快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: Young deejay ?

由于该帖子已年深日久,可能包含陈旧过时或描述错误的信息。

Γειαα σας :) …λοιπον αρχικα να ζητησω συγνωμη για το ονομα του τοπικ αλλα δεν μπρουσα να βρω πιο καταλληλο!Οπως ειχα αναφερει σε ενα αλλο τοπικ τυχαια ειμαι 14-15 χρονων και ηθελα να ρωτησω για την κονσολα ddj-sz…ναι το ξερω ειναι λιγο ακριβη και εγω δεν μπορω να την χρησημοποιησω ουτε στο 50 % της και το ξερω … [εγω βασικα ξεκινησα με την mk4 π ειναι καλη για αρχη και επειδη στα παρτυ με 150 ατομα κολλουσε ηθελα καινουργεια και πηρα την ddj ergo v που εξισου πιστευω οτι δεν μπορω να την χρησημοποιησω ουτε στο 50 % της !] η βοηθεια π θα ηθελα απο σας ειναι ποιος θα μπορουσε να ειναι ο τροπος να μαθω βασικα πραγματα[γιατι οτι ξερω το γνωριζω απο προσωπικη πειρα και απο αυτο εδω το Foroum π εχει βοηθησει παρα πολυ και το ευχαριστω ] ή εστω και εξελιγμενα γιατι ειμαι σε μια φαση να ακολουθησω την μουσικη ή οχι ; Αν μεχρι του χρονου δεν παιζω σε μπαρ δεν νομιζω οτι θα την ακολουθησω και ο λογος ειναι οτι σε αυτο π θελω να κανω θελω να πετυχω και προστοπαρων για τα που παρτυ παιζω και για την αμοιβη π εχω το εχω καταφερει αλλα δεν μπορω να περιμενω να γινωω 18 για να παω σε πανεπιστημιο ή να κανω σεμιναρια … π.χ μπορει να μην ξερω απο cdρες αλλα αν παω σε ενα κλαμπ πιστευω οτι εστω με δυσκολια θα βρω ακρη ..το θεμα ειναι υπαρχει τροπος στην ηλικια μ να μαθω βασικα αλλα και προχορημενα πραγματα ? ειτε με σεμιναρια [που να δεχονται και τετοιες ηλικιες ] ειτε με αλλο τροπο ?



ευχαριστω και παλι :) Βαγγέλης
 

发表时间 Fri 31 Jan 14 @ 3:26 pm
 

发表时间 Fri 31 Jan 14 @ 5:06 pm
ευχαριστω ΠΑΡΑ πολυ πραγματικα θα κατσω να δω αν εχει καποιος αλλος να προτεινει κατι να το γραψει !
 

发表时间 Fri 31 Jan 14 @ 5:14 pm
επισης φιλε ''kasapas'' αν μ προτεινες καποια συγκεκριμενα βιντεο π ειναι ειτε σημαντικα ή ενδιαφεροντα θα μουν ευγνομων γιατι απο οτι βλεπω εχει υπερβολικα βιντεο και δεν ξερω απο που να ξεκινησω...
 

发表时间 Fri 31 Jan 14 @ 5:16 pm
Προσωπικα αυτο που εγω εκανα: Την κονσολα μου μπροστα, φραπεδια διπλα, και τα επαιρνα με την σειρα τα βιντεο του :D

Αλλα για να σε βοηθησω:
http://www.youtube.com/watch?v=HcQfZ3OECaA
http://www.youtube.com/watch?v=_gV_cTKOC-8
http://www.youtube.com/watch?v=yulJdwSy3l0
http://www.youtube.com/watch?v=DBvzpxgxvmE
http://www.youtube.com/watch?v=So3F2QB1UEw
http://www.youtube.com/watch?v=rIBYuhyfhK0
http://www.youtube.com/watch?v=uMFYtyHVotc
http://www.youtube.com/watch?v=1mRCSOQFxNc

Αλλα (επαναλαμβανομαι) σου προτεινω να κατσεις να τα παρεις με την σειρα, αναλογα με το τι θες να δεις (βλεπε τιτλο)
 

发表时间 Sat 01 Feb 14 @ 1:13 am
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α

Εγώ αυτά που θα σου πω μπορεί να σου φανούν σκληρά, αλλά θα σου μιλήσω ειλικρινά... κάτι που δεν έκανε κανένας όταν εγώ ήμουν στην ηλικία σου...

