快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: Υψηλή CPU

由于该帖子已年深日久,可能包含陈旧过时或描述错误的信息。

Καλησπέρα.
Από την στιγμή που έβαλα windows 7 ( απο XP ), παρατηρώ οτι η μπάρα στο skin που δείχνει την cpu, είναι ανεβασμενη απο το μισό και πάνω, ενω με τα ΧΡ, δεν είχα τετοιο προβλημα.
Τι μπορεί να φταίει ή αν χρειάζονται κάποιες ρυθμίσεις, παρακαλώ την βοήθειά σας.

Ευχαριστώ.
 

发表时间 Tue 05 Nov 13 @ 10:22 am
Για αρχή κλείσε το Aero και σιγουρέψου οτι το skin δεν κάνει resize στην οθόνη
 

发表时间 Tue 05 Nov 13 @ 12:06 pm
Γιώργο θα σου ειμουν ευγνωμων, αν μου έλεγες πως κλεινει το aero και τι σημαινει resize.
 

发表时间 Tue 05 Nov 13 @ 1:34 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Google --> grafeis "Disable Aero Window 7"

apo to CONFIG-->Skins tou VirtualDJ, epilegeis ena skin pou exei isi i miktoteri analysi me tin othoni sou.
Gia na vevaiwtheis oti den einai se Maximized Mode (to opoio anevazei kai tin cPU an to skin den exei akrivws tin analysi tis othoni sou), otan den einai se Maximized mode, tote tha mporeis na to metakineis stin othoni sou me to pontiki sto panw meros tou skin (tha deis ena deikti pontikiou se sxima staurou.)
 

发表时间 Tue 05 Nov 13 @ 2:51 pm
Ευχαριστω πολύ Djdad.
Θα δοκιμάσω και θα επανέλθω.
 

发表时间 Wed 06 Nov 13 @ 3:21 am
Τελικα το προβλημα πρεπει να ειναι απο τον υπολογιστη και οχι απο το vdj.
Ενω εχω απενεργοποιημενο το aero και επισης εχω προσεξει το skin απο το vdj να ειναι της ιδιας αναλυσης με την οθονη του υπολογιστη, εξακολουθει να υπαρχει προβλημα.
Οταν πηγαινω διαχειριση εργασιων, στην καταναλωση cpu μου δειχνει απο 5% εως και 55% και μετα παλι το ιδιο.
Ειναι σαν να δουλευει κατι χωρις να μπορω να το εντοπισω.

Ερωτηση

Ειναι καλο να κανω επαναφορα συστηματος σε προηγουμενη ημερομηνια ή να εγκαταστησω ξανα απο την αρχη τα windows 7, ελπιζοντας να λυθει το προβλημα.

Ευχαριστω.
 

发表时间 Thu 07 Nov 13 @ 6:46 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Kapoios driver mporei na min douleuei swsta kai apasxolei tin CPU. Se kathe periptwsi, prepei na vevaiwtheis oti to performance einai sto megisto dynato simeio kai na "kathariseis" ton ypologisti apo perrites leitourgies.
Akolouthise pista auton ton odigo http://www.virtualdj.com/wiki/Common%20PC%20Performance%20Issues.html kai sto telos to apotelesma tha einai safws kalytero.
 

发表时间 Thu 07 Nov 13 @ 6:07 pm
Εγω παντως εκανα disable το aero και η cpu επεσε αρκετα! Και πανω που χαρηκα συνδεσα την wego απανω και ξαναρχισαν τα "χρατς χρατς"
Το latency το εχω 11ms (Νομιζω αρκετα υψηλα και δεν δικαιολογειται). Τα ενεργοποιησα παλι (Tα aero εννοω) και επαιξε παλι κανονικα...
Υπαρχει λογικη σε αυτο? Χαμηλη cpu και χρατς χρατς, υψηλη cpu και ολα οκ...
 

