快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: [ΝΕΑ] VirtualDj 8 Pre-Release - Page: 8

由于该帖子的部分内容已年深日久,可能包含陈旧过时或描述错误的信息。

Αν και ακομη δεν το εχω ψαξει , αν βρω χρονο θα γινει φυσικα κι αυτο , θα ηθελα να κανω μια σοβαρη ερωτηση , για εμενα , που δεν ξερω αν εχει ειπωθει ξανα.
Εγω πλεον εχω 4 LapTop , και φυσικα οπως ηδη εχω την 7.4 και στα 4 , θελω και την 8 να την εχω και στα 4 , θα υπαρχει προβλημα με αυτο , δεν το εχω καταλαβει αυτο καλα.
Ευχαριστω.
 

发表时间 Sun 18 May 14 @ 4:25 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Θα δώσω μερικές απαντήσεις αλλα εχω πρωτα αυτές τις παρατηρήσεις :

- Γενικά τα θεματα με την εκδοση 8 τα συζητάμε επίσημα στο ανάλογο φόρουμ οπου υπάρχουν και πολλές απαντήσεις.
http://www.virtualdj.com/forums/75/VirtualDJ_8_Pre-Release_Forum.html

- Αφιερώστε χρόνο με το manual,
http://www.virtualdj.com/forums/187146/VirtualDJ_8_Pre-Release_Forum/How_to_access_the_VDJ_8_Manual.html

- Υπαρχουν παντα κάποια "επικίνδυνα" default settings", και πάντα ήταν (έτσι όπως auto Bpm, auto Cue, auto key) που μπορει να είναι "on by default".
Προσωπικά πάντα τα απενεργοποιω. Σε ενα άλλο πόστ θα κάνω μια λίστα με αυτα.
Για άλλες ρυθμίσεις οπως το wasapi shared mode, υπάρχει εξήγηση και πλεονέκτημα με την default ρυθμιση, ετσι πριν χαρακτηρήσουμε κατι σαν 'πρόβλημα', καλά ειναι να ξέρουμε τι κάνει και γιατί. Πάλι σας παραπέμπτω στο user manual / pre-release forum.

- Χρειάζεται "ευελιξία" από την μεριά του χρήστη. Παρολο που υπάρχουν επιλογές σχεδόν για τα πάντα και δεν θα βρείτε άλλο πρόγραμμα με τόσες επιλογές και ευελιξία πρέπει να προσαρμόζεται και ο χρήστη;. Πάντα υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τροπος να κάνουμε κάτι που συνηθίσαμε να κάνουμε με τον Α τρόπο, με έναν διαφορετικό τρόπο, Αλλιώς θα "γράφαμε" ο καθένας μας αν μπορούσε .. το δικό του software. Αυτό ισχύει και για αλλαγές που έγιναν και έπρεπε να γίνουν απο την έκδοση 7.
Η συμβατότητα κρατήθηκε όπου ήταν δυνατόν, σε καποια άλλα πράγματα, απλώς προχωράμε μπροστά.
 

发表时间 Sun 18 May 14 @ 7:47 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
dimitris_g wrote :

Μπορω με drag and drop να αλλαξω τη σειρα των virtual folders αλλα οταν αλλαζω και την σειρα των υπαφακελων μετα την επανεκκινηση ξαναταξινομουνται αλφαβητικα (οι υποφακελλοι)

Με ενα γρήγορο τεστ μου δουλευει σωστα, δεν βλέπω προβλημα.
Ομως πρέπει να ξερεις, η σειρα των φαλέλων σώζεται σε ένα κρυφο αρχειο "order" μεσα στον ίδιο τον φακελο πλεον.. και για κάθε φάκελο.
Αν το σβίσεις κατα λάθως ναι θσ σου δειξει αλφαβητικά. Μεχρι να ξανακανεις re-order, για να δημιουργήσει καινουργιο αρχείο.

djkappas wrote :

χωρις συνδεση πρόγραμμα προς το παρον δεν εχει....
και σε μενα το ιδιο κανει.

