快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: Vdj + Pioneer DDJ S1

由于该帖子已年深日久,可能包含陈旧过时或描述错误的信息。

Καλησπερα παιδες.
Προσφατα ήρθε στα χέρια μου το controller του τιτλου το οποίο είναι σχεδιασμένο για το serato ITCH. (πράγμα στο οποίο δεν έδωσα σημασια διοτι καπου διαβασα για πληρη υποστιρηξη απο VDJ)
Εγω ομως θελω να δουλεψω με VDJ καθ' ότι μέσα απο πειρατικές εκδόσεις το γνωρισα και το συμπάθησα ιδιαιτέρως. (κι ο λόγος που πηρα κοντρολερ ηταν το VDJ - να μεταβω σε αυτό απο CD εποχή)
Κατέβασα λοιπον τη εκδοση 8 απο την επισημη σελιδα - εγκατεστησα , ενας πολυ ωραιος οδηγός που συνάντησα στην εναρξη του προγράμματος έκανε όλη τη "βρωμικη δουλεια", αναγνώρισε το κοντρολερ - την ενσωματωμένη καρτα ηχου και τα όρισε όλα σωστα. Ξεκινησα λοιπον την εξερεύνηση του VDJ - controller με τo όριο δοκιμής των 10 λεπτών που επιτρεπεται σαν free-trial-not registered. (με default mapping)

1ον. Το controller έχει ξεχωριστα για κάθε deck (A & B) τις δυνατοτητες FX με 4 knobs για καθε deck.
1.FX Channel select (orizeis poy na paei to effe. ( A - B - Master - Mic)
2.FX Select (οπου επιλεγεις πιο εφφε θέλεις)
3.Parameter
4.Level - Mix
5. On-Off button

Εγώ λοιπον στο κοντρολερ εχω επιλέξει στα knobs 1. FX CH Select , Α για να παιζει στο deck A και B για το εφφε στο Β deck. Στο ITCH δουλέυουν πολυ σωστα τα εφφε.
Εδω όμως αυτό που συμβαινει ειναι το εξης
Όποιο knob και να πειράξω στο κοντρολερ ειτε Α deck ειτε Β deck (των εφφε πάντα) ελέγχω μονο τα εφφε του Deck A στο VDJ.
Αν γυρισω τον επιλογέα 1. FX Ch Select (οποιουδηποτε deck στο κοντρολερ) σε άλλη θεση, τοτε ο έλεγχος εφφε πάει στο Β deck του Vdj και χανω του Α.
Πρακτικα λοιπόν, δεν μπορω να εχω ελεγχο των εφφε ταυτοχρονα και στα 2 ντεκ του vdj απο τις αντιστοιχες πλευρες του κοντρολερ. πρεπει καθε φορά να στριβω μια θέση εναν απ τους 2 Fx Ch select του controller για να παίρνω τον ελεγχο ενός μονο εφφε.
To θέμα είναι αν γινετε να δουλεψει αυτο το κεφαλαιο σωστα, δλδ με τους επιλογείς του Α να ελεγχω τα εφφε του ντεκ Α και του Β αντιστοιχα. ταυτοχρονα.

2ον Το κοντρολερ έχει για καθε deck ενα Knob Vinyl Speed Adjust οπου ελεγχει τη ταχυτητα του Play/Pause.
Φανταζομαι κάτι τέτοιο δεν το υποστιρίζει το VDJ, σωστα? Μπορούν αυτά τα knobs να χρησιμέυσουν σε κατι άλλο?

Ήμουν ετοιμος να αγοράσω την εφαρμογή αλλα είναι αμαρτία ρε γαμωτο να μη δουλευει πλήρως το κοντρόλερ.
Διαφορετικά θα μπω σε διαδικασία να το πουλίσω (και μου αρέσει κι όλας το ατιμο), να χάσω χρήματα, να αγοράσω κατι φθηνότερο με πληρη υποστιρηξη απο το VDJ + καρτα ηχου κτλ....
Υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί το θέμα 1. ωστε να κρατήσω το κοντρολερ μου και να αγοράσω την άδεια Vdj μόνο για αυτο το κοντρολερ?
Επιτρέπετε η επαγγελματική χρήση με την παραπάνω άδεια ενός μόνο κοντρολερ?