发表时间 Fri 08 Nov 13 @ 8:18 pm
Παιδιά γιατί να κλείσεις τα Aero. Έχουν φτιαχτεί γι αυτό το σκοπό, δηλαδή να μην επιβαρύνουν τόσο πολύ την κάρτα γραφικών και γενικά το σύστημα. Έχετε διαπιστώσει διαφορά από μόνοι σας και το λέτε ; Προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα και με τα Aero ανοιχτά. Ο ποιο ασφαλείς τρόπος ώστε τα γραφικά να μην επιβαρύνουν είναι η απενεργοποίηση της κάρτας γραφικών (αν δεν είναι onboard), όμως έτσι δεν θα μπορείτε να χρησιμοποιείται άλλη οθόνη ή και project-ορα για τα Videos. Τι λέτε ;
 

发表时间 Sat 09 Nov 13 @ 5:09 am
dimitris_g wrote :
Εγω παντως εκανα disable το aero και η cpu επεσε αρκετα! Και πανω που χαρηκα συνδεσα την wego απανω και ξαναρχισαν τα "χρατς χρατς"
Το latency το εχω 11ms (Νομιζω αρκετα υψηλα και δεν δικαιολογειται). Τα ενεργοποιησα παλι (Tα aero εννοω) και επαιξε παλι κανονικα...
Υπαρχει λογικη σε αυτο? Χαμηλη cpu και χρατς χρατς, υψηλη cpu και ολα οκ...


Πήγαινε στις ρυθμίσεις ενέργειας του υπολογιστή και επέλεξε "Υψηλές Επιδόσεις"
Στη συνέχεια κάνε επεξεργασία των ρυθμίσεων του σχεδίου ενέργειας (για προχωρημένους) και στη διαχείριση ενέργειας του επεξεργαστή βάλε και το minimum και το maximum στο 100%
 

发表时间 Sat 09 Nov 13 @ 6:23 am
Achileas7 wrote :
Παιδιά γιατί να κλείσεις τα Aero. Έχουν φτιαχτεί γι αυτό το σκοπό, δηλαδή να μην επιβαρύνουν τόσο πολύ την κάρτα γραφικών και γενικά το σύστημα. Έχετε διαπιστώσει διαφορά από μόνοι σας και το λέτε ; Προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα και με τα Aero ανοιχτά. Ο ποιο ασφαλείς τρόπος ώστε τα γραφικά να μην επιβαρύνουν είναι η απενεργοποίηση της κάρτας γραφικών (αν δεν είναι onboard), όμως έτσι δεν θα μπορείτε να χρησιμοποιείται άλλη οθόνη ή και project-ορα για τα Videos. Τι λέτε ;


Το Aero επιβαρύνει εκτός από την κάρτα γραφικών ΚΑΙ τον επεξεργαστή. Στους "μοντέρνους" επεξεργαστές (πχ όλες οι σειρές i3-i5-i7) η διαφορά είναι απειροελάχιστη. Σε άλλους επεξεργαστές όμως (πχ Core2Duo ή DualCore) υπάρχει πιο αισθητή διαφορά.

Επίσης στο θέμα των γραφικών τώρα, ναι το Aero επιβαρύνει την GPU καθώς κάνει την σύνθεση της διαφάνειας (transparency) των παραθύρων. Καθώς το VDJ δεν είναι ένα τυπικό παράθυρο των Windows η δημιουργία της "διαφάνειας" όταν ένα τυπικό παράθυρο βρίσκεται μπροστά από το VirtualDJ και επιβαρύνει σημαντικά την GPU-CPU και υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει προβλήματα αν ο DWM "κολλήσει" (πχ φαίνεται στην οθόνη τμήμα παραθύρου - διαλόγου πάνω από το VDJ ενώ δεν υπάρχει)

Προσωπικά στον κύριο υπολογιστή που παίζω μουσική (2ης γενιάς i7 με 16GB RAM και 1GB VRAM) το Aero το έχω ανοιχτό. Αντίθετα στο Backup laptop (Core2Duo με 2GB RAM και 256MB VRAM) το έχω κλειστό καθώς η διαφορά στις επιδόσεις είναι σημαντική...