Δοκίμασε; να κάνεις ContentUnlimited search ? Εχει; internet εκει ?, μπορεις να φορτωσεις ContentUnlimited files για 30 δευτερόλεπτα ?

aledjo wrote :

1) ειναι πιο βαρυ απο καθε αποψη.
...στο παλιο μου laptop που το 7 παει σφαιρα και δε κολωνει πουθενα


Σαφως είναι πιο απαιτητικό αλλα όχι για ένα σημερινο μηχάνημα. Και είναι λογικό για ένα καινουργιο πρόγραμμα.

aledjo wrote :

ενα απο τα σοβαροτερα προβληματα που υπηρχε μεχρι και την 7, εξακολουθει να υπαρχει και στην 8.

aledjo wrote :
αρκετες φορες εξαφανιζεται η κυματομορφη ενω το τραγουδι παιζει...
επισης δειτε και τη παρακατω φωτογραφια πως φορτωσε ενα τραγουδι (για κλαματα οπως λεει και το τραγουδι)
.....................
κατι αλλο, εχω την εντυπωση οτι στα λαικα τραγουδια (σκυλαδικα) ο ηχος ακουγεται διαφορετικος απ'οτι στην 7 προς το χειροτερο.
το εχει παρατηρησει κανεις αλλος?


Εδω η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά Aledjo !!
Εκτος απο το οτι το προγραμμα έχει γούστο και μπράβο του. .... υπαρχει η εξής εξήγηση. Οσο καλύτερος και λεπτομερης ειναι ο ήχος σου που έχει το σύστημα σου γενικά, τόσο 'αποκαλύπτονται' οι κακές παραγωγές και ηχογραφήσεις και οι ατέλειες. Το ίδιο ισχύει και για ηχεία monitor και High End συστήματα.
Οπότε προβηληματίσου για το τι ακους...
Αλλα το 'προβλημα' αυτό λύνεται με ένα μπουκαλι Ουισκι... που ετσι και αλλιως το χρειάζεσαι για να τα αντέξεις τα doggy songs !!

Οσο για το κενό στην waveform, κανένας αλλος δεν το έχω δει και κανένας δεν το ανέφερε όλν αυτον τον καιρό..


DrJekyl wrote :
Ρε παιδιά τι στο να μη πω γίνεται και τα φωνητικά ακούγονται άλλα ντ'αλλων συχνά πυκνά..??

DrJekyl wrote :
Εκείνο που συνέβη σε μένα πριν λίγο είναι ότι ένα κομμάτι ενώ το pitch slider ήταν στο κέντρο, ακουγόταν σα να έπαιζε +20.. Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση?

Απενεργοποιησε : AutoBPM Match, AutoKey, δες αν ο mapper σου ενργοποηει κάτι απο αυτά χωρίς να το καταλαβαίνεις.
Πάντα κνουμε σωστα δοκιμάζοντας με τον καινουργιο built in mapper :
http://www.virtualdj.com/forums/187771/VirtualDJ_8_Pre-Release_Forum/Controller_not_working_as_expected___PLEASE_READ___.html?page=1

yiannis64 wrote :

Εγω πλεον εχω 4 LapTop , και φυσικα οπως ηδη εχω την 7.4 και στα 4 , θελω και την 8 να την εχω και στα 4 , θα υπαρχει προβλημα με αυτο , δεν το εχω καταλαβει αυτο καλα.
Ευχαριστω.

Ολα είναι εδώ αναλυτικα :
http://www.virtualdj.com/forums/187848/VirtualDJ_8_Pre-Release_Forum/VDJ_8_-__manual__how_to_report_issues__login_and_license.html
 

发表时间 Sun 18 May 14 @ 7:47 am
PhantomDeejay wrote :
Δόξα το θεό :) Ποτέ χωρίς backup!!!


Καλησπέρα. Ποιά είναι τα σημεία που πρέπει να έχουμε σε Backup και πού ακριβώς τα βρίσκουμε?

