快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: beatjump mapping όπως στο serato

由于该帖子已年深日久,可能包含陈旧过时或描述错误的信息。

djniotsPRO InfinityMember since 2013
Καλησπέρα σε όλους,

Μπορεί κάποιος από τους έμπειρους στην vdj script να με βοηθήσει σε κάτι? Βασικά θέλω να κάνω Map 4 κουμπιά για να δουλεύει το beatjump όπως στο serato. Δηλαδή 2 κουμπιά που να ορίζουν το length του beatjump. Δηλαδή το ένα να διπλασιάζει το beat και άλλο ένα που να το υποδιπλασιάζει. Προσοχή όμως δεν θέλω να το ενεργοποιεί. Τα άλλα δύο κουμπιά θα χρειαστούν το ένα για να κάνει το + και το άλλο για να κάνει το -. Οπότε ουσιαστικά τα δύο πρώτα κουμπιά θα αλλάζουν το μέγεθος στα beat χωρίς να ενεργοποιούν όμς το beatjump, ενώ τα άλλα δύο θα πηγαίνουν το κομμάτι μπροστά η πίσω. Για παράδειγμα τώρα έχω maparei 6 κουμπιά. Στα 3 πρώτα έχω βάλει goto +8 , goto +16, goto +32 και στα άλλα 3 goto -8, goto -16. goto -32. Αυτό που θέλω να κάνω είναι τα δύο κουμπιά να αυξομειώνουν το length to beat χωρίς να το ενεργοποιούν και τα άλλα δύο να ενεργοποιούν το - ή το + αντίστοιχα βάση του beat που έχω επλέξει με τα άλλα.
 

发表时间 Tue 24 Nov 15 @ 12:55 pm
Κουμπί 1: action="var_greater '@$BeatJumpPage' 0 ? cycle '@$BeatJumpPage' -11"
Κουμπί 2: action="var_smaller '@$BeatJumpPage' 11 ? cycle '@$BeatJumpPage' 12"
Αυτά τα κουμπιά ορίζουν το μέγεθος του jump.

Κουμπί 3: action="var_equal '@$BeatJumpPage' 0 ? seek -10ms : var_equal '@$BeatJumpPage' 1 ? goto -0.125 : var_equal '@$BeatJumpPage' 2 ? goto -0.25 : var_equal '@$BeatJumpPage' 3 ? goto -0.5 : var_equal '@$BeatJumpPage' 4 ? goto -1 : var_equal '@$BeatJumpPage' 5 ? goto -2 : var_equal '@$BeatJumpPage' 6 ? goto -4 : var_equal '@$BeatJumpPage' 7 ? goto -8 : var_equal '@$BeatJumpPage' 8 ? goto -16 : var_equal '@$BeatJumpPage' 9 ? goto -32 : var_equal '@$BeatJumpPage' 10 ? goto -64 : var_equal '@$BeatJumpPage' 11 ? goto -128"
Κουμπί 4: action="var_equal '@$BeatJumpPage' 0 ? seek +10ms : var_equal '@$BeatJumpPage' 1 ? goto +0.125 : var_equal '@$BeatJumpPage' 2 ? goto +0.25 : var_equal '@$BeatJumpPage' 3 ? goto +0.5 : var_equal '@$BeatJumpPage' 4 ? goto +1 : var_equal '@$BeatJumpPage' 5 ? goto +2 : var_equal '@$BeatJumpPage' 6 ? goto +4 : var_equal '@$BeatJumpPage' 7 ? goto +8 : var_equal '@$BeatJumpPage' 8 ? goto +16 : var_equal '@$BeatJumpPage' 9 ? goto +32 : var_equal '@$BeatJumpPage' 10 ? goto +64 : var_equal '@$BeatJumpPage' 11 ? goto +128"
Αυτά τα κουμπιά εκτελούν το jump
 

发表时间 Tue 24 Nov 15 @ 1:42 pm
djniotsPRO InfinityMember since 2013
Phantom ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση. Να είσαι καλά. Το έψαχνα καιρό πραγματικά.
 

