDJ-800 και με τον παλιό υπολογιστή μου δουλεύει μια χαρά.
Πήρα λοιπόν καινούριο μηχάνημα με ryzen 7 και 16 Gb ram, θεωρώντας πως θα κάνω μια καλή ανανέωση στον εξοπλισμό μου. Το πρόβλημα είναι πως εκεί που όλα λειτουργούν μια χαρά, μου κάνει στιγμιαία κάποια καλύμματα των 2 δευτερολέπτων και συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά.
Διάβασα σε κάτι παρόμοια να γράφετε κάτι για κάρτα γραφικών αλλά πάλι τα ίδια. Έχω κάνει όλα τα update και στο πρόγραμμα και στην κονσόλα.
Ευχαριστώ
 

发表时间 Wed 03 May 23 @ 4:23 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
το latency monitor το τρεξες? αν ναι τι σου λεει?
 

发表时间 Wed 03 May 23 @ 9:05 pm
ckapetHome userMember since 2021
Καλημέρα, αν και δεν ξέρω αν είναι αυτό που εννοείς σου στέλνω αυτό
 

发表时间 Thu 04 May 23 @ 6:13 am
ckapetHome userMember since 2021
 

发表时间 Thu 04 May 23 @ 6:14 am
ckapetHome userMember since 2021
Σου στέλνω την νεα κατασταση
Ευχαριστώ
 

发表时间 Thu 04 May 23 @ 6:42 am
37%