快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: Vdj and freestyler - Page: 1

由于该帖子的部分内容已年深日久,可能包含陈旧过时或描述错误的信息。

Ανοιγω αυτο το νημα για να συνεχιστει η πολυ ενδιαφερουσα κουβεντα που ξεκινησε στο "virtual dj 2018 64bit"
Θα ηθελα να το πιασουμε λιγο απο την αρχη αν γινεται. Εγω λοιπον χρησιμοποιω ενα λαπτοπ με το virtual dj βασικο και παιζω μουσικη και μαζι εχω και το backup laptop στημενο με το virtual dj και το freestyler να λειτουργω τα φωτα μου. Τι ακριβως μπορω να κανω βαζωντας το freestyler στο κυριως λαπτοπ? Θα μπορω να χειριζομαι το freestyler μεσα απο το vdj; τι ακριβως μπορω να κανω και τι κερδιζω? Επισης εαν υπαρχει καποιο λινκ με καποιο σχετικο βιντεακι στο youtube θα βοηθουσε. Οχι για το setαρισμα αλλα τι ακριβως κανει...
 

发表时间 Thu 13 Sep 18 @ 2:21 pm
Το πρώτο πράγμα που θα κερδίσεις είναι η αποστολή του CBG (Beat Grid) από το VirtualDJ στο Freestyler. Έτσι μπορείς να τρέξεις προγράμματα που θα είναι πλήρως συντονισμένα με τη μουσική.

Το δεύτερο πράγμα που θα κερδίσεις είναι η δυνατότητα ελέγχου του Freestyler μέσα από το VirtualDJ. Αυτό ανάλογα με το πως θα το χρησιμοποιήσεις μπορεί να είναι από ασήμαντο, μέχρι και τρομερά σημαντικό (σε σημείο που να απορείς γιατί δεν το χρησιμοποιούσες νωρίτερα)
Με τη δυνατότητα ελέγχου του FS μέσα από το VDJ μπορείς να κάνεις από απλό remap ενός πλήκτρου στην κονσόλα σου (που να κάνει π.χ τα φώτα strobe ή blackout), μέχρι να στήσεις ολόκληρο show με action POI's πάνω στα κομμάτια σου.

Βιντεάκι δεν υπάρχει (ακόμα) αλλά ανεβάζω κάτι που θα σου δώσει μια γεύση... Μόλις ανέβει θα βάλω εδώ και το link.

Υ.Γ.: Αν και το Freestyler υποστηρίζει έλεγχο μέσω MIDI οι δυνατότητες του είναι κάπως περιορισμένες... Έτσι (με το MRC τουλάχιστον) μπορείς να χρησιμοποιήσεις την "δύναμη" της VDJScript σε συνδυασμό με οποιονδήποτε controller υποστηρίζει το VirtualDJ για να φτιάξεις μια κονσόλα/interface που θα ελέγχει το Freestyler με οποιονδήποτε τρόπο μπορείς να φανταστείς... ;) Για αυτό το κομμάτι θα τραβήξω ένα βιντεάκι αύριο να το ανεβάσω μεθαύριο να καταλάβεις τι εννοώ...
 

发表时间 Thu 13 Sep 18 @ 8:57 pm


Παρατηρήσεις:
1) Στην αρχή μπορείς να δεις οτι τα φώτα αλλάζουν χρώμα ακριβώς πάνω σε κάθε beat. Αυτό γίνεται λόγω του οτι το VirtualDJ στέλνει το GRID στο Freestyler. To MRC μπορεί επίσης να στέλνει το GRID ανά 4, 8, και 16 beats (για πιο αργά προγράμματα)

2) Όλο το show του intro είναι προγραμματισμένο με action POI's. Τόσο οι σταθερές σκηνές, όσο η ταχύτητα, το χρώμα, τα gobos και τα στρομπαρίσματα είναι όλα εντολές που εκτελούνται αυτόματα με βάση τα action POI's. Δεν είναι ένα CUE/Sequence. Για την ακρίβεια για αυτό το intro τρέχουν 5 παράλληλα sequences και χρησιμοποιούνται και 5 overrides.