 

发表时间 Sun 18 May 14 @ 9:04 am
apopsis wrote :
[quote=dimitris_g]
Μπορω με drag and drop να αλλαξω τη σειρα των virtual folders αλλα οταν αλλαζω και την σειρα των υπαφακελων μετα την επανεκκινηση ξαναταξινομουνται αλφαβητικα (οι υποφακελλοι)

Με ενα γρήγορο τεστ μου δουλευει σωστα, δεν βλέπω προβλημα.
Ομως πρέπει να ξερεις, η σειρα των φαλέλων σώζεται σε ένα κρυφο αρχειο "order" μεσα στον ίδιο τον φακελο πλεον.. και για κάθε φάκελο.
Αν το σβίσεις κατα λάθως ναι θσ σου δειξει αλφαβητικά. Μεχρι να ξανακανεις re-order, για να δημιουργήσει καινουργιο αρχείο.



επισης μου μετονομασε ενα φακελο μονο του με την καταληξη vdjfo και οταν σβησω την καταληξη με rename χανονται οι υποφακελοι
 

发表时间 Sun 18 May 14 @ 11:12 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
εξαφανιζεται σε κανεναν αλλον η waveform? εμενα συνεχει εξαφανιζεται ολοκληρη και ας παιζει κανονικα το τραγουδι.

παντως ο ηχος ειναι ανωτερος και το αποτελεσμα που βγαζει σε συνδιασμο με το limiter ειναι ολα τα λεφτα.
 

发表时间 Sun 18 May 14 @ 11:48 am
dimitris_g wrote :
apopsis wrote :
[quote=dimitris_g]
Μπορω με drag and drop να αλλαξω τη σειρα των virtual folders αλλα οταν αλλαζω και την σειρα των υπαφακελων μετα την επανεκκινηση ξαναταξινομουνται αλφαβητικα (οι υποφακελλοι)

Με ενα γρήγορο τεστ μου δουλευει σωστα, δεν βλέπω προβλημα.
Ομως πρέπει να ξερεις, η σειρα των φαλέλων σώζεται σε ένα κρυφο αρχειο "order" μεσα στον ίδιο τον φακελο πλεον.. και για κάθε φάκελο.
Αν το σβίσεις κατα λάθως ναι θσ σου δειξει αλφαβητικά. Μεχρι να ξανακανεις re-order, για να δημιουργήσει καινουργιο αρχείο.



επισης μου μετονομασε ενα φακελο μονο του με την καταληξη vdjfo και οταν σβησω την καταληξη με rename χανονται οι υποφακελοι



(Σε τι μορφη να το κανω το videaki για να ανεβει?)
 

