快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: Pioneer WeGO - Page: 1

由于该帖子的部分内容已年深日久,可能包含陈旧过时或描述错误的信息。

aledjoPRO InfinityMember since 2005
Εχω τη κορυφαια κονσολα Pioneer WeGO :P

αν καποιος χρηστης εχει θεμα ή αποριες με αυτη τη κονσολα, ας το ποσταρει εδω και γω θα βοηθησω οσο μπορω.
 

发表时间 Wed 27 Feb 13 @ 7:53 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
θελοντας λοιπον να "καταργησω" το mouse, (το σκεφτομουν καιρο), ηθελα να κανω το περιστροφικο ποτενσιομετρο του browser μοναδικο κουμπι που να τα κανει ολα αυτοματα.

ετσι λοιπον αμα μαπαρουμε σε ολους του controlers που εχουν κουμπι browser γινεται να ξεχασουμε το mouse και να μη παταμε κανενα αλλο κουμπι.

εχουμε και λεμε

BROWSE: browser_window "songs" & browser_scroll & prelisten_pos 1% & pfl 0%

BROWSE_PUSH: prelisten off & pfl 100% & deck 1 volume 0% ? deck 1 stop & load : nothing & deck 2 volume 0% ? deck 2 stop & load : nothing

κανοντας scroll με το browser, ταυτοχρονα ακουμε στα ακουστικα οποιο τραγουδι βλεπει εκεινη την στιγμη (οπως τα cdplayers)
αν το πατησουμε, φορτωνει στο deck και αυτοματος και το pfl ωστε να το κανουμε manual preview με τα κουμπια μας.
αφου το βαζουμε και παιζει στον αερα, γυρναμε το browser και αυτοματος στα ακουστικα ακουγεται το τραγουδι απο το browser οπως πριν.
αν πατησουμε το browser, τοτε φορτωνει στο αλλο deck και παλι αυτοματος γυρνανε τα ακουστικα και ουτε καθε εξης....

ετσι με ΕΝΑ κουμπι δε χρειαζεται να πατησουμε ποτε το pfl, ουτε το preview, ουτε να ακουμπησουμε το mouse

δοκιμαστε το!
 

发表时间 Wed 27 Feb 13 @ 9:48 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Nai alla tha prepei na vreis ki ena tropo na syndyaseis kai to scroll stous fakelous mazi me expand/collapse gia ta subfolders. Opote thelei ligo doulitsa akoma to script. Tha se afisw na paideuteis ligo :)
 

发表时间 Thu 28 Feb 13 @ 6:11 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
me ena koumpi??
den ginetai.... giati pos tha mpeneis kai tha bgeneis mesa stous fakelous me ena koumpi?

mono an xrisimopoihseis ta diplana koumpia gia metafora stous fakelous.

kati allo. pos ginetai na elenkso to led enos koumpiou kai na anabei opote einai se vinyl_mode?
to dokimasa opos ta exei se alla controler px cdj400 kai den anabei...
 

发表时间 Thu 28 Feb 13 @ 9:13 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
aledjo wrote :
...
kati allo. pos ginetai na elenkso to led enos koumpiou kai na anabei opote einai se vinyl_mode?
to dokimasa opos ta exei se alla controler px cdj400 kai den anabei...

Αλέξη για ποιο led πρόκειται ?
κανονικά πάντως στο action βάζεις vinyl_mode ή με ερώτηση vinyl_mode 1 ? on : off


 

发表时间 Thu 28 Feb 13 @ 10:12 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
djsadim wrote :
aledjo wrote :
...
kati allo. pos ginetai na elenkso to led enos koumpiou kai na anabei opote einai se vinyl_mode?
to dokimasa opos ta exei se alla controler px cdj400 kai den anabei...

Αλέξη για ποιο led πρόκειται ?
κανονικά πάντως στο action βάζεις vinyl_mode ή με ερώτηση vinyl_mode 1 ? on : off




το δοκιμασα αλλα δε δουλευει... κατι αλλο εχουν κανει pioneerιστες
στο select θελω να το βαλω

 

发表时间 Thu 28 Feb 13 @ 10:32 am
με τα samples και τα effect εβγαλες ακρη να μην αλλαζει καρτελα και σε πεταει στο browser?
 

发表时间 Thu 28 Feb 13 @ 10:39 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
dimitris_g wrote :
με τα samples και τα effect εβγαλες ακρη να μην αλλαζει καρτελα και σε πεταει στο browser?


α ναι σε θυμηθηκα. σε μενα ΔΕΝ το κανει!
κουφο αφου στο φιλο μου που το πηρε πριν κατι μηνες το εκανε....

μηπως κατι με τους mappers?
για στειλε μου το δικο σου mapper να το δοκιμασω να δω τι γινεται
aledjo@gmail.com
 

发表时间 Thu 28 Feb 13 @ 10:51 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Aledjo ta SELECT einai ousiastika 2 koumpia pou prepei na maparistoun diaforetika.
To LED_SELECT_L deck left vinyl_mode
To LED_SELECT_R deck right vinyl_mode
 

发表时间 Thu 28 Feb 13 @ 12:35 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Oson afora gia to mapparisma tou BROWSE, auto ousiastika exei 4 leitourgies. Dyo pou exeis idi xrisimopoiisei kai alles 2 me SHIFT, opote xwris na xrisimopoiiseis (spataliseis) alla koumpia, mporeis na ta mappareis kai gia tous fakelous. Px. To PUSH+SHIFT na allazei apo fakelous se tragoudia kai to PUSH na kanei 2 diaforetikes leitourgies analoga se poio window einai to focus.
 