发表时间 Tue 24 Nov 15 @ 1:57 pm
Και σε ένα custom button μπορείς να βάλεις αυτό τον κώδικα:
var_equal '@$BeatJumpPage' 0 ? get_text '10ms' : var_equal '@$BeatJumpPage' 1 ? get_text '1/8' : var_equal '@$BeatJumpPage' 2 ? get_text '1/4' : var_equal '@$BeatJumpPage' 3 ? get_text '1/2' : var_equal '@$BeatJumpPage' 4 ? get_text '1' : var_equal '@$BeatJumpPage' 5 ? get_text '2' : var_equal '@$BeatJumpPage' 6 ? get_text '4' : var_equal '@$BeatJumpPage' 7 ? get_text '8' : var_equal '@$BeatJumpPage' 8 ? get_text '16' : var_equal '@$BeatJumpPage' 9 ? get_text '32' : var_equal '@$BeatJumpPage' 10 ? get_text '64' : var_equal '@$BeatJumpPage' 11 ? get_text '128'
ενώ σαν όνομα κουμπιού βάζεις απλά τη λέξη "query"

Έτσι έχεις σαν ετικέτα του κουμπιού το πόσο beat jump κάνουν τα κουμπιά
 

发表时间 Tue 24 Nov 15 @ 2:14 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
PhantomDeejay wrote :
Κουμπί 1: action="var_greater '@$BeatJumpPage' 0 ? cycle '@$BeatJumpPage' -11"
Κουμπί 2: action="var_smaller '@$BeatJumpPage' 8 ? cycle '@$BeatJumpPage' 12"
Αυτά τα κουμπιά ορίζουν το μέγεθος του jump.

Κουμπί 3: action="var_equal '@$BeatJumpPage' 0 ? seek -10ms : var_equal '@$BeatJumpPage' 1 ? goto -0.125 : var_equal '@$BeatJumpPage' 2 ? goto -0.25 : var_equal '@$BeatJumpPage' 3 ? goto -0.5 : var_equal '@$BeatJumpPage' 4 ? goto -1 : var_equal '@$BeatJumpPage' 5 ? goto -2 : var_equal '@$BeatJumpPage' 6 ? goto -4 : var_equal '@$BeatJumpPage' 7 ? goto -8 : var_equal '@$BeatJumpPage' 8 ? goto -16 : var_equal '@$BeatJumpPage' 9 ? goto -32 : var_equal '@$BeatJumpPage' 10 ? goto -64 : var_equal '@$BeatJumpPage' 11 ? goto -128"
Κουμπί 4: action="var_equal '@$BeatJumpPage' 0 ? seek +10ms : var_equal '@$BeatJumpPage' 1 ? goto +0.125 : var_equal '@$BeatJumpPage' 2 ? goto +0.25 : var_equal '@$BeatJumpPage' 3 ? goto +0.5 : var_equal '@$BeatJumpPage' 4 ? goto +1 : var_equal '@$BeatJumpPage' 5 ? goto +2 : var_equal '@$BeatJumpPage' 6 ? goto +4 : var_equal '@$BeatJumpPage' 7 ? goto +8 : var_equal '@$BeatJumpPage' 8 ? goto +16 : var_equal '@$BeatJumpPage' 9 ? goto +32 : var_equal '@$BeatJumpPage' 10 ? goto +64 : var_equal '@$BeatJumpPage' 11 ? goto +128"
Αυτά τα κουμπιά εκτελούν το jump


να επισημάνω δυο πράγματα:
1. για να πάει μέχρι τα 128 θα πρέπει να είναι έτσι:
Κουμπί 2: action="var_smaller '@$BeatJumpPage' 11 ? cycle '@$BeatJumpPage' 12"
2. αν το map είναι για controller για να γίνεται ξεχωριστά ρύθμιση για κάθε decks θα πρέπει να αφαιρεθεί το @$ από τις μεταβλητές δηλαδή από έτσι '@$BeatJumpPage' θα πρέπει να γίνουν έτσι 'BeatJumpPage'


 

发表时间 Tue 24 Nov 15 @ 6:03 pm
Για την πρώτη παρατήρηση διορθώθηκε το αρχικό νήμα.