Σορρυ για το μακροσκελες ποστ παιδια...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Χρήστος
 

发表时间 Sat 12 Jul 14 @ 3:23 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Miso gia na katalavainomaste...

H konsola exei dyo pleures me EFFECTs, pou onomazontai FX1 kai FX2. Se kathe pleura, yparxei enas stroggylos diakoptis pou epilegeis DECK A, DECKB, MASTER, MIX/AUX.
Apo oti vlepw ston ergastasiako mapper, douleuei ws eksis...
- An gyriseis ton diakopti sti thesi DECK A (se opoiadipote pleura), tote auti i pleura (FX1 eite FX2) tha elegxei ta effects sto deck 1
- an gyriseis ton diakopti sti thesi DECK B (se opoiadipote pleura), tote auti i pleura (FX1 eite FX2) tha elegxei ta effects sto deck 2

Den douleuei etsi ??


gia to 2o thema, yparxei lysi. H version 8 ypostirizei break/start spped, opote dokimase na to mappareis san ...
brakespeed & startupspeed

Tin entoli auti tha tin symperilavoume sto epomeno update tou ergostasiakou mapper (afou prwta doume ti ginetai me to 1o thema pou einai kai to pio simantiko)
 

发表时间 Sat 12 Jul 14 @ 10:00 pm
H konsola exei dyo pleures me EFFECTs, pou onomazontai FX1 kai FX2. Se kathe pleura, yparxei enas stroggylos diakoptis pou epilegeis DECK A, DECKB, MASTER, MIX/AUX.
Apo oti vlepw ston ergastasiako mapper, douleuei ws eksis...
- An gyriseis ton diakopti sti thesi DECK A (se opoiadipote pleura), tote auti i pleura (FX1 eite FX2) tha elegxei ta effects sto deck 1
- an gyriseis ton diakopti sti thesi DECK B (se opoiadipote pleura), tote auti i pleura (FX1 eite FX2) tha elegxei ta effects sto deck 2

Den douleuei etsi ??


Ετσι ακριβως δουλευει φιλε μου.
Και οι 2 πλευρές (της κονσολας) ελεγχουν Μία πλευρά στο interface (τα εφφε παντα) μονο τη φορα....αυτο που εχεις επιλεξει-απο οποιαδηποτε πλευρα....δλδ δεν μπορω να ενεργοποιησω και τα 2 εφφε ταυτοχρονα....Ή το δεξι ή το αριστερο..... Αυτο ειναι και το προβλημα μου δλδ.
Στο μάπιν είδα πως τους επιλογείς αυτους τους "στρογγυλούς" τους ορίζει σαν FX-SELECT....και τους δυο το ίδιο...οποτε κανουν το ιδιο πράγμα σαν να είναι υπάρχει μόνο μία φετα FX στο controller.
Υπάρχει κάποια λύση?

Όσο για το 2ο θα το ψάξω το συντομοτερο και θα επανελθω με τυχόν απορίες.


 

发表时间 Sun 13 Jul 14 @ 12:46 pm
Φως στο τουνελ...

Κατέβασε ένα update, έκανα reset σε factory mapping (ήταν custom απο τα πειράματα που έκανα)
κι ύστερα δουλευουν κανονικά τα εφφε...εχω τον έλεγχο και στα 2 τωρα.Τέλεια!

Οσον αφορά το 2ο θέμα μπορεί καποιος να με βοηθήσει με λιγη περισσότερη λεπτομέρεια , πως να κανω σωστα το mapping?
 

发表时间 Sun 13 Jul 14 @ 10:05 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Pas Config->Controllers kai epilegeis tin S1 apo tin lista sto panw aristero meros
Kounas to VINYL BRAKE pontesiometro stin konsola.
Sto katw aristero meros tha deis to Key VINYL_SENSITIVITY.
To epilegeis (me klik) kai dipla, sto Action, vazeis tin entoli .. brakespeed & startupspeed
Kleineis to Config.
To pontesiometro twra tha elegxei tin taxytita ksekinimatos kai stamatimatos (kati san vinyl emulation). Sto miden (terma aristera), to deck stamataei -ksekinaei akariaia.
 

发表时间 Mon 14 Jul 14 @ 2:58 am


(陈旧帖子或论坛版块会自动关闭)