快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: Ρυθμιση Stems

由于该帖子已年深日久,可能包含陈旧过时或描述错误的信息。

djpap63PRO InfinityMember since 2010
Χαρακτηριστικα Laptop

Win 10
I7 4800MQ
16 G RAM
INTEL (R) HD 4600
NVIDIA QUADRO K2100M

Οταν κανω load τραγουδι δεν μου κανει καποια διακοπη στον ηχο αλλα τρεμουν οι κυμματομορφες σαν να κολλανε δηλαδη μερχρι να ολοκληρωθει η αναλυση των stems
Η ρυθμιση μου ειναι gpu
Οταν τρεχει το vdj μου δειχνει στο κεντρο ελενχου της nvidia οτι τρεχει με αυτην

 

发表时间 Fri 26 Jun 20 @ 9:05 am
δοκιμασε να τρεξεις το προγραμμα με την onboard καρτα γραφικων. κι ασε τα math στο gpu
 

发表时间 Fri 26 Jun 20 @ 10:33 am
djpap63PRO InfinityMember since 2010
Και πως γινεται αυτο?
 

发表时间 Fri 26 Jun 20 @ 10:41 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Δεν βλέπω την κάρτα γραφικών σου στις "υποστηριζόμενες", οπότε μάλλον είναι και ο λόγος που "ζορίζεται"
Αν βάλεις το mathengine στο CPU (από τις Ρυθμίσεις του VirtualDJ), έχεις καλύτερα ή χειρότερα αποτελέσματα ?
Πάντως είναι λογικό να έχεις μερικά γραφικά προβλήματα ανανέωσης (πχ οι κυματομορφές να τρέμουν), όσο γίνεται η ανάλυση. Το θέμα είναι αν αυτή διαρκεί μερικά δευτερόλεπτα (1-5) ή περισσότερο.

Σχετικά με την επιλογή ποιάς κάρτας γραφικών θα τρέξει ενα πρόγραμμα, τουλάχιστον για υπολογιστές που διαθέτουν συνδυασμό Intel και nVidia, η επιλογή υπάρχει με δεξί κλικ πάνω στο εικονίδιο της εφαρμογής. Δεν το έχει αυτό σε σένα ? Αν όχι, κοίταξε στο Control Panel της nVidia.
Αν και οι προγραμματιστές μας λένε ότι αυτό κανονικά δεν θα πρεπε να παίζει ρόλο, είμαστε όντως περίεργοι αν αυτό βοήθησε κάποιους..
 

发表时间 Fri 26 Jun 20 @ 11:29 am
djpap63PRO InfinityMember since 2010
Εαν βαλω την ρυθμιση στην cpu εχω καλυτερα αποτελεσματα στα γραφικα χωρις τρεμοπαιξιματα αλλα η cpu φτανει στο 100%
Οταν ειμαι στο GPU το τρεμοπαιξιμο στις κυμματομορφες διαρκει περιπου στα 1-5 sec
Βαση των χαρακτηριστων του λαπτοπ μου τι πρεπει να διαλεξω?
Ειναι καλυτερα να εχω κανει απο πριν analyze stems και οχι on fly?

Ευχαριστω
 

发表时间 Fri 26 Jun 20 @ 11:36 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Ακόμα και αν η CPU φτάνει στο 100% για μερικά δευτερόλεπτα, ή αν οι κυματομορφές τρεμοπαίζουν, αυτό δεν επηρρεάζει τον ήχο, ούτε έχεις πρόβλημα να κρασάρει κάτι. Οι εφαρμογές και το λειτουργικό φροντίζουν να βάζουν σε προτεραιότητες τις διεργασίες.
Θέμα ίσως υπάρχει αν παίζεις video. Εκει θα πρέπει να δεις ποια ρύθμιση δουλεύει καλύτερα ώστε να μην κολλάει το video.

Αν καμία από τις 2 ρυθμίσεις δεν σε κάνει να νοιώθεις ασφαλής και μπορείς να χειριστείς τον μεγαλύτερο όγκο αρχείων με το precompute, τότε ναι.
 

发表时间 Fri 26 Jun 20 @ 12:08 pm
djpap63PRO InfinityMember since 2010
Μπαμπη σε ευχαριστω πολυ

Πες μου τωρα κατι τελευταιο που ισως θα εχουν και αρκετοι το ερωτημα

Στειλε μου σε παρακαλω χαρακτηριστικα σε λαπτοπ πχ επεξεργαστη καρτα κτλ που θα ειναι υπερ κομπλε για αυτα που συζηταμε και για τις απαιτησεις του προγραμματος
 

发表时间 Fri 26 Jun 20 @ 12:12 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Θα περιμένεις 1-2 βδομάδες να δούμε αν τελικά κάποιες κάρτες έχουν θέμα ή όχι και μετά θα σου πω. (θύμησέ μου το εδώ να μην το ξεχάσω ;) )
Nα ξέρεις όμως ότι θα είσαι κοντά στο χιλιάρικο, οπότε ξεκίνα να γεμίζεις τον κουμπαρα lol
 

发表时间 Fri 26 Jun 20 @ 12:17 pm
djpap63PRO InfinityMember since 2010
Μια χαρα σε ευχαριστω πολυ
 

发表时间 Fri 26 Jun 20 @ 12:52 pm
djpap63 wrote :

Οταν κανω load τραγουδι δεν μου κανει καποια διακοπη στον ηχο αλλα τρεμουν οι κυμματομορφες σαν να κολλανε δηλαδη μερχρι να ολοκληρωθει η αναλυση των stems
Η ρυθμιση μου ειναι gpu

Επειδή εντόπισα (τυχαία) παρόμοια συμπεριφορά στο δικό μου laptop που ΔΕΝ είχε τέτοια συμπεριφορά μερικές μέρες πριν...
Πήγαινε στις ρυθμίσεις ενέργειας του υπολογιστή και επέλεξε "Υψηλές επιδόσεις" αντί για εξισορρόπηση ενέργειας.
Εγώ είχα ξεχάσει να συνδέσω τον φορτιστή του laptop στην πρίζα και έτσι το laptop έτρεχε από τη μπαταρία του... :P
Μόλις σύνδεσα τον φορτιστή όλα πηγαίνανε σφαίρα!!!

Υ.Γ.:
Εννοείται οτι ένα laptop για DJ's πρέπει να έχει την διαχείριση ενέργειας στο τέρμα (μέγιστες επιδόσεις) και ακόμα και τότε πολλές φορές καλό είναι να κάνεις επεξεργασία του σχεδίου χειροκίνητα και να ορίζεις τα πάντα στο μέγιστο....
Αλλά μερικές φορές και τα αυτονόητα δεν είναι τόσο αυτονόητα τελικά!!! :)
 

发表时间 Fri 26 Jun 20 @ 3:32 pm
djpap63PRO InfinityMember since 2010
Γιωργο σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση

Το εχω σε υψηλες αποδοσεις
 

发表时间 Fri 26 Jun 20 @ 4:11 pm


(陈旧帖子或论坛版块会自动关闭)