 

发表时间 Sat 09 Nov 13 @ 6:33 am
Καλησπερα

Λοιπον μετα απο αρκετο ψαξιμο, το αποτελεσμα ειναι το εξης.

Εχω ιο ο οποιος ονομαζεται ibsvc.exe εψαχνα στη διαχειριση εργασιων ( παταμε ctrl+alt+del)
και εβλεπα οτι αυτη η εφαρμογη μου ετρωγε απο 5% εως και 80% απο την CPU, δοκιμαστικα εκανα δεξι κλικ, εβαλα σε αδρανοποιηση αυτη την εφαρμογη και ολα εστρωσαν.
Βεβαια θα πρεπει με ενα καλο αντιβιοτικο να εξουδετερωσω αυτο το αρχειο, αλλα τουλαχιστον εκανα μια αρχη και προς το παρον χαρηκα και ηρεμησα, γιατι ειμουν ετοιμος για φορμα και επανεγκατασταση των windows 7.

Πιστευω να εχω βοηθησει σε οσους παρατηρουν οτι εχουν καποιο σχετικο προβλημα με cpu και οχι μονο.
Επισης μπορειτε να βρειτε πληροφοριες στο ιντερνετ και στο youtube για το συγκεκριμενο ιο τον οποιο θεωρουν μεγαλη απειλη και ειναι πολυ ευκολο να κολλησει ο καθενας, ειδικα μεσω facebook.
 

发表时间 Sat 09 Nov 13 @ 12:25 pm
PhantomDeejay wrote :
dimitris_g wrote :
Εγω παντως εκανα disable το aero και η cpu επεσε αρκετα! Και πανω που χαρηκα συνδεσα την wego απανω και ξαναρχισαν τα "χρατς χρατς"
Το latency το εχω 11ms (Νομιζω αρκετα υψηλα και δεν δικαιολογειται). Τα ενεργοποιησα παλι (Tα aero εννοω) και επαιξε παλι κανονικα...
Υπαρχει λογικη σε αυτο? Χαμηλη cpu και χρατς χρατς, υψηλη cpu και ολα οκ...


Πήγαινε στις ρυθμίσεις ενέργειας του υπολογιστή και επέλεξε "Υψηλές Επιδόσεις"
Στη συνέχεια κάνε επεξεργασία των ρυθμίσεων του σχεδίου ενέργειας (για προχωρημένους) και στη διαχείριση ενέργειας του επεξεργαστή βάλε και το minimum και το maximum στο 100%


Ετσι ειναι απο default και παρολαυτα το κανει. Και οσο κι αν ανεβασω latency εξακολουθει.
Μου κανει εντυπωση γιατι η cpu πεφτει στο 10-15% οταν απενεργοποιω το aero (ενω αλλως δουλευει 25-30%) και παρολαυτα κανει glits.
 

发表时间 Sat 09 Nov 13 @ 3:50 pm
Δημήτρη τι laptop έχεις;;;
 

发表时间 Sun 10 Nov 13 @ 10:37 pm
PhantomDeejay wrote :
Δημήτρη τι laptop έχεις;;;


Toshiba satelite A200. 1.86ghz core duo /2gb ram
Το ξερω οτι ειναι "χαμηλων" δυνατοτητων και αρκετα παλιο ομως το virtual το "παει" μια χαρα και δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα.
Απλα ειδα οτι απενεργοποιοντας τα aero επεσε η cpu και φορτωνε και λογο πιο γρηγορα το κομματι και θα με ενδιεφερε να το δουλεψω ετσι (εφοσον ξεπερασω το θεμα των glits εννοειται)
 

发表时间 Mon 11 Nov 13 @ 8:51 am


(陈旧帖子或论坛版块会自动关闭)