快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: Hepl! Πρόβλημα στο VDJ 2021 - Page: 1

由于该帖子的部分内容已年深日久,可能包含陈旧过时或描述错误的信息。

Γεια σας παιδια εχω προβλημα με το 2021:
1ον οποιο skin και να βαλω ειναι κρασαρισμενο, μου δημιουργει διαφορά χρωματος
2ον δεν μου αναγνωριζει την CPU και την GPU (options-->Maths)
3ον δεν κανει αναλυση για τα STEMS οταν φορτωνεις το τραγουδι(κανει το απλο Load)
4ον δεν δουλευουν καθολου τα STEMS
5on δεν δουλευει το ''precompute stem'' (οταν το πατας σε πεταει εξω)

εχω dell inspiron i5 64bit, win10 64bit, 8G RAM, Καρτες Γραφικων - AMD Radeon HD 8670M & Intel(R) HD Graphics Family
 

发表时间 Thu 25 Jun 20 @ 4:39 pm
Ξεκινάμε από τα βασικά:
1) Έχεις κάνει ΠΛΗΡΕΣ update όλων των drivers του υπολογιστή σου και ειδικά της κάρτας γραφικών;
2) Το i5 δεν λέει κάτι... Ποιας γενιάς είναι ο i5 ? Κοινώς τι νούμερο έχει μετά (π.χ 4660 = 4ης γενιάς)
3) Την CPU αποκλείεται να μην την δέχεται στις ρυθμίσεις της mathEngine
4) Όσο η mathEngine είναι απενεργοποιημένη, ΝΑΙ δεν θα κάνει ανάλυση για stems ούτε pre-compute
5) ΔΕΝ θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις την GPU για τον υπολογισμό τον stems. Για να μπορούσες να χρησιμοποιήσεις την GPU θα έπρεπε να έχεις κάρτα γραφικών nVidia. Οπότε ΟΤΙ κι αν κάνεις, δεν θα σου δεχτεί ποτέ την επιλογή GPU στην mathEngine
 

发表时间 Thu 25 Jun 20 @ 5:06 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
PhantomDeejay wrote :
...
Για να μπορούσες να χρησιμοποιήσεις την GPU θα έπρεπε να έχεις κάρτα γραφικών nVidia. Οπότε ΟΤΙ κι αν κάνεις, δεν θα σου δεχτεί ποτέ την επιλογή GPU στην mathEng ine

Γιώργο δράττομαι τις ευκαιρίας, στο λαπτοπ έχω την GEFORCE 820M αλλά το vdj δεν την χρησιμοποιεί τι μπορεί να φταίει;
 

发表时间 Thu 25 Jun 20 @ 5:12 pm
Κατ' αρχήν βάλε το mathEngine στο Automatic
Μετά κλείσε και άνοιξε το VirtualDJ και ΠΕΡΙΜΕΝΕ.
Λογικά (και εφόσον οι drivers είναι ενημερωμένοι πλήρως) θα πρέπει να δεις ένα παράθυρο που θα σου λέει οτι το πρόγραμμα κατεβάζει έξτρα αρχεία.
ΜΗΝ το κλείσεις. Το download θα αργήσει και θα ολοκληρωθεί σε 2 φάσεις.
Όταν το download τελειώσει κάνε επανεκκίνηση του VirtualDJ και δοκίμασε ξανά.

Σημείωση: Δεν υποστηρίζονται ΟΛΕΣ οι κάρτες γραφικών nVidia. Επίσημα αναφέρουμε οτι υποστηρίζονται οι κάρτες GeForce 9XX και πάνω.
Από 9ΧΧ και "κάτω" υποστηρίζονται αρκετές, αλλά όχι όλες. Νομίζω η μικρότερη που υποστηρίζεται είναι η 6ΧΧ
Αυτό έχει να κάνει με τις δυνατότητες επεξεργασίας της GPU. Δεν είναι κάποιο δικό μας "καπρίτσιο". (χοντρικά η κάρτα πρέπει να υποστηρίζει CUDA και κάτι άλλες τεχνικές λεπτομέρειες)
 

发表时间 Thu 25 Jun 20 @ 5:21 pm
PhantomDeejay wrote :
Ξεκινάμε από τα βασικά:
1) Έχεις κάνει ΠΛΗΡΕΣ update όλων των drivers του υπολογιστή σου και ειδικά της κάρτας γραφικών;
2) Το i5 δεν λέει κάτι... Ποιας γενιάς είναι ο i5 ? Κοινώς τι νούμερο έχει μετά (π.χ 4470 = 4ης γενιάς)
3) Την CPU αποκλείεται να μην την δέχεται στις ρυθμίσεις της mathEngine
4) Όσο η mathEngine είναι απενεργοποιημένη, ΝΑΙ δεν θα κάνει ανάλυση για stems ούτε pre-compute
5) ΔΕΝ θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις την GPU για τον υπολογισμό τον stems. Για να μπορούσες να χρησιμοποιήσεις την GPU θα έπρεπε να έχεις κάρτα γραφικών nVidia. Οπότε ΟΤΙ κι αν κάνεις, δεν θα σου δεχτεί ποτέ την επιλογή GPU στην mathEngine