3) Για την ιστορία και μόνο, αυτό ήταν απλά μια δοκιμή με το που στήθηκαν τα φώτα. Το τελικό πρόγραμμα διέφερε λίγο. Επίσης, στο τελικό πρόγραμμα η καπνομηχανή (που είχε μεταφερθεί αλλού) έτρεχε κι αυτή μέσω DMX και έριχνε καπνό με βάση το show τις "κατάλληλες" στιγμές (περισσότερο για effect, παρά σαν χρηστικός καπνός αφού μία ρίψη στην έναρξη ήταν αρκετή για να γράφουν τα φώτα στο πολύ πιο σκοτεινό περιβάλλον από αυτό που επικρατούσε όταν έγινε αυτή η δοκιμαστική εγγραφή)
 

发表时间 Thu 13 Sep 18 @ 10:51 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
αν και ειμαι ασχετος με τους γαμους αλλα και με τα φωτα το αποτελεσμα ειναι γαματο. Σκεπτομενος οτι εχεις εναν γατο φωτιστη που πιανει πουλια στον αερα και δε βαριεται...αν τωρα σκεφτεις οτι ειναι πληρως αυτοποιημενο....ε απλα χαζεψα!! πολλα μπραβο!
 

发表时间 Fri 14 Sep 18 @ 8:31 am
Ενταξει, θα μπω στη διαδικασια να το δοκιμασω αν και ακομα εχω πολλες αποριες.. Βασικα οταν κανεις mapping κουμπι απ την κονσολα το δεσμευεις για το freestyler? Ή υπαρχει τροπος να χειριζεσαι με ενα κουμπι και τα δυο προγραμματα (vdj kai freestyler)?
Επισης αυτο που λες :
"2) Όλο το show του intro είναι προγραμματισμένο με action POI's. Τόσο οι σταθερές σκηνές, όσο η ταχύτητα, το χρώμα, τα gobos και τα στρομπαρίσματα είναι όλα εντολές που εκτελούνται αυτόματα με βάση τα action POI's."
σε ποια poi αναφερεσαι? (φανταζομαι οχι του εκαστοτε κομματιου)
 

发表时间 Fri 14 Sep 18 @ 9:19 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
dimitris_g wrote :
Ενταξει, θα μπω στη διαδικασια να το δοκιμασω αν και ακομα εχω πολλες αποριες.. Βασικα οταν κανεις mapping κουμπι απ την κονσολα το δεσμευεις για το freestyler? Ή υπαρχει τροπος να χειριζεσαι με ενα κουμπι και τα δυο προγραμματα (vdj kai freestyler)?
Επισης αυτο που λες :
"2) Όλο το show του intro είναι προγραμματισμένο με action POI's. Τόσο οι σταθερές σκηνές, όσο η ταχύτητα, το χρώμα, τα gobos και τα στρομπαρίσματα είναι όλα εντολές που εκτελούνται αυτόματα με βάση τα action POI's."
σε ποια poi αναφερεσαι? (φανταζομαι οχι του εκαστοτε κομματιου)


μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα pads με μια custom padpage όπως εδώ:

η με κάποιο custom skin μέσω VirtualDJ Remote όπως εδώ:


για τα pois εννοεί σε κάθε τραγούδι μπορείς να γράψεις στα pois το action


τα παραδείγματα είναι προσωπικά όπως τα χρησιμοποιώ εγω
 

发表时间 Fri 14 Sep 18 @ 10:16 am
Ωραια, η μια απορια φερνει την αλλη οποτε καλυτερα να ξεκινησω να το στησω και στη πορεια ξαναμιλαμε! Μην σας χασω ε???? χαχαχαχαχα
 

发表时间 Fri 14 Sep 18 @ 10:47 am
dimitris_g wrote :
Βασικα οταν κανεις mapping κουμπι απ την κονσολα το δεσμευεις για το freestyler? Ή υπαρχει τροπος να χειριζεσαι με ενα κουμπι και τα δυο προγραμματα (vdj kai freestyler)?

