快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: database δεν κραταει ορισμενα - Page: 1
καλησπερα

εχω μερικα μιξ τα οποια σχεδον καθε φορα που παιζω τα βαζω....
σημερα και ενω τα ειχα παιξει πριν δυο μερες δεν μου τα αναγνωρισε σαν να τα εχω παιξει και φυσικα μου εχασε και τα cue
μου το κανει συχνα και σε αλλα αλλα οχι σε ολα.....

macbook pro macos catalina
virual dj v7360 (μου το εκανε και σε αλλες εκδοσεις)

καμια ιδεα?
 

发表时间 Mon 03 Apr 23 @ 10:16 pm
επισεις μου εχει κοψει playlists απο history (δεν εχει ολα τα traks)
 

发表时间 Mon 03 Apr 23 @ 10:22 pm
Έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα, αλλά με τα cues, χωρίς λόγο έχουν χαθεί αρκετά αλλά όχι όλα.. Αρχίζω να πιστεύω ότι με τα update κάτι γίνεται..
 

发表时间 Wed 05 Apr 23 @ 11:57 am
και με τα cue exo θεμα...

το κανει πολλες εκδοσεις πισω....
καμια λυση

κομματι σημερα που το εχω παιξει πανω απο 150 φορες το "εχασε"......
δεν εχω αλλαξει τιποτα στον δισκο.....
 

发表时间 Sat 08 Apr 23 @ 12:38 am
Γράψε μας τις ρυθμίσεις που έχεις στο Virtual Dj στα κάτωθι πεδία:

Options > Browser > ReadOnly = ?
Options > Browser > HistoryDelay = ?
Options > Browser > WriteHistory = ?

Γράψε μας τα δικαιώματα που έχεις δώσει στον δίσκο του Mac...

Γράψε μας εάν διαθέτεις μόνον ένα σκληρό ή και δεύτερο (εξωτερικό), έλεγξε εάν τα συγκεκριμένα αρχεία υπάρχουν μόνο μία φορά εγγεγραμμένα...
 

发表时间 Sat 08 Apr 23 @ 11:41 am
Και σε εμενα εχει χασει αρκετα tracks απο τα ιστροικα οπως και καποια κομματια απο τα crates του VDJ που εχω κανει DragnDrop μεσα απο το προγραμμα
 

发表时间 Sat 08 Apr 23 @ 12:47 pm
Theios Giorgos wrote :
Γράψε μας τις ρυθμίσεις που έχεις στο Virtual Dj στα κάτωθι πεδία:

Options > Browser > ReadOnly = ?
Options > Browser > HistoryDelay = ?
Options > Browser > WriteHistory = ?

Γράψε μας τα δικαιώματα που έχεις δώσει στον δίσκο του Mac...

Γράψε μας εάν διαθέτεις μόνον ένα σκληρό ή και δεύτερο (εξωτερικό), έλεγξε εάν τα συγκεκριμένα αρχεία υπάρχουν μόνο μία φορά εγγεγραμμένα...


δικους 2 εσωτερικους και καμια φορα και εναν εξωτερικο...
ενας εσωτερικος με εξωτερικο εχουν σχεδον παρομοια αρχεια και φακελους αλλα ειναι με διαφορετικα ονοματα.....

Options > Browser > ReadOnly = no
Options > Browser > HistoryDelay = 15 (i put it)
Options > Browser > WriteHistory = yes
αυτο μετα απο μηδενισμο των σετινκς....

Γράψε μας τα δικαιώματα που έχεις δώσει στον δίσκο του Mac...?????πως το βλεπω αυτο
 

发表时间 Fri 14 Apr 23 @ 9:30 am
DjTasosMavrokefalos wrote :
Theios Giorgos wrote :
Γράψε μας τις ρυθμίσεις που έχεις στο Virtual Dj στα κάτωθι πεδία:

Options > Browser > ReadOnly = ?
Options > Browser > HistoryDelay = ?
Options > Browser > WriteHistory = ?

Γράψε μας τα δικαιώματα που έχεις δώσει στον δίσκο του Mac...

Γράψε μας εάν διαθέτεις μόνον ένα σκληρό ή και δεύτερο (εξωτερικό), έλεγξε εάν τα συγκεκριμένα αρχεία υπάρχουν μόνο μία φορά εγγεγραμμένα...


δικους 2 εσωτερικους και καμια φορα και εναν εξωτερικο...
ενας εσωτερικος με εξωτερικο εχουν σχεδον παρομοια αρχεια και φακελους αλλα ειναι με διαφορετικα ονοματα.....

Options > Browser > ReadOnly = no
Options > Browser > HistoryDelay = 15 (i put it)
Options > Browser > WriteHistory = yes
αυτο μετα απο μηδενισμο των σετινκς....

Γράψε μας τα δικαιώματα που έχεις δώσει στον δίσκο του Mac...?????πως το βλεπω αυτο

Γράψε μας τα δικαιώματα που έχεις δώσει στον δίσκο του Mac...

ok to βρηκα...