发表时间 Sun 18 May 14 @ 12:30 pm
theios wrote :
Καλησπέρα.
Καταρχάς να πω οτι δεν έχω προλάβει ακόμα να δοκιμάσω το pre-release. Διαβάζω όμως το συγκεκριμένο νήμα αλλά και το ειδικό forum για αυτή την έκδοση.
Να σας πω την αμαρτία μου, έχει φοβηθεί το μάτι μου. Πραγματικά, τόσο καιρό περίμενα εναγωνίως να βγει το 8 αλλά τώρα δεν ξέρω καν αν θα το κατεβάσω μόλις βγει.
Και αυτό συμβαίνει για 2 λόγους. Αφενός οτι βλέπω πως υπάρχουν πολλά θέματα ακόμα και δεν νομίζω αν βγει σύντομα public να έχουν προλάβει να διορθωθούν. Σκέφτομαι δηλαδή οτι αν βγει σε 20 μέρες το 8 μάλλον θα περιμένω μερικούς μήνες να βγει πχ το 8.1 που δεν θα έχει όλες αυτές τις παιδικές ασθένειες.
Αφετέρου, αυτό που με κολλάει περισσότερο είναι οτι έχω καταλάβει οτι έχει πολλά ψιλολόγια και τα settings του δεν πρέπει να είναι και πολύ user friendly.
Αυτό σημαίνει οτι μπορεί να σου βγάλει ένα πρόβλημα ή κάτι που θες να αλλάξεις (πχ έλεγε ένας φίλος πιο πάνω οτι "πηδάει" τη μπότα, που εμένα με παραπέμπει στο ότι έχει limiter, λέμε τώρα) και μέσα σε όλο αυτό τον κακό χαμό, άντε να βρείς ποιά απο όλες τις ρυθμίσεις του τύπου "wasapisharedmode=yes" είναι αυτή που διορθώνει το θέμα που θες να αλλάξεις.
Με λίγα λόγια, με βλέπω να κατεβάζω πχ το 8 τον Ιούνιο και να πρωτοπαίζω με αυτό στο μαγαζί το Σεπτέμβρη μέχρι να το ψάξω και να το δοκιμάσω. Και όταν έρθει εκείνη η μέρα να πάρω και ένα lexotanil και μια εικόνα της Σουμελά μαζί μη μου κάνει κανα κουλό και τρέχα γύρευε.
Δεν ξέρω, έχω αγχωθεί με όσα διαβάζω. Αν μπορεί κάποιος να μου πει αν είναι τόσο τρομερά τα πράγματα ή κακώς αγχώνομαι, θα το εκτιμούσα.
Ευχαριστώ.


Σε αυτην την φαση ειμαι και εγω φιλε μου !! ακριβος οτι ειπες ...... βλεπω αυτες της μερες τα ποστ και ψιλο απελπιζομαι.

 

发表时间 Sun 18 May 14 @ 1:38 pm
dimitris_g wrote :
dimitris_g wrote :
apopsis wrote :
[quote=dimitris_g]
Μπορω με drag and drop να αλλαξω τη σειρα των virtual folders αλλα οταν αλλαζω και την σειρα των υπαφακελων μετα την επανεκκινηση ξαναταξινομουνται αλφαβητικα (οι υποφακελλοι)

Με ενα γρήγορο τεστ μου δουλευει σωστα, δεν βλέπω προβλημα.
Ομως πρέπει να ξερεις, η σειρα των φαλέλων σώζεται σε ένα κρυφο αρχειο "order" μεσα στον ίδιο τον φακελο πλεον.. και για κάθε φάκελο.
Αν το σβίσεις κατα λάθως ναι θσ σου δειξει αλφαβητικά. Μεχρι να ξανακανεις re-order, για να δημιουργήσει καινουργιο αρχείο.



επισης μου μετονομασε ενα φακελο μονο του με την καταληξη vdjfo και οταν σβησω την καταληξη με rename χανονται οι υποφακελοι



(Σε τι μορφη να το κανω το videaki για να ανεβει?)


Και επισης λειπουν πολλα κομματια απο καποια virtual folders ενω ειναι στην db και με το που ανοιγω την v7 ειναι εκει.....

 

发表时间 Sun 18 May 14 @ 1:46 pm
με την vestax vci 400 τα led των faders πανε μαζι με του master αρα δεν εχεις εικονα του πως να ρυθμίσεις ηχο πριν τον βγαλεις εξω
και 2ον παω στο σοβαρο θεμα
μετα απο 2ημερη δοκιμη προσωπικα ειδα οτι ο ηχος ειναι το σημαντικοτερο προβλημα,, βγαινει οξυς,και οπως τον περιεγραψαν οι παραπανω συναδελφοι,
τεστ εγινε και σε διαφορα φορματ ηχου οχι μονο μιας ποιοτητας η μιας σταθερης, μεταξυ του 7 και του 8 και δυστυχώς δουλεψα την 7 γιατι ο ηχος σε ολλες τις δοκιμες ηταν προβληματικος στην 8(οξυς,σαν να εχει εκο,σαν να παραμορφωνει..κτλ,,κτλ)..θα δοκιμασω ακομη μια φορα (αν και παρατηρησα οτι δεν αλλαξε κατι) με την αλλαγη του wasapi σε yes απο no και θα ξανα δωσω πληροφοριες,,,
περιμενω και αλλες παρατηρησεις πανω στο θεμα της ποιοτητας του ηχου... και τελος μπορουμε να χαρτογραφισουμε την vci 400 απως και στον mapper του 7;;
ευχαριστω πολυ
 

发表时间 Mon 19 May 14 @ 3:28 am
Το θέμα με τα led στην vci-400 διορθώθηκε με την τελευταία αναβάθμιση.
 