εχω κανει ολα τα updates των drivers
ειναι 4ης γενιας κι'ομως δεν την δεχεται την CPU
δεν εχω n-vidia το λαπτοπ μου εχει amd, δεν μπορει να χρεισημοποιηθει;
 

发表时间 Thu 25 Jun 20 @ 5:26 pm
PhantomDeejay wrote :
Κατ' αρχήν βάλε το mathEngine στο Automatic
Μετά κλείσε και άνοιξε το VirtualDJ και ΠΕΡΙΜΕΝΕ.
Λογικά (και εφόσον οι drivers είναι ενημερωμένοι πλήρως) θα πρέπει να δεις ένα παράθυρο που θα σου λέει οτι το πρόγραμμα κατεβάζει έξτρα αρχεία.
ΜΗΝ το κλείσεις. Το download θα αργήσει και θα ολοκληρωθεί σε 2 φάσεις.
Όταν το download τελειώσει κάνε επανεκκίνηση του VirtualDJ και δοκίμασε ξανά.

Σημείωση: Δεν υποστηρίζονται ΟΛΕΣ οι κάρτες γραφικών nVidia. Επίσημα αναφέρουμε οτι υποστηρίζονται οι κάρτες GeForce 9XX και πάνω.
Από 9ΧΧ και "κάτω" υποστηρίζονται αρκετές, αλλά όχι όλες. Νομίζω η μικρότερη που υποστηρίζεται είναι η 6ΧΧ
Αυτό έχει να κάνει με τις δυνατότητες επεξεργασίας της GPU. Δεν είναι κάποιο δικό μας "καπρίτσιο". (χοντρικά η κάρτα πρέπει να υποστηρίζει CUDA και κάτι άλλες τεχνικές λεπτομέρειες)



το εχω κανει ηδη σε automatic και μου βγαζει math engine error
 

发表时间 Thu 25 Jun 20 @ 5:29 pm
roditis22mp wrote :
εχω κανει ολα τα updates των drivers
ειναι 4ης γενιας κι'ομως δεν την δεχεται την CPU

Σου βγάζει κάποιο μήνυμα σφάλματος;
Εδώ με 4ης γενιάς i5 (4660) τα stems δουλεύουν κανονικά με την CPU


roditis22mp wrote :
δεν εχω n-vidia το λαπτοπ μου εχει amd, δεν μπορει να χρεισημοποιηθει;

PhantomDeejay wrote :
5) ΔΕΝ θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις την GPU για τον υπολογισμό τον stems. Για να μπορούσες να χρησιμοποιήσεις την GPU θα έπρεπε να έχεις κάρτα γραφικών nVidia. Οπότε ΟΤΙ κι αν κάνεις, δεν θα σου δεχτεί ποτέ την επιλογή GPU στην mathEngine

 

发表时间 Thu 25 Jun 20 @ 5:30 pm
roditis22mp wrote :

το εχω κανει ηδη σε automatic και μου βγαζει math engine error

Η απάντηση αυτή δεν ήταν για σένα. Όπως και να έχει, ποια CPU έχεις (ακριβώς) για να δούμε τι έχουν να πουν οι προγραμματιστές...
 

发表时间 Thu 25 Jun 20 @ 5:32 pm
PhantomDeejay wrote :
roditis22mp wrote :
εχω κανει ολα τα updates των drivers
ειναι 4ης γενιας κι'ομως δεν την δεχεται την CPU

Σου βγάζει κάποιο μήνυμα σφάλματος;
Εδώ με 4ης γενιάς i5 (4660) τα stems δουλεύουν κανονικά με την CPU


roditis22mp wrote :
δεν εχω n-vidia το λαπτοπ μου εχει amd, δεν μπορει να χρεισημοποιηθει;

PhantomDeejay wrote :
5) ΔΕΝ θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις την GPU για τον υπολογισμό τον stems. Για να μπορούσες να χρησιμοποιήσεις την GPU θα έπρεπε να έχεις κάρτα γραφικών nVidia. Οπότε ΟΤΙ κι αν κάνεις, δεν θα σου δεχτεί ποτέ την επιλογή GPU στην mathEngine




 

发表时间 Thu 25 Jun 20 @ 5:39 pm
PhantomDeejay wrote :
roditis22mp wrote :

το εχω κανει ηδη σε automatic και μου βγαζει math engine error

Η απάντηση αυτή δεν ήταν για σένα. Όπως και να έχει, ποια CPU έχεις (ακριβώς) για να δούμε τι έχουν να πουν οι προγραμματιστές...


εχω 4200U
 

发表时间 Thu 25 Jun 20 @ 5:45 pm
Κοίτα στον φάκελο Documents\VirtualDJ
Υπάρχει ένα αρχείο log report.txt ???