Quote :
Οπως ειχα αναφερει σε ενα αλλο τοπικ τυχαια ειμαι 14-15 χρονων και ηθελα να ρωτησω για την κονσολα ddj-sz…ναι το ξερω ειναι λιγο ακριβη

Είναι πολύ ακριβή, όχι λίγο. Λίγο ακριβή λέμε μια κονσόλα κοντά στα 500 ευρώ. (Δεν εξετάζουμε το value for money)

Quote :
και εγω δεν μπορω να την χρησημοποιησω ουτε στο 50 % της και το ξερω …

Ούτε καν στο 10% όχι στο 50%
Εδώ Dj's με πάρα πολλά χρόνια εμπειρία και οι περισσότεροι δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν το 50% όχι εσύ (λόγω εμπειρίας και όχι λόγω ηλικίας)

Quote :
εγω βασικα ξεκινησα με την mk4 π ειναι καλη για αρχη και επειδη στα παρτυ με 150 ατομα κολλουσε ηθελα καινουργεια

Δηλαδή η κονσόλα μετρούσε άτομα και αποφάσιζε αν θα κολλήσει ή όχι;
Και αν η MK4 κολλούσε τι σε κάνει να πιστεύεις οτι δεν θα κολλάει και η SZ? Οτι είναι Pioneer και οτι κάνει 1500 ευρώ;
Οι κονσόλες είναι απλά "κουμπιά" και "ποτενσιόμετρα" που στέλνουν εντολές σε ένα πρόγραμμα. Εάν η MK4 "κολλούσε" το πιθανότερο είναι οτι ο υπολογιστής σου δεν ήταν ρυθμισμένος σωστά. Οπότε και με την SZ σε ένα μη σωστά ρυθμισμένο υπολογιστή πάλι κολλήματα θα έχεις...

Quote :
και πηρα την ddj ergo v που εξισου πιστευω οτι δεν μπορω να την χρησημοποιησω ουτε στο 50 % της !

Η οποία ERGO χρησιμοποιείται και επαγγελματικά σε μαγαζιά και (σαν δυνατότητες) είναι περίπου το 10% της SZ...

Για να κλείσουμε το θέμα της SZ:
Εάν θέλεις τόσο πολύ να την πάρεις, πάρε την. Αλλά μάλλον θα σε δυσκολέψει στο να μάθεις παρά θα σε διευκολύνει: Είμαι 36 χρονών και οδηγώ αυτοκίνητα από τα 18 μου... Έχω οδηγήσει πολλά αυτοκίνητα μεγάλα και μικρά, πειραγμένα και μη...
Το καλοκαίρι που μας πέρασε ένας φίλος του πατέρα μου που ήρθε διακοπές από Ιταλία μου έδωσε να κάνω "βόλτα" μια Gallardo. Σε πληροφορώ οτι μου έσβησε 3 φορές στον "γύρο" του "τετραγώνου" και οτι στην ουσία δεν κατάφερα να την οδηγήσω... Πρόσεξε... Με 18 χρόνια εμπειρία σαν οδηγός! Αν την πάλευα καμιά εβδομάδα λογικά θα μάθαινα να μπορώ να πάω από το Α σημείο στο Β αξιοπρεπώς, αλλά αν ήταν το πρώτο ή δεύτερο αυτοκίνητο που ανέβαινα μετά τη σχολή οδηγών σίγουρα ή θα σκοτωνόμουν ή δεν θα μάθαινα να οδηγώ...
Κατά αντιστοιχία λοιπόν η "μεγάλη" κονσόλα θα σου δυσκολέψει την διαδικασία μάθησης.
Κι αυτό γιατί αντί να έχεις μια απλή κονσόλα, να μάθεις τα βασικά περί μίξης και περί μουσικής επιλογής, θα έχεις μια κονσόλα που θα ασχολείσαι συνεχώς με τα "έξτρα μπιχλιμπίδια" (effects, pads, samples κτλ κτλ) χωρίς να έχεις κάνει κτήμα σου πρώτα τις βασικές αρχές και τους βασικούς κανόνες αυτού του "επαγγέλματος" - "χόμπυ" - "οτι-θες-εσύ-να-το-πεις)

Quote :
η βοηθεια π θα ηθελα απο σας ειναι ποιος θα μπορουσε να ειναι ο τροπος να μαθω βασικα πραγματα[γιατι οτι ξερω το γνωριζω απο προσωπικη πειρα και απο αυτο εδω το Foroum π εχει βοηθησει παρα πολυ και το ευχαριστω ] ή εστω και εξελιγμενα γιατι ειμαι σε μια φαση να ακολουθησω την μουσικη ή οχι ;