κανονικα εχει δικαιωματα

 

发表时间 Fri 14 Apr 23 @ 1:15 pm
Καλησπερα σας,
ψαχνωντας να βρω κ εγω λυση το προβλημα μου επεσα πανω σ αυτη τη κουβεντα.
Εχω και εγω το ιδιο θεμα. Προσφατα μαλιστα αντεγραψα απο το ενα mac π εχω σε αλλο τα History στο folder κανονικα δεν μ εμφανιζει ολοκληρο το ιστορικο.Πολλες φορες ειναι μονο τα πρωτα 20 απο 200 κομματια .
oso αφορα για τις επιλογες π ζητατε σας παραθετω τα δικα μου
Options > Browser > ReadOnly = ? no
Options > Browser > HistoryDelay = ? 45
Options > Browser > WriteHistory = ? yes
εχω 2 δισκους εσωτερικουσς ssd 1 + 1 tb se mac book pro late 2011 i5.

 

发表时间 Wed 10 May 23 @ 10:39 pm
Καλσπερα,ξερει κανεις γιατι εξαφανιζοντιαι ολοκληρες ωρες απο τα History.
Επσης ενω βλεπω μεσα στο TXT. file ολα τα αρχεια αυτα δεν εμφανιζνται στο Ιστορικο?
 

发表时间 Mon 22 May 23 @ 6:06 pm
The Zuzu club wrote :
Καλσπερα,ξερει κανεις γιατι εξαφανιζοντιαι ολοκληρες ωρες απο τα History.
Επσης ενω βλεπω μεσα στο TXT. file ολα τα αρχεια αυτα δεν εμφανιζνται στο Ιστορικο?


με mac παιζεις?
 

发表时间 Mon 22 May 23 @ 7:37 pm
Από την αρχή κυκλοφορίας του Virtual Dj 2023, η θέση εγκατάστασης του προγράμματος έχει αλλάξει. Πλέον είναι στο φάκελο "Application Support" και όχι στο φάκελο "Documents".

Αυτό έγινε, διότι η Apple άλλαξε κάποιες "πολιτικές" της στο OS και πιο συγκεκριμένα στο που (πλέον) μπορούνε να αποθηκεύονται τα όποια δεδομένα των προγραμμάτων.

Θεωρώ ότι ίσως τα όποια προβλήματα προαναφέρθηκαν, πιθανόν να οφείλονται σε αυτό το γεγονός, αλλά λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, δεν έχω βρει το χρόνο να το ψάξω. Ο Phantom ή ο Dad γνωρίζουν καλύτερα, για να απαντήσουν άμεσα...
 

发表时间 Mon 22 May 23 @ 9:04 pm
Γιωργο, μια διευκρινιση : η διαδρομη που αλλαξε, ειναι μονο για mac ? Η' εχει αλλαξει και στα windows ?
 

发表时间 Tue 23 May 23 @ 5:56 pm
Και στα Windows
 

发表时间 Tue 23 May 23 @ 11:40 pm
Παιδιά εγώ από την μεριά μου μιας και ειχα back up τον φάκελο με τα history, παρατήρησα οτι εξακολουθεί να διαγράφει πραγματάκια.... Διαγράφει πράγματα σε ακανόνιστες ημερομηνίες.. Δοκίμασα και άνοιξα το αρχείο traclist.txt. για να δώ αν λείπουν και απο εκεί αρχεία..
Δεν λείπουν....
Π.χ. σε history που το ανοίγω μέσω του virtual δείχνει tracklist μέχρι τις 23:59 και όχι μέχρι τις 6 το πρωί.
Ενώ στο traclict.txt έχει κανονικα ολο το playlist......
Τι συμβαίνει ρε παιδιά...
Και αν ειναι κατι σοβαρο, θα μπορουσατε να προτεινετε καποια προσωρινη λυση;
 

发表时间 Wed 24 May 23 @ 9:02 pm
Σπυρο ειναι γνωστο το θεμα αυτο στα mac εδω και αρκετο καιρο, (πιθανολογω απο τοτε που αλλαξε το root directory του vdj). Προφανως το ψαχνουν ακομα και γιαυτο δεν εχουμε καποια απαντηση. Λογικα σε καποιο απ τα επομενα update θα διορθωθει.. Εως τοτε κρατα backup τακτικα (και το history μετα απο καθε set)
 

发表时间 Wed 24 May 23 @ 9:26 pm
dimitris_g wrote :
The Zuzu club wrote :
Καλσπερα,ξερει κανεις γιατι εξαφανιζοντιαι ολοκληρες ωρες απο τα History.
Επσης ενω βλεπω μεσα στο TXT. file ολα τα αρχεια αυτα δεν εμφανιζνται στο Ιστορικο?


με mac παιζεις?


Ναι. και μαλιστα τωρα εχει σταματησει να μου κρατα και τα στοιχεια των νεων τραγουδιων. Δεν κρατα στη μνημη την αναλυση των τραγουδιων. ΔΕΝ τα κρατα στη νταταμπεισ με αποτελεσμα στην αναζητηση να μην εμφανιζονται, τα νεα τραγουδια και η αναλυση των τραγουδιων πρεπει να γινετε παλι με το ανοιγμα του υπολογιστη. Φταιει καποια εκδοση, το εχει παθει καποιος αλλος. Υπαρχει περιπτωση να φταει το οτι αναλυσα καποια τραγουδια με το recordbox?