Για την δεύτερη η επιλογή της καθολικής μεταβλητής έγινε αφενός για να μην χρειάζεται να ελέγχεις τις μεταβλητές σε όλα τα decks κάθε φορά (για 4 decks θα χρειαζόσουν 4 ετικέτες για να ξέρεις πόσα beat θα πηδήσει κάθε deck) και αφετέρου ώστε ο αριθμός του beat jump να αποθηκεύεται στις ρυθμίσεις του πρόγραμματος ώστε να μην χρειάζεται σε κάθε εκκίνηση να ορίζεις τα beat (διαφορετικά σε κάθε εκκίνηση οι μεταβλητές θα ξεκινάν πάντα απ' το μηδέν που ισούται με jump 10ms)

Όσο για τα 10ms θα μπορούσαν ίσως να παραλειφθούν, αλλά είχα τον κώδικα έτοιμο από την DDJ-RZ και προσομοιάζει πλήρως το beatjump στο καινούργιο Rekordbox
 

发表时间 Tue 24 Nov 15 @ 8:52 pm
djniotsPRO InfinityMember since 2013
Καλησπέρα ξανά,

Προσπαθώ να το κάνω αρχικά στο keyboard και μετά στο Vestax vci-400. Αλλά δεν μου λειτουργεί. Μου λειτουργεί μόνο το κουμπί με το query που μου είπατε. Στο controller θα δουλεύει?
 

发表时间 Wed 25 Nov 15 @ 12:08 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
djniots wrote :
Καλησπέρα ξανά,

Προσπαθώ να το κάνω αρχικά στο keyboard και μετά στο Vestax vci-400. Αλλά δεν μου λειτουργεί. Μου λειτουργεί μόνο το κουμπί με το query που μου είπατε. Στο controller θα δουλεύει?


ELPIZW NA MHN BAZEIS KAI TA EISAGOKIA (STHN ARXH KAI STO TELOS) " " STO ACTION
;)
 

发表时间 Wed 25 Nov 15 @ 1:29 pm
djniotsPRO InfinityMember since 2013
Όχι δεν τα έβαλα. Αλλά βρήκα τι έκανα λάθος. Είχα βάλει αρχικά το μη διορθωμένο script, έκανα copy paste από το δικό σου και όχι από το διορθωμένο. Όλα καλά όμως. Ευχαριστώ και τους δύο παιδιά πολύ βοηθητικό mapping για να μην χρησιμοποιείς πολλά κουμπιά. Σούπερ.
 

发表时间 Wed 25 Nov 15 @ 2:26 pm
djniotsPRO InfinityMember since 2013
Καλησπέρα ξανά,

Κουμπί 1: action="var_greater '@$BeatJumpPage' 0 ? cycle '@$BeatJumpPage' -11"
Κουμπί 2: action="var_smaller '@$BeatJumpPage' 11 ? cycle '@$BeatJumpPage' 12"

Αντί για κουμπί πώς μπορώ να το κάνω σε encoder?

Thanks,
 

发表时间 Fri 11 Dec 15 @ 6:34 pm
djniotsPRO InfinityMember since 2013
Μήπως είναι αυτό?

param_smaller 0 ? cycle '@$BeatJumpPage' -11 : cycle '@$BeatJumpPage' 12
 

发表时间 Fri 11 Dec 15 @ 6:43 pm
Ναι. Σωστό είναι :)
Βέβαια σκεφτόμουν ότι αν θες μπορείς να το συνδέσεις με το μήκος της loop. Δηλαδή το beat jump να είναι όσο και το μήκος της loop και έτσι να απελευθερώσεις τα υπόλοιπα κουμπιά και encoder.
Αν σε ενδιαφέρει πες μου να σου γράψω το καινούργιο script.
 

发表时间 Sat 12 Dec 15 @ 5:36 am
djniotsPRO InfinityMember since 2013
Ευχαριστώ πολύ...

phantom προς το παρόν με καλύπτει αυτό, αν το χρειαστώ θα σε ενημερώσω. Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.
 

发表时间 Sat 12 Dec 15 @ 12:11 pm


(陈旧帖子或论坛版块会自动关闭)