快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: MC7000, mic inputs, line inputs & broadcasting

由于该帖子已年深日久,可能包含陈旧过时或描述错误的信息。

Για σας καλά μου παιδιά ... ελπίζω όλοι να είστε καλά ...

Μια γρήγορη ερώτηση
Υπάρχει τρόπος να κάνω broadcasting με την MC7000 και να ακούγονται έξω και τα μικρόφωνα ?

τα line line in ακούγονται έξω ?

Ευχαριστώ
 

发表时间 Thu 19 Mar 20 @ 11:11 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
λογικα ναι...μπορεις να το δεις και στο record... συνηθως οτι γραφει το περναει και broadcast
 

发表时间 Thu 19 Mar 20 @ 11:32 pm
Ευχαριστώ !!
 

发表时间 Fri 20 Mar 20 @ 1:24 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

发表时间 Fri 20 Mar 20 @ 10:35 pm
Δηλαδή το VDJ ηχογραφεί και "εκπέμπει" το Master Output του προγράμματος ή το Recording input εφόσον έχει οριστεί στο audio setup σωστά;
 

发表时间 Sat 21 Mar 20 @ 6:16 pm
Ναι
 

发表时间 Sat 21 Mar 20 @ 8:44 pm
όλα οκ , εύκολα γρήγορα και καθαρά ... (μάλιστα διαπίστωσα με έκπληξη οτι ο MC7000 είναι και stand alone μικτής) ... βγαίνω με icecast ...
... η ερώτηση είναι αν μπορώ να δυναμώσω από κάπου την ένταση που στέλνω server ...
 

发表时间 Sat 28 Mar 20 @ 12:03 pm
Όχι, και δεν ξέρω αν είναι και καλή ιδέα...
Αν χρειάζεσαι πιο "δυνατό" ήχο, τότε τρέξε ένα VST effect στο Master που κάνει maximize.
https://www.meldaproduction.com/MFreeFXBundle
Κατέβασε το bundle, κάνε εγκατάσταση και μετά πήγαινε στο φάκελο που έγινε η εγκατάσταση, κάνε copy το αρχείο .dll του κομπρέσσορα (MCompressor.dll), και κάνε το paste στον φάκελο plugins/soundeffects (ή plugins64/soundeffects αν χρησιμοποιείς την 64 bit έκδοση)
Τρέξε το effect στο master, άνοιξε το user interface και επέλεξε σαν preset το "Master"
Στη συνέχεια βάλε output -3db, ratio 5:1, threshold -12db
Γενικά, αντέγραψε όλες τις ρυθμίσεις από την παρακάτω εικόνα:

Το limiter του VirtualDJ θα χτυπάει λίγο, αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Εξάλλου το θες για broadcast και όχι για Hi-Fi

Σημείωση: To μικρόφωνο ΔΕΝ θα περνάει από τον compressor
 

发表时间 Sat 28 Mar 20 @ 2:10 pm
ευχαριστώ Phantom ...
 

发表时间 Sat 28 Mar 20 @ 4:46 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
αυτο που ζηταει δε γινεται και απο το zerodb?
 

发表时间 Sat 28 Mar 20 @ 5:13 pm
Υποθέτω οτι το zerodb είναι ήδη στο default, δηλαδή τη μέγιστη ένταση χωρίς κλιπάρισμα...
 

发表时间 Sat 28 Mar 20 @ 6:04 pm
το zerodb NAI επηρεάζει την ένταση του streaming (μάλιστα επηρεάζει (και??) την ένταση των καναλιών , γιατί αλλάζει αυτό που βλέπω στα VUμετρα της κάθε φέτας )

το master level ΔΕΝ επηρεάζει την ένταση του streaming, (που είναι μάλλον λογικό μια που και η ένταση ηχογράφησης δεν πρέπει να αλλάζει πειράζοντας το master) ...

στο λαπτοτ του listener το VUμετρο πάει μέχρι 15-20% ... πολλοί βέβαια μου λένε οτι η ένταση που ακούνε είναι μια χαρά , αλλά εμένα μου φαίνεται χαμηλά ...

... αλλά από οτι μπορώ να καταλάβω, το πρόβλημα δεν είναι ότι στέλνω εγώ χαμηλά από το VDJ ... άρα δεν μπορώ να κάνω κάτι ...

Ευχαριστώ και πάλι ...
 

发表时间 Sun 29 Mar 20 @ 10:55 am
Μην μπερδεύεις το τι (και πως) ακούν οι listeners με το τι "ακούει" ο server.
Εσένα σε ενδιαφέρει το σήμα που δέχεται από σένα ο server, καθότι είναι ψηφιακό.
Εφόσον ο icecast/shoutcast server δέχεται σωστό σήμα, το θέμα των ακροατών αφορά τους ακροατές και εξαρτάται από αρκετές παραμέτρους, όπως το πρόγραμμα περιήγησης που χρησιμοποιούν (chrome/firefox) το πρόγραμμα player της σελίδας που συνδέονται, τις δικές τους ρυθμίσεις έντασης κ.ο.κ.
 

发表时间 Sun 29 Mar 20 @ 11:12 am


(陈旧帖子或论坛版块会自动关闭)