快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: Πρόληψη για την τροφοδοσία.

由于该帖子已年深日久,可能包含陈旧过时或描述错误的信息。

Κάποιος είχε αναφέρει στο φόρουμ ότι για όλα υπάρχει πρώτη φορά.Αναφέρομαι στο περιστατικό που έχασε την επικοινωνία η sx με το πρόγραμμα από ρεύμα.
Ερώτηση λοιπόν για να είμαστε ένα βήμα μπροστά, η sx που έχει εξωτερική τροφοδοσία και κάθε κοντρολερ με εξωτερική τροφοδοσία διασφαλίζεται με ένα μικρό ups από ρεύμα?
 

发表时间 Sun 23 Oct 16 @ 8:09 am
ankosPRO InfinityMember since 2009
Εγώ Βαγγέλη που χρησιμοποιώ ups αρκετες φορές και το έχω δοκιμάσει, σε μια διακοπή ρευματος δεν θα χάσει την επικοινωνία.Το λάπτοπ δεν χρειάζεται αφου έχει την δική του μπαταρία
 

发表时间 Sun 23 Oct 16 @ 12:47 pm
εγω εχω ενα μικρο οπου βαζω κοντρολερ και σκληρο
 

发表时间 Sun 23 Oct 16 @ 2:10 pm
Το UPS ανάλογα με τον τύπο του προστατεύει από διακοπή ρεύματος αλλά όχι από πτώση τάσης (καθώς το UPS δεν "αισθάνεται" διακοπή ρεύματος)
Τα καλά UPS είναι τα "line interactive" όπου σε προστατεύουν και από τις δύο περιπτώσεις, αλλά δεν είναι και τόσο μικρά σε μέγεθος και βάρος...
 

发表时间 Sun 23 Oct 16 @ 6:11 pm
PhantomDeejay wrote :
Το UPS ανάλογα με τον τύπο του προστατεύει από διακοπή ρεύματος αλλά όχι από πτώση τάσης (καθώς το UPS δεν "αισθάνεται" διακοπή ρεύματος)
Τα καλά UPS είναι τα "line interactive" όπου σε προστατεύουν και από τις δύο περιπτώσεις, αλλά δεν είναι και τόσο μικρά σε μέγεθος και βάρος...


Γιώργο εμείς τραβάμε ρεύμα από τις μπαταρίες του ups οι οποίες είναι φορτισμένες. Aν η στιγμιαία πτώση τάσης μεταφέρεται στις μπαταρίες τότε είναι άχρηστο για το σκοπό μας το ups γιατί εγώ και ο καθένας αυτό που θέλουμε να καλύψουμε είναι η πτώση τάσης ρεύματος και όχι η διακοπή που θα γίνει αισθητή και από το κοινό μας.

Άρα κακός κουβαλάνε ups μερικοί.
 

发表时间 Mon 24 Oct 16 @ 6:21 am
εγω αυτο που εχω καταλαβει το προβλημα δεν ειναι η πτωση τασης αλλα η στιγμιαια διακοπη ρευματος που μπορει να κανει διακοπη στον κοντρολερ αλλα ο ρελες οτυ ups ειτε δεν την βλεπει ειτε δεν την προλαβαινει η μεγαλη διακοπη ρευματος δεν ειναι προβλημα γιατι σταματαν και οι ενισχυτες τα φωτα κλπ
οποτε η χρηση ups για μενα ειναι περιττη ειναι πιστευω προτιμοτερο να ψαχνουμε << καθαρες >> πριζες οπου δεν υπαρχει τριφασικο οπου εκει μπορεις να βαλεις εστω ενα μικρο πινακακι και να μοιρασεις φορτια
 

发表时间 Mon 24 Oct 16 @ 7:49 am
Υπάρχουν διαφορετικοί τύποι UPS και τους έχω ξαναναφέρει. Τα "φτηνά" Stand-By UPS δεν προστατεύουν από πτώσεις τάσης.
Τα Line Interactive προστατεύουν αφού λειτουργούν και σαν σταθεροποιητές τάσης.
 

发表时间 Mon 24 Oct 16 @ 1:01 pm


(陈旧帖子或论坛版块会自动关闭)