Για να μάθεις "βασικά" πράγματα χρειάζονται 3 πράγματα:
1) ΠΟΛΥ εξάσκηση... Τίποτα (μα τίποτα) δεν αντικαθιστά την εξάσκηση... Πάρε το κονσολάκι σου και λιώσ' το!!! Πειραματίσου και προσπάθησε να καταλαβαίνεις πότε κάτι σου "βγαίνει" και πότε όχι. Αφού κάνεις αρκετή εξάσκηση περνάς στο 2:
2) Παρατήρηση. Όταν βγαίνεις έξω άκου και "παρατήρησε" (με το αυτί, όχι απαραίτητα με το μάτι) πως παίζει μουσική ο εκάστοτε dj. Ότι σου "αρέσει" κράτα το να το δοκιμάσεις να το κάνεις κι εσύ. Προσπάθησε να καταλάβεις γιατί παίζει έτσι όπως παίζει, γιατί κάνει οτι κάνει. Εάν δεν μπορείς να βγεις συχνά έξω (λογικό) κατέβαζε και άκου μιξαρισμένα προγράμματα. Το Youtube και το Soundcloud είναι γεμάτα από mixes για κάθε γούστο μουσικής. Αφού αρχίσεις λοιπόν να παρατηρείς περνάς στο 3
3) Και πάλι ΠΟΛΥ εξάσκηση!!!

Για να μάθεις "εξελιγμένα" πράγματα πρέπει πρώτα να κάνεις ΚΤΗΜΑ σου τα βασικά. Πρέπει τα "βασικά" να σου βγαίνουν με "κλειστά τα μάτια"
Διαφορετικά δεν έχει νόημα να μάθεις τα "εξελιγμένα" κι αν το προσπαθήσεις θα τα μάθεις λάθος γιατί δεν θα πατάς σε σωστές βάσεις (είναι αυτό που έλεγα παραπάνω με τα "έξτρα μπιχλιμπίδια")
Όταν λοιπόν κάνεις ΚΤΗΜΑ σου τα "βασικά" θα έχεις ήδη αρχίσει να βρίσκεις σιγά - σιγά το δικό σου στυλ. Πάνω σε αυτό το στυλ μπορείς να αρχίσεις να μαθαίνεις πιο εξελιγμένα πράγματα με τους εξής 3 κανόνες:
1) Εξάσκηση
2) Πειραματισμός & Εξάσκηση
3) Εξάσκηση

Quote :
Αν μεχρι του χρονου δεν παιζω σε μπαρ δεν νομιζω οτι θα την ακολουθησω και ο λογος ειναι οτι σε αυτο π θελω να κανω θελω να πετυχω και προστοπαρων για τα που παρτυ παιζω και για την αμοιβη π εχω το εχω καταφερει αλλα δεν μπορω να περιμενω να γινωω 18 για να παω σε πανεπιστημιο ή να κανω σεμιναρια


Λυπάμαι που θα σε πικράνω, αλλά ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να περιμένεις για πολλούς λόγους.
1) Η κάθε σοβαρή επιχείρηση δεν μπορεί να σε προσλάβει γιατί α) θα απασχολεί ανήλικο, β) θα πρέπει να σε ασφαλίσει γ) ακόμα κι αν με την συγκατάθεση του κηδεμόνα σου πιάσεις εργασία και ασφαλιστείς θα απαγορεύεται να καταναλώσεις αλκοόλ (που σημαίνει οτι σε πιθανό έλεγχο αν υπάρχει αλκοόλ κοντά στο booth έστω κι αν είναι της γκαρσόνας το μαγαζί την "έκατσε") και δ) ο Dj είναι "μούρη" / "φάτσα" / "πρόσωπο" του μαγαζιού. Ακόμα και θεογκόμενος να είσαι με six pack είσαι ΜΙΚΡΟΣ για αυτή την θέση!!!
2) Η κάθε μη σοβαρή επιχείρηση θα κοιτάξει απλά να σε εκμεταλλευτεί και όχι με την ΚΑΛΗ την έννοια
3) Θες δεν θες έχεις μπροστά σου να τελειώσεις ένα Λύκειο. Και αυτό σημαίνει οτι δεν μπορείς να ξενυχτάς σε μόνιμη βάση 2 και 3 φορές την εβδομάδα και ταυτόχρονα να είσαι το λιγότερο απλά εντάξει απέναντι στις σχολικές σου υποχρεώσεις
4) Έχεις μία οικογένεια η οποία δεν ξέρω τι στάση κρατάει αλλά φαντάζομαι οτι ενώ μπορεί να μην έχει πρόβλημα να κάνεις το "γούστο" σου που και που λογικά θα έχει τρομερό πρόβλημα εάν σε αυτή την ηλικία θελήσεις να πιάσεις δουλειά σε μαγαζί