Προφανώς η επιλογή είναι δική σου. Μπορείς ένα κουμπί με SHIFT π.χ. να στέλνει εντολές στο Freestyler και χωρίς SHIFT να στέλνει εντολές στο VirtualDJ.
Τεχνικά πάντως το κουμπί στέλνει εντολές πάντα στο VirtualDJ και αυτό ή μεταβιβάζει εντολές στο Freestyler ή πραγματοποιεί άλλες εντολές που αφορούν το VirtualDJ! (η και τα δύο ταυτόχρονα!!! )

dimitris_g wrote :
Επισης αυτο που λες :
"2) Όλο το show του intro είναι προγραμματισμένο με action POI's. Τόσο οι σταθερές σκηνές, όσο η ταχύτητα, το χρώμα, τα gobos και τα στρομπαρίσματα είναι όλα εντολές που εκτελούνται αυτόματα με βάση τα action POI's."
σε ποια poi αναφερεσαι? (φανταζομαι οχι του εκαστοτε κομματιου)

Ναι στα POI του κάθε κομματιού!
Δεν χρειάζεται βέβαια να έχεις action POI's σε κάθε κομμάτι, αλλά αν θες σε ένα κομμάτι να δημιουργήσεις special effects τότε μπορείς να προγραμματίσεις ένα ή περισσότερα action POI's στο κομμάτι που θα στέλνουν εντολές στα φώτα σου.
Πρακτικά αυτό που θα θες να κάνεις στις περισσότερες περιπτώσεις μέσω action POI's θα είναι να ενεργοποιείς και να απενεργοποιείς override buttons. Αλλά δεν είναι απαραίτητο να περιοριστείς εκεί...

Τέλος ανάλογα με το πως θα συνδέσεις το VirtualDJ με το Freestyler μπορείς να επιλέξεις διάφορους τρόπους ελέγχου.
Σίγουρα μπορείς να φτιάξεις μια custom pad page για να ελέγχεις το Freestyler μέσω των pads του controller σου. Επίσης μπορείς να κάνεις remap ένα "sub-controller" που θα τον χρησιμοποιείς αποκλειστικά για έλεγχο του Freestyler (π.χ. εγώ έχω κάνει remap ένα AKAI APC40 MKII το οποίο ελέγχει αποκλειστικά το Freestyler μέσω του VirtualDJ). Τέλος με το MRC μπορείς να κατεβάσεις και το σχετικό "skin" που έχω φτιάξει (εμφανίζει ένα έξτρα παράθυρο σε οποιοδήποτε skin χρησιμοποιείς) να το παραμετροποιήσεις στα μέτρα σου, και να ελέγχεις το freestyler από εκεί...
To skin του MPC μπορεί πολύ εύκολα να μετατραπεί και σαν skin για το iRemote οπότε μπορείς να συνδέσεις ένα tablet και να ελέγχεις το Freestyler από εκεί...


Υ.Γ.:
Αν θες μπορείς να κάνεις και μερικά "τρελά" πράγματα... Π.χ. κάθε φορά που χρησιμοποιείς ένα effect (έστω flanger) τα φώτα σου αυτόματα να αλλάζουν χρώμα ή να κάνουν strobe κτλ... Χωρίς action POI's και χωρίς να πατάς κουμπιά... :P
 

发表时间 Fri 14 Sep 18 @ 11:14 am
Λοιπον πρωτη προσπαθεια ανεπιτυχης. Ακολουθησα ολα τα βηματα του Γιωργου κατα γραμμα. Εδωσα την εντολη στο vdj αλλα το freestyler δεν ανταποκρινεται στο blackout. H εντολη που εδωσα ειναι

set '$FS_SND_BLACKOUT' 1 while_pressed

Επισης παραθετω μια φωτο με τις ρυθμισεις του freestyler γιατι μου φαινεται οτι εχω λιγο διαφορετικες τιμες απο το παραδειγμα του Γιωργου



