快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: cue vs cue-hold

由于该帖子已年深日久,可能包含陈旧过时或描述错误的信息。

Αγαπητοί φίλοι/συνάδελφοι

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την επιλογή cue-hold στα options του virtualdj8 pro edition

Βασικά όπως εξηγεί και το ίδιο το πρόγραμμα και στις οδηγίες του, αν επιλέξεις από τα options στο cuemode, την επιλογή "cue", τότε όσο έχεις πατημένο το κουμπί, τόσο θα παίζει το track σου, και μόλις το ξεπατήσεις, θα σταματήσει να παίζει. Άμα όμως πατήσεις την επιλογή cue-hold, τότε αμα το αφήσεις λίγο πατημένο, μετά ξεπατάς το κουμπί και το track σου συνεχίζει να παίζει.

Εγώ έχω 2 controller pionner. Ένα ddjsb και ένα xdjR1. Στο ddjsb όλα λειτουργούν κανονικά.
Δυστυχώς όταν παίζω με το xdjR1, είτε την επιλογή cue πατάω, είτε το cue-hold, το κομμάτι συνεχίζει και παίζει παρόλο που το δαχτυλο μου δεν πατάει το cue.

Μπορεί να σκεφτεί κάποιος για ποιο λόγο υπάρχει αυτό το πρόβλημα? Εγώ θέλω να πατώ το cue και αμα αφήνω το δάχτυλο μου, να σταματά το τραγούδι. Μάλλον θα έιναι κάποιο mapping problem? Να σημειώσω ότι δεν άλλαξα τα maps....

Ευχαριστώ πολύ

Παύλος
 

发表时间 Sun 28 May 17 @ 12:23 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Πρέπει να αλλάξεις το mapping του κουμπιού στον controller σε cue_button
 

发表时间 Sun 28 May 17 @ 11:33 pm
μηπως μπορεις να με βοηθησεις στο πως γινεται αυτη η αλλαγη που αναφερεις? Επειδη τα map εγω τα βρηκα ετοιμα...δεν αλλαξα κατι... δεν το εχω ξανακανει
 

发表时间 Mon 29 May 17 @ 12:39 pm
1) Ανοίγεις το πρόγραμμα με την κονσόλα συνδεδεμένη κανονικά
2) Ανοίγεις τις ρυθμίσεις
3) Επιλέγεις αριστερά το εικονίδιο που λέει "Controllers"
4) Κοιτάς πάνω αριστερά. Πρέπει να σου έχει 2 γραμμές. Μία για το πληκτρολόγιο και μία για τον controller σου.
5) Κάνεις κλικ (πάνω αριστερά) στο όνομα του controller σου.
6) Στην κονσόλα σου πατάς το κουμπί CUE
7) Στην δεξιά πλευρά του παραθύρου που βρίσκεσαι πρέπει να δεις το κουμπί CUE στη λίστα με τα πρόσφατα χρησιμοποιημένα κουμπιά. Κάνεις κλικ πάνω του.
8) Ακριβώς από κάτω θα δεις τον κώδικα του κουμπιού (Αυτόν που εκτελεί αυτή τη στιγμή)
9) Σβήσε όλο τον κώδικα και γράψε
cue_button

10) Πάτα τη δισκέτα πάνω δεξιά για να κάνεις save τις αλλαγές σου.

Είσαι έτοιμος

 

发表时间 Mon 29 May 17 @ 2:30 pm
file se euxaristo para poli! tha to dokimaso kai an kolliso kapou tha milisoume
xilia euxaristo

Pavlos
 

发表时间 Thu 01 Jun 17 @ 9:54 am


(陈旧帖子或论坛版块会自动关闭)