Αν ναι, στείλτο στο gtsag@virtualdj.com
 

发表时间 Thu 25 Jun 20 @ 5:52 pm
Αν όχι, άνοιξε τις ρυθμίσεις, ψάξε για την επιλογή createmidilog, βάλτην στο ναι, και κάνε επανεκκίνηση του προγράμματος.
Μόλις σου βγάλει το μήνυμα σφάλματος, κλείσε το Virtual, βρες το αρχέιο και στείλτο μου
 

发表时间 Thu 25 Jun 20 @ 5:54 pm
PhantomDeejay wrote :
Κοίτα στον φάκελο Documents\VirtualDJ
Υπάρχει ένα αρχείο log report.txt ???

Αν ναι, στείλτο στο gtsag@virtualdj.com


ok το εστειλα
 

发表时间 Thu 25 Jun 20 @ 6:06 pm
PhantomDeejay wrote :
Κατ' αρχήν βάλε το mathEngine στο Automatic
Μετά κλείσε και άνοιξε το VirtualDJ και ΠΕΡΙΜΕΝΕ.
Λογικά (και εφόσον οι drivers είναι ενημερωμένοι πλήρως) θα πρέπει να δεις ένα παράθυρο που θα σου λέει οτι το πρόγραμμα κατεβάζει έξτρα αρχεία.
ΜΗΝ το κλείσεις. Το download θα αργήσει και θα ολοκληρωθεί σε 2 φάσεις.
Όταν το download τελειώσει κάνε επανεκκίνηση του VirtualDJ και δοκίμασε ξανά.

Σημείωση: Δεν υποστηρίζονται ΟΛΕΣ οι κάρτες γραφικών nVidia. Επίσημα αναφέρουμε οτι υποστηρίζονται οι κάρτες GeForce 9XX και πάνω.
Από 9ΧΧ και "κάτω" υποστηρίζονται αρκετές, αλλά όχι όλες. Νομίζω η μικρότερη που υποστηρίζεται είναι η 6ΧΧ
Αυτό έχει να κάνει με τις δυνατότητες επεξεργασίας της GPU. Δεν είναι κάποιο δικό μας "καπρίτσιο". (χοντρικά η κάρτα πρέπει να υποστηρίζει CUDA και κάτι άλλες τεχνικές λεπτομέρειες)



γιωργο οπως εγραψα και σε αλλο νμα εχω την gtx 850 αλλα δεν ασχοληθηκα καθολου μαζι της ( μου ζηταγε να κανω update toys drivers ) και επελεξα την ιντελ και ολα δουλευυν μια χαρα πολυ χαμηλη η ραμ και λογικοι χρονοι ( γυρω στα 5 sec ) για να φορτωσουν τα στεμς
οποτε εγω το αφηνω οπως ειναι η πρεπει να δουλεψω και την gtx?
 

发表时间 Thu 25 Jun 20 @ 6:25 pm
Όπως αισθάνεσαι... Στην ουσία αυτή τη στιγμή τον διαχωρισμό των stems τον κάνει η CPU (όχι η GPU)
Εγώ εδώ με i5 4660 είμαι μια χαρά (με διαχωρισμό από CPU αφού το PC δεν έχει dedicated κάρτα γραφικών)
 

发表时间 Thu 25 Jun 20 @ 6:32 pm
roditis22mp wrote :
PhantomDeejay wrote :
Κοίτα στον φάκελο Documents\VirtualDJ
Υπάρχει ένα αρχείο log report.txt ???

Αν ναι, στείλτο στο gtsag@virtualdj.com


ok το εστειλα

Πήγαινε στο φάκελο Documents\VirtualDJ\Pugins64 και διέγραψε το αρχείο vcomp140.dll
Άνοιξε το πρόγραμμα και περίμενε να κατεβάσει το αρχείο ξανά.

 

发表时间 Thu 25 Jun 20 @ 6:58 pm
PhantomDeejay wrote :
roditis22mp wrote :
PhantomDeejay wrote :
Κοίτα στον φάκελο Documents\VirtualDJ
Υπάρχει ένα αρχείο log report.txt ???

Αν ναι, στείλτο στο gtsag@virtualdj.com


ok το εστειλα

Πήγαινε στο φάκελο Documents\VirtualDJ\Pugins64 και διέγραψε το αρχείο vcomp140.dll
Άνοιξε το πρόγραμμα και περίμενε να κατεβάσει το αρχείο ξανά.

το εκανα και αυτο


 

发表时间 Thu 25 Jun 20 @ 7:05 pm
Και εξακολουθείς και έχεις πρόβλημα; (αφότου διέγραψες το αρχείο και το ξανακατέβασε; )
 

发表时间 Thu 25 Jun 20 @ 7:08 pm
PhantomDeejay wrote :
Και εξακολουθείς και έχεις πρόβλημα; (αφότου διέγραψες το αρχείο και το ξανακατέβασε; )


Ναι ακόμα τα ίδια
 

发表时间 Thu 25 Jun 20 @ 7:20 pm
Ποια build των Windows έχεις αυτή τη στιγμή;;;
 

发表时间 Thu 25 Jun 20 @ 8:19 pm
67%