发表时间 Mon 19 May 14 @ 5:51 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
yiannis64 wrote :

Εγω πλεον εχω 4 LapTop , και φυσικα οπως ηδη εχω την 7.4 και στα 4 , θελω και την 8 να την εχω και στα 4 , θα υπαρχει προβλημα με αυτο , δεν το εχω καταλαβει αυτο καλα.
Ευχαριστω.

Ολα είναι εδώ αναλυτικα :
http://www.virtualdj.com/forums/187848/VirtualDJ_8_Pre-Release_Forum/VDJ_8_-__manual__how_to_report_issues__login_and_license.html[/quote]

Δεν αναφέρει το νήμα όμως για όσους έχουμε αγοράσει δύο φορές το πρόγραμμα. Θα μπορούμε να το έχουμε ανοιχτό και στους 4 υπολογιστές όπως αναφέρει για τους 2?
 

发表时间 Mon 19 May 14 @ 7:21 am
Απάντηση:
Ναι, εφόσων στον λογαριασμό σας υπάρχουν και οι δύο αγορές!
 

发表时间 Mon 19 May 14 @ 7:34 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
DrJekyl wrote :
Λοιπόν το παραπάνω πρόβλημα δε μου συμβαίνει στο mac book pro που έχω (σε mac περιβάλλον που το δοκίμασα). Θα το τσεκάρω και στα άλλα laptops που έχω σε windows περιβάλλον και θα σας αναφέρω αν συμβαίνει κι εκεί.

Εκείνο που τώρα παρατήρησα είναι ότι όταν κάνω login στο ένα pc μπαίνω κανονικά, αλλά όταν πάω να μπω στο άλλο μου ξαναζητάει να κάνω login. Μπαίνω βέβαια χωρίς πρόβλημα αλλά αν θελήσω να παίξω σε τέσσερις εκδηλώσεις δηλαδή σε 4 pc (αφού έχω αγοράσει δύο φορές το πρόγραμμα) τι θα συμβεί?

Και ένα κουφό επίσης είναι το ότι ενώ στο pc με windows οι ημερομηνίες βγαίνουν κανονικά, σε mac περιβάλλον σε πολλούς φακέλλους αρχίζουν από 1/1/2015 και τελειώνουν στις 12/8/2015.....!! Γιατί αυτό? (σε mac περιβάλλον δεν ξέρω πως να επισυνάψω photo..) Αν ξέρετε πως γίνεται πείτε μου να σας ανεβάσω.


Τώρα μου βγάζει 2018, 2019, 2020..........
 

发表时间 Mon 19 May 14 @ 7:50 am
Τα regional settings τα έχεις ρυθμίσει σωστά στον υπολογιστή; Γιατί αν χρησιμοποιείς settings Αγγλίας ή Αμερικής τότε οι ημερομηνίες αλλάζουν (ΗΗ/ΜΜ/ΕΕ -> ΜΜ/ΗΗ/ΕΕ)
 

发表时间 Mon 19 May 14 @ 8:00 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
apopsis wrote :


DrJekyl wrote :
Ρε παιδιά τι στο να μη πω γίνεται και τα φωνητικά ακούγονται άλλα ντ'αλλων συχνά πυκνά..??

DrJekyl wrote :
Εκείνο που συνέβη σε μένα πριν λίγο είναι ότι ένα κομμάτι ενώ το pitch slider ήταν στο κέντρο, ακουγόταν σα να έπαιζε +20.. Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση?

