快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: Gain knob πρόβλημα
alekosgHome userMember since 2003
Γεια σας. Ήθελα να ρωτήσω αν έχει αλλάξει κάτι στη χρήση του knob για το gain.
Για gain έχω την επιλογή auto+remember και σε μερικά κομμάτια χρησιμοποιώ το knob για να διορθώσω κάπως το gain αν υπάρχει μεγάλη διαφορά στη μέση τιμή.
Παρατήρησα τελευταία ότι ενώ η ένδειξη του gain στο skin είναι σωστή (δείχνει db 0 ή ό,τι έχω βάλει), το knob αντίθετα δεν λειτουργεί ή μάλλον λειτουργεί διαφορετικά: αν κάνω mouseover γράφει GAIN Value: INSTRU : 200%
Το ίδιο σε κάθε skin που δοκίμασα.
Δηλαδή πλέον δεν μπορώ να αλλάξω manually τιμή στο gain?
 

发表时间 Fri 26 May 23 @ 7:26 pm
Εφόσον κατά το mouseover το text που εμφανίζεται επί του knob gain αναγράφει κάποια παράμετρο των stems, αυτό σημαίνει ότι το eqmode είναι ρυθμισμένο σε κάποιο stems mode.

Οπότε και εφόσον θέλεις να ρυθμίζεις το Gain (και όχι κάποια παράμετρο των stems), στις ρυθμίζεις (Settings > Controls > eqMode) επιλέγεις Frequency.
 

发表时间 Sat 27 May 23 @ 4:18 am
alekosgHome userMember since 2003
Ευχαριστώ, το δοκίμασα και όντως επανήλθε το gain.
Όμως τώρα χάθηκαν τα stems και οι 3 θέσεις equalizer έγιναν κανονικό equalizer (μπάσα, μεσαία, πρίμα).
Γίνεται να έχω stems στο equalizer και ταυτόχρονα gain στο gain;
 

发表时间 Mon 29 May 23 @ 6:48 pm
 

发表时间 Tue 30 May 23 @ 6:55 pm
alekosgHome userMember since 2003
Το διάβασα, βρήκα 2 λύσεις αλλά όχι την ιδανική (ίσως να μου ξεφεύγει κάτι):
Στο EQ MODE αν επιλέξω ΕΖRemix, τα φέρνει σωστά αλλά ανάποδα, δηλαδή πχ για να χαμηλώσω τα vocals πρέπει να τα δυναμώνω, δηλαδή να το γυρίζω στο 100% αντί για το 0%.
Αν επιλέξω ModernEQ, λειτουργούν όλα σωστά αλλά η ποιότητα δεν είναι το ίδιο καλή σε σχέση με τα stems, μοιάζει δηλαδή να μην κάνει διαχωρισμό (σαν να μην πρόκειται για stems), παρόλο που στο mouseover οι τίτλοι είναι σωστοί (instruments, vocal).
Επειδή το gain συνηθίζω να το ελέγχω μόνο πάνω στο skin (όχι από knob της κονσόλας), θα μου έλυνε το πρόβλημα, αν υπήρχε κάποια μεταβλητή/κώδικας για gain (που να μην είναι "gain") που να λειτουργεί στο skin στην περίπτωση που στο EQ MODE έχουμε επιλέξει STEMS. Υπάρχει κάτι τέτοιο;
 

发表时间 Tue 30 May 23 @ 8:15 pm
alekosgHome userMember since 2003
Τελικά βρήκα λύση (το πήγα ανάποδα):
Στα settings EQ MODE = Frequency
Στο mapping για τα knobs του equalizer, αλλαγή με τιμές stem Instru, stem HiHat, stem Vocal

 

发表时间 Tue 30 May 23 @ 9:21 pm