快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: Ένταση εξόδου-Εισόδου Hardware

由于该帖子已年深日久,可能包含陈旧过时或描述错误的信息。

Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις εντάσεις εξόδου των πηγών ήχου (CD Players, κάρτες ήχου). Όταν το setup περιέχει ένα μείκτη τότε η μέγιστη δυνατή ένταση εισόδου σε αυτόν δεν είναι αυτή όπου επιτρέπει ο μείκτης ; Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν έχει και τόσο σημασία το πόσο δυνατή κάρτα ήχου έχουμε καθώς αν ο μείκτης είναι πατάτα θα αναγκαστούμε να περιορίσουμε την ένταση εξόδου της. Έτσι δεν είναι τα πράγματα ή κάνω κάπου λάθος ;
 

发表时间 Fri 13 Sep 13 @ 9:41 am
Κάπου με χάνεις...
Ο μίκτης έχει είσοδο-ους και έξοδο-ους.
Το πόσο δυνατή έξοδο έχει ένα cd player ή μια κάρτα ήχου έχει να κάνει μόνο με τις εισόδους του μίκτη. Δεν έχει καμία σχέση με την έξοδο του.
Και στους μίκτες τα ρυθμιστικά gain ακριβώς αυτό το σκοπό εξυπηρετούν: Να ισοσταθμίζουν τις εντάσεις των διάφορων πηγών ώστε να "ακούγονται" (σε εισαγωγικά) το ίδιο...

Τώρα η έξοδος του μίκτη έχει να κάνει από την μία με την ίδια τη μίξη, και από την άλλη με την είσοδο του επόμενου μηχανήματος στην αλυσίδα (equalizer, compressor, crossover, ενισχυτής κτλ)

Κάτι που πολλοί παραβλέπουν στα τεχνικά χαρακτηριστικά των μηχανημάτων είναι το SNR (Signal to Noise Ratio). Όσο πιο μεγάλο είναι αυτό το νούμερο τόσο περισσότερο gain μπορούμε να βάλουμε σε μια πηγή χωρίς αυτή να βγάζει φύσιμα ή θόρυβο...
Έτσι αν μια κάρτα ήχου έχει χαμηλή ένταση άλλα υψηλό SNR μπορεί άνετα με την προσθήκη περισσότερου gain να ακουστεί πιο δυνατά. Αντίθετα μια συσκευή με μικρό SNR δεν είναι εύκολο να της προσθέσουμε αρκετό gain.

Ελπίζω να σε κάλυψα αν και δεν κατάλαβα τι ακριβώς ρωτάς
 

发表时间 Sun 15 Sep 13 @ 7:14 am
Phantom, ίσως να μην το έκφραση καλά. Αυτό που θέλω να πω είναι, πως αν έχεις ένα μάπα μείκτη και μια πολύ καλή κάρτα ήχου που βγάζει υψηλή ένταση τότε αναγκαστικά, θα χρειαστείς να μειώσεις την ένταση της κάρτας ώστε να μην παραμορφώνει της εισόδους του μείκτη. Αυτό θέλω να πω. Αν και από αυτό που μου έγραψες κατάλαβα ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο :)
 

发表时间 Sun 15 Sep 13 @ 9:43 am
Αν ο μίκτης έχει Gain σε κάθε κανάλι τότε όλα λύνονται.
Αν ο μίκτης δεν έχει gain τότε ναι υπάρχει περίπτωση μια πολύ "δυνατή" κάρτα ήχου ή ένα πολύ δυνατό CD Player να παραμορφώνει την είσοδο του μίκτη...
Για παράδειγμα αν βάλεις CDJ-1000/2000 πάνω σε μίκτη της δεκαετίας του 90 είναι ΣΙΓΟΥΡΟ οτι θα παραμορφώσεις τις εισόδους του.
 

发表时间 Sun 15 Sep 13 @ 1:13 pm


(陈旧帖子或论坛版块会自动关闭)