Σημειωση, το μονο που αλλαζει οταν πανταω το custom button στο vdj ειναι η τιμη που εχω σε κοκκινο κυκλο και γινεται απο 0 σε 127

 

发表时间 Fri 14 Sep 18 @ 8:13 pm
αντε και στα δικα μας ( dashlight ) :-)
 

发表时间 Sat 15 Sep 18 @ 10:27 am
Ποια έκδοση του Freestyler χρησιμοποιείς; Κάνε αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση και ξανακάνε import τα MIDI assignments στο Freestyler.
Και ναι, το να βλέπεις το 127 είναι σωστό (σημαίνει οτι το VirtualDJ στέλνει σωστά το MIDI note. Απλά τα assignments σου είναι λάθος γιατί προφανώς έχεις πιο παλιά έκδοση από αυτή με την οποία έκανα εγώ export τα MIDI assignments)
 

发表时间 Sun 16 Sep 18 @ 4:47 pm
Εχεις δικιο Γιωργο... αυτο ηταν! Ειχα την 3.0.6 Τωρα δουλευει κανονικα! Ηταν μεσα στα πλανα μου να το δοκιμασω αλλα μεσολαβησε σαββατοκυριακο και δεν υπηρχε χρονος.
 

发表时间 Sun 16 Sep 18 @ 8:33 pm
Λοιπον ειμαι στο σκοταδι εδω και δυο μερες (αν κι εχω παλεψει αρκετα και σχεδον ξαναεστησα τα προγραμματα στο freestyler απ την αρχη) Εγω το freestyler το δουλευα με cues και κυριως με submasters. Με το skin που κατεβασα ειδα οτι μπορω να τρεξω τα overides με τα buttons απ το vdj μεσω του skin αλλα ακομα δεν εχω την παραμικρη ιδεα πως μπορω να κανω τα par ή τα ρομποτικα να αλλαζουν χρωμα με το beat. Υπαρχει καποιος οδηγος γιατι σιγουρα ειμαι πολυ rookie στο συγκεκριμενο θεμα. Μηπως το πρωτο βημα ειναι να φτιαξω ενα cue που να αλλαζει τα χρωματα στα par και στα ρομποτικα?
 

发表时间 Tue 18 Sep 18 @ 5:12 pm
Ok, μετα απο πολυ ψαξιμο το βρηκα... Επρεπε να ενεργοποιησω το ηχειακι (React to sound)...
 

发表时间 Tue 18 Sep 18 @ 8:11 pm
PhantomDeejay wrote :
[quote=dimitris_g]
Υ.Γ.:
Αν θες μπορείς να κάνεις και μερικά "τρελά" πράγματα... Π.χ. κάθε φορά που χρησιμοποιείς ένα effect (έστω flanger) τα φώτα σου αυτόματα να αλλάζουν χρώμα ή να κάνουν strobe κτλ... Χωρίς action POI's και χωρίς να πατάς κουμπιά... :P


Ok! You got me! Ειμαι ολος αυτια!

 

发表时间 Tue 18 Sep 18 @ 11:51 pm
Αλλάζεις τον mapper του Freestyler ως εξής:

Έστω οτι το override button 1 κάνει strobe.
Και έστω οτι θες τα φώτα να κάνουν strobe κάθε φορά που ενεργοποιείς το flanger.