 

发表时间 Thu 01 Jun 23 @ 7:31 am
dimitris_g wrote :
The Zuzu club wrote :
Καλσπερα,ξερει κανεις γιατι εξαφανιζοντιαι ολοκληρες ωρες απο τα History.
Επσης ενω βλεπω μεσα στο TXT. file ολα τα αρχεια αυτα δεν εμφανιζνται στο Ιστορικο?


με mac παιζεις?



ναι
 

发表时间 Thu 01 Jun 23 @ 7:32 am
S. Chalikopoylos wrote :
Παιδιά εγώ από την μεριά μου μιας και ειχα back up τον φάκελο με τα history, παρατήρησα οτι εξακολουθεί να διαγράφει πραγματάκια.... Διαγράφει πράγματα σε ακανόνιστες ημερομηνίες.. Δοκίμασα και άνοιξα το αρχείο traclist.txt. για να δώ αν λείπουν και απο εκεί αρχεία..
Δεν λείπουν....
Π.χ. σε history που το ανοίγω μέσω του virtual δείχνει tracklist μέχρι τις 23:59 και όχι μέχρι τις 6 το πρωί.
Ενώ στο traclict.txt έχει κανονικα ολο το playlist......
Τι συμβαίνει ρε παιδιά...
Και αν ειναι κατι σοβαρο, θα μπορουσατε να προτεινετε καποια προσωρινη λυση;


εχω παθει ακριβως τ ιδιο πραγμα.
 

发表时间 Thu 01 Jun 23 @ 7:35 am
Μισό, να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα θεματάκια...

1. Το αρχείο database.xml, το οποίο καταγράφει (σχεδόν) όλα τα δεδομένα (tags, pois, κ.τλ.) ενός οποιουδήποτε κομματιού, βρίσκεται πάντα στον ίδιο δίσκο όπου βρίσκονται τα εκάστοτε κομμάτια. Άρα...

1.1. Έχω κομμάτια μόνο στον δίσκο C? Έχω μόνο μία database στον δίσκο C.
1.2. Έχω κομμάτια μόνον στο δίσκο D? Έχω μόνο μία database στον δίσκο D.
1.3. Έχω κομμάτια και στον C και στον D? Έχω δύο databases, μία στο C και μία στο D.
1.4. Έχω έναν δίσκο, χωρισμένο σε δύο partitions? Ισχύει το άνωθεν, διότι εικονικά έχω δύο δίσκους.
1.5. Μετέφερα κομμάτια από τον έναν δίσκο στον άλλο, μέσω OS και όχι μέσω Virtual Dj? Δεν ενημερώθηκε η database (του δίσκου στον οποίο μεταφέρθηκαν), δεν εμφανίζονται πλέον τα δεδομένα των κομματιών.
1.6. Ο D είναι "εξωτερικός" δίσκος και αποσυνδέθηκε πριν ολοκληρωθεί η ενημέρωση της database? Δεν εμφανίζονται πλέον τα όλα δεδομένα των κομματιών.
1.7. Ο D είναι "εξωτερικός" δίσκος και άρχισε να κάνει νούμερα? Δεν εμφανίζονται πλέον τα όλα δεδομένα των κομματιών.

2. Αναφέρθηκε ήδη, ότι σε κάθε νέα εγκατάσταση του προγράμματος, ο φάκελος του Virtual Dj έχει "μεταφερθεί" πλέον. Άρα...

2.1. Έχω αντιγράψει (από backup) το φάκελο του Virtual Dj στην "παλαιά" θέση (Documents)? Λάθος, τον αντιγράφω στη (νέα) σωστή θέση.
2.2. Υπάρχει ο φάκελος του Virtual Dj και στις δύο διαδρομές (παλαιά και νέα)? Σπάνιο, αλλά όχι αδύνατο, οπότε ένας εκ των δύο θα πρέπει να διαγραφεί (κρατώντας πάντα backup!). Ποιος? Αυτός που έχει τα λιγότερα δεδομένα σε filterfolders, playlists, κ.τ.λ.
2.3. Δεν έκανα νέα εγκατάσταση, αλλά συμβαίνουν "κουλά"? Τσεκάρω εάν υφίστανται διπλότυπα αρχεία μεταξύ παλαιάς και νέας θέσης του φακέλου Virtual Dj.
2.4. Δεν έχω αλλάξει τίποτε απολύτως τους τελευταίους 7 - 8 μήνες, δεν υπάρχουν διπλότυπα αρχεία, δεν έχω πρόβλημα με τον όποιο δίσκο και παρ' όλα αυτά άρχισαν τα κουλά? Τότε το συζητάμε σε άλλη βάση...
 

发表时间 Thu 01 Jun 23 @ 11:09 am
91%