Απενεργοποιησε : AutoBPM Match, AutoKey, δες αν ο mapper σου ενργοποηει κάτι απο αυτά χωρίς να το καταλαβαίνεις.
Πάντα κνουμε σωστα δοκιμάζοντας με τον καινουργιο built in mapper :
http://www.virtualdj.com/forums/187771/VirtualDJ_8_Pre-Release_Forum/Controller_not_working_as_expected___PLEASE_READ___.html?page=1


Θα το δοκιμάσω αλλά (για να μαθαίνουμε) τι ακριβώς σημαίνουν τα ''AutoBPM Match, & AutoKey'' που αν τα απενεργοποιήσω δε θα υπάρχει το πρόβλημα με τα φωνητικά?
 

发表时间 Mon 19 May 14 @ 8:02 am
AutoBPMMatch = Το πρόγραμμα ταιρειάζει αυτόματα τα BPM του τραγουδιού που φορτώνεις με αυτό που είναι στον αέρα αν επαρκεί το εύρος του pitchslider

Με λίγα λόγια είναι σαν να πατάς sync με το που φορτώνεις το τραγούδι στο deck

AutoKEY = Ταιριάζει αυτόματα το μουσικό κλειδί του ενός τραγουδιού με το άλλο. Λογικά αυτή την επιλογή την θέλεις disabled και νομίζω οτι από προεπιλογή είναι απενεργοποιημένη.

Σημείωση:
Μπορεί να μην αρέσουν σε πολλούς τα Ελληνικά, αλλά δοκιμάστε την Ελληνική μετάφραση. Έχει γίνει μετάφραση όλων των επιλογών, των ρυθμίσεων, ακόμα και των εντολών της VDJ Script στα Ελληνικά. Αυτό σημαίνει οτι αν πήγαινες σε κάποια από τις δύο εντολές θα έβλεπες απο κάτω την επεξήγηση (στα Ελληνικά) η οποία πιστεύουμε οτι είναι κατανοητή. Αν κάπου δεν είναι, μπορείτε να μας το πείτε να την διορθώσουμε.
 

发表时间 Mon 19 May 14 @ 8:09 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
PhantomDeejay wrote :
Τα regional settings τα έχεις ρυθμίσει σωστά στον υπολογιστή; Γιατί αν χρησιμοποιείς settings Αγγλίας ή Αμερικής τότε οι ημερομηνίες αλλάζουν (ΗΗ/ΜΜ/ΕΕ -> ΜΜ/ΗΗ/ΕΕ)


Είχες δίκιο Γιώργο και το διόρθωσα στον υπολογιστή αλλά δεν άλλαξαν οι ημερομηνίες στο VDJ..
 

发表时间 Mon 19 May 14 @ 8:09 am
Ναι, δεν άλλαξαν γιατί έχουν αποθηκευτεί ήδη λάθος...
Μπορείς να δοκιμάσεις αφού κρατήσεις ένα backup της βάσης να ξαναδιαβάσεις την βάση της 7 να δεις αν όλα τώρα είναι σωστά;;;
 

发表时间 Mon 19 May 14 @ 8:11 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
PhantomDeejay wrote :
Ναι, δεν άλλαξαν γιατί έχουν αποθηκευτεί ήδη λάθος...
Μπορείς να δοκιμάσεις αφού κρατήσεις ένα backup της βάσης να ξαναδιαβάσεις την βάση της 7 να δεις αν όλα τώρα είναι σωστά;;;


Sorry γιατί ίσως δεν έχω καταλάβει καλά. Για να διαβάσει από την αρχή τη βάση της 7 μου είχε πει ότι πρέπει να διώξω από το φάκελλο του VDJ το αρχείο database.xml και το φάκελλο folders. Αν ναι, το έκανα αλλά δεν άλλαξε κάτι..
 

发表时间 Mon 19 May 14 @ 8:17 am
89%