Και μια φιλική υποσημείωση:
Τα πάρτυ (σχολικά, κολεγιακά, φοιτητικά, συλλόγων κτλ) είναι ΠΟΛΥ πιο εύκολη δουλειά απ' οτι το bar και το club. Στα πάρτυ το μεγαλύτερο πλήθος των ανθρώπων που παρευρίσκονται εκεί πάνε με διάθεση να χορέψουν και να περάσουν καλά. Στο μπαρ αυτό δεν ισχύει. Στο μπαρ ο κόσμος πάει απλά και για να πιει ένα ποτό να χαλαρώσει, να συναντήσει κάποιον, να κοινωνικοποιηθεί, να σκοτώσει την ώρα του, να πνίξει τον καημό του (και ένα σωρό άλλους "περίεργους" λόγους)


ΚΕΦΑΛΑΙΟ Β

Επειδή σε αποπήρα λίγο...
Κι εγώ ξεκίνησα να "μαθαίνω" να παίζω μουσική στα 14. Τα καλοκαίρια πήγαινα τα μεσημέρια στην καφετέρια στο χωριό μου και "έβαζα δίσκους"
Η πρώτη μου "δουλειά" ήρθε στα 17 μου λίγο πριν τελειώσω το Λύκειο. Και μετά στο Πανεπιστήμιο, πάρτυ, μπαράκια, καφετέριες, club, κτλ κτλ

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να αγαπάς την μουσική. Όπως σου είπα και παραπάνω διαμόρφωσε ένα χώρο στο δωμάτιο σου και όποτε έχεις ελεύθερο χρόνο αφιέρωσε τον στο να ακούς μουσική και να κάνεις εξάσκηση. Σιγά σιγά όλα θα έρθουν και αν πραγματικά το αγαπάς αυτό το πράγμα δεν γίνεται να αποτύχεις. Όμως χρειάζεται υπομονή και χρόνο. Όπως όλα τα καλά πράγματα... πρέπει να ωριμάσεις και σαν άνθρωπος αλλά και μουσικά "σαν Dj"
Διαφορετικά απλά θα φας τα μούτρα σου.

Φιλικά,
Γιώργος!
 

发表时间 Sat 01 Feb 14 @ 1:26 am
Λοιπον αρχικα Γιωργο ευχαριστω παρα πολυ π καθησες και εγραψες τοσα πολλα :) …
ωραιια καταρχας οντως εχεις δικιο ειμουν λιγο ανακριβης
1 ξερω οτι η sz ειναι πανακριβη
2ξερω οτι την pionner ddj ergo v με δυσκολια χρησημοποιο το 10 %
3 στην mk4 εφταιγε το λαπτοπ που κολλουσε ομως εφταιγαν και η ιδια στην συνδεση με τα ηχεια δεν ειχε καλη επαφη και το διαπιστωσα οταν πηρα την ergo δν μ ξαναχαθηκε το σημα live
4 την ergo χρησημοποιω δλδ χρησημοποιω ΟΛΑ τα κουμπια εκτος απο βιντεο και απο καποια π χρειαζονται την pro full για να δουλεψουν και ειναι για εφε
5ωραια καταλαβα για την εξασκηση ;)
6για το μπαρ εγινε παρεξηγηση δεν το ενοουσα ετσι απλα πχ τις προαλλες ειχα παει σε ενα κλαμπ και το warm up το κανε ενας 14χρονος και φαινοταν ηξερε να χρησημοποιηει τις cdiers και αν δν κανω λαθος ηταν και καλες cdj 900 ..γιαυτο ψαχνω γνωστους dj μπας και απω μαζι της πουθενα και μαθω …σιγα μην επιανα κανονικη δουλει με ασφαλεια κτλπ ειπαμε :Ρ …απλα αν ειναι το καλοκαιρι να παιζω μια φορα την βδομαδα σε κανα κλαμπακι και να περνω ενα χαρτζιλικι αυτο εννοω ;)

τεσπα ευχαριστω για ΟΛΕΣ τις συμβουλες σου θα προσπαθησω να τις ακολουθησω :)


φιλικα Βαγγελης :D
 

发表时间 Sat 01 Feb 14 @ 7:35 am


(陈旧帖子或论坛版块会自动关闭)