Βρίσκεις το κλειδί SEND_OVER_01:
<map value="SEND_OVER_01" action="get_var '$FS_SND_OVER_01'" />

Βλέπεις οτι το "SEND" ενεργοποιείται κάθε φορά που η μεταβλητή γίνεται 1

Αλλάζεις λοιπόν το SEND ως εξής:
<map value="SEND_OVER_01" action="effect_active 'flanger' ? on : get_var '$FS_SND_OVER_01'" />

Πλέον το VirtualDJ θα λέει στο Freestyler να ενεργοποιήσει το Override button 1 κάθε φορά που το flanger είναι ενεργό, ή όταν η μεταβλητή (Αυτές που βάζεις στα buttons για να στείλεις εντολές) είναι ίση με 1

Το μόνο που χρειάζεται να προσέξεις είναι οτι τα κουμπιά που ορίζεις να τρέχουν με αυτή την αυτοματοποίηση πρέπει να είναι "FLASH" buttons στο Freestyler και όχι "TOGGLE" (κάνε δεξί κλικ πάνω στο κουμπί στο Freestyler και επέλεξε την επιλογή "Flash button")

Υ.Γ.: Ο κώδικας που σου έδωσα πιο πάνω είναι απλοποιημένος (για να καταλάβεις τη λειτουργία του) και μπορεί να μην δουλέψει πάντα (ανάλογα με το πως είναι στημένος ο mapper του freestyler)
Ένας πλήρης κώδικας που θα δουλεύει πάντα σωστά είναι:

deck 1 masterdeck ? deck 1 effect_active 'flanger' ? on : get_var '$FS_SND_OVER_01 : deck 2 masterdeck ? deck 2 effect_active 'flanger' ? on : get_var '$FS_SND_OVER_01 : deck 3 masterdeck ? deck 3 effect_active 'flanger' ? on : get_var '$FS_SND_OVER_01 : deck 4 masterdeck ? deck 4 effect_active 'flanger' ? on : get_var '$FS_SND_OVER_01 : get_var '$FS_SND_OVER_01
 

发表时间 Wed 19 Sep 18 @ 6:40 am
Χρωστούσα ακόμα ένα Video:



Εδώ βλέπετε ένα AKAI APC40MKII το οποίο έχει γίνει remapped ώστε να ελέγχει εξ' ολοκλήρου το Freestyler μέσα από το VirtualDJ.
Για παράδειγμα η πρώτη σειρά κουμπιών πάνω - πάνω ελέγχει τα χρώματα των προγραμμάτων (overrides όπου όλα τα φωτιστικά τρέχουν το συγκεκριμένο χρώμα)
Η προτελευταία σειρά έχει διάφορα strobes και flashes
Τα faders χρησιμοποιούνται για τον έλεγχο της έντασης κάθε submaster ενώ τα endless rotary encoders για τον έλεγχο της ταχύτητας κάθε submaster.
Υπάρχουν και άλλα πολλά που έχω βάλει στην κονσόλα και δεν έχει νόημα να αναλύσουμε. Απλά εδώ είναι ένα μικρό demo πως μια κονσόλα που υποστηρίζεται από το VirtualDJ μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν κονσόλα φωτισμού στο Freestyler
 

发表时间 Wed 19 Sep 18 @ 8:52 am
Και μια ασχετη σχετικη ερωτηση με το θεμα. Πως θα μπορουσα να βγαλω το skin του freestyler στο back up laptop που εχω διπλα ωστε να μην κανω εναλκαγες συνεχεια?
 

发表时间 Wed 19 Sep 18 @ 9:46 am
Τι εννοείς;
Αν μιλάς για το skin του MRC το κάνεις απλά copy/paste στην ίδια τοποθεσία (αν του έχεις κάνει edit) ή απλά εγκατάσταση (αν δεν έχεις πειράξει τίποτα)
 

发表时间 Wed 19 Sep 18 @ 10:25 am
Οχι δεν εγινα σαφής μαλλον. Θελω να κανω extend την οθονη. Με λιγα λογια στην οθονη του βασικου λαπτοπ να βλεπω το silver sleek και στην οθονη του δευτερου λαπτοπ που απλα το εχω διπλα για περιπτωση αναγκης να βλεπω το skin που χειριζεται το fteestyler . Εσυ πχ πως χρησιμοποιεις το ipad?
 

发表时间 Wed 19 Sep 18 @ 10:41 am
37%