发表时间 Thu 28 Feb 13 @ 12:41 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
djdad wrote :
Aledjo ta SELECT einai ousiastika 2 koumpia pou prepei na maparistoun diaforetika.
To LED_SELECT_L deck left vinyl_mode
To LED_SELECT_R deck right vinyl_mode


κι''ομως δε δουλευει.
γυρναει την default λειτουργια που εκανε το μαμισιο mapper ακομα κι'αν γραφεις κατι αλλο.

ακομα και σκετο on να γραψω για δοκιμη, τοτε αναβει αλλα κανει τη default λειτουργια δηλαδη να γυρισει σε 4 decks

 

发表时间 Thu 28 Feb 13 @ 1:43 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
djdad wrote :
Oson afora gia to mapparisma tou BROWSE, auto ousiastika exei 4 leitourgies. Dyo pou exeis idi xrisimopoiisei kai alles 2 me SHIFT, opote xwris na xrisimopoiiseis (spataliseis) alla koumpia, mporeis na ta mappareis kai gia tous fakelous. Px. To PUSH+SHIFT na allazei apo fakelous se tragoudia kai to PUSH na kanei 2 diaforetikes leitourgies analoga se poio window einai to focus.


αυτο το κανει ηδη το μαμισιο mapper

 

发表时间 Thu 28 Feb 13 @ 1:47 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
dimitris_g wrote :
με τα samples και τα effect εβγαλες ακρη να μην αλλαζει καρτελα και σε πεταει στο browser?


μια χαρα μου δουλευει και με το δικο σου mapper, δεν αλλαζει καρτελα

εχω την εντυπωση πως η pioneer εχει κανει χοντρη μαλακια και εχει βαλει hardware mapper αφου δε mapparονται ολα τα κουμπια ή κανουν οτι αυτα θελουν ή απλος προσθετουν οτι γραψεις ή.... δε ξερω τι αλλο.

αφου κι'ολας εχει σημασια και το skin που βαζεις αν ειναι με 2 decks ή 4 και αναλογα δουλευουν ή οχι τα κουμπια.

δε ξερω το ψαχνω μπας και βγαλω καμια ακρη.

παντος παιζει dimitri να εχουμε διαφορετικες εκδοσεις και να δουλεουν διαφορετικα. κουφο βεβαια αλλα δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο...
 

发表时间 Thu 28 Feb 13 @ 2:18 pm
GetisLE userMember since 2013
φιλε μου κανε update στο τελευταιο firmware που εχει βγαλει η pioneer ειναι το 1.07 νομιζω. εγω ακομα δεν το εχω χρησημοποιησει σε μαγαζι για να παιξω πολλες ωρες επειδη δεν εχω τελειωσει με το database μου, αλλα στο σπιτι που το εψαξα λιγο δεν μου εβγαλε κατι.και εχει βγει και ανανεωμενη εκδοση vdj le για το wego νομιζω η 7.2 , (στο cd πρεπει να εχει την 7.05) κατεβασε την απο εδω εφοσον το εχεις δηλωμενο. ισως λυθουν τα προβληματα που αντιμετωπιζεις.
 

发表时间 Thu 28 Feb 13 @ 2:28 pm
Φίλε μου getis το έκανα το update στο firmware απ τη μέρα που βγήκε σχεδόν
Οπως λεει και στο site βγήκε για να φτιάξει ενα πρόβλημα με ενα θόρυβο που έβγαζε
η κονσόλα οταν δεν έπαιζε κομμάτι (εγω προσωπικά δεν το είχα εντοπίσει). Κατα τα αλλα τίποτα
Οσον αφορά την LE εχω αγοράσει το προγραμμα για να εχω πλήρη πρόσβαση σε όλα και θα το ξανά
Αγοραζα αν χρειαζόταν. Με λίγα λόγια δεν συμβιβαζομαι με LE.

Aledjo κι εμένα κατι τέτοιο μου μυρίζει και πολυ φοβάμαι οτι ειναι διαφορετικά
Hardware και άντε βγάλε άκρη. Αν μπορείς πες μου και τι εντολή πρέπει να βάλω για να κανει
Το jog pitch bend οταν ειναι το κομμάτι σε loop (στο δικό μου μαπερ που τα εχω αλλάξει)
 

发表时间 Fri 01 Mar 13 @ 6:30 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
μερικα κουμπια της wego ειναι "hybrid"
δηλαδη ειναι και hardware και midi

πχ το master vol μπορει να mapparistei αλλα οτιδηποτε να του βαλεις να κανει, ΠΑΝΤΑ θα ελεγχει το master vol.
μπορεις να του βαλεις να ελεγχει το HIGH αλλα οταν το κουνας θα ελεγχει το HIGH σαν midi και το master vol σαν hardware κουμπι.

ΕΤΣΙ ειναι τα κουμπια, select deck (c & d), sampler, fx1, fx2, fx3
πολλα κουμπια δηλαδη που δεν μπορεις να "παιξεις" αρκετα μαζι τους γιατι ειναι προκαθορισμενες οι λειτουργιες τους.

το μονο που μπορεις να κανει ειναι να συνδιασεις τα κουμπια με τις υπαρχουσες λειτουργιες
οπως πχ εκανα εγω με το κουμπι sampler.
το εβαλα να κανει vinyl_mode
αυτο που κανει hardware ειναι οταν το πατας να αλλαζει τα cue κουμπια και να τα βλεπει το καθε software ως EXTRA κουμπια.
(οπως με το shift δηλαδη αλλα να μην το εχεις πατημενο)
ετσι λοιπον mappara και με τις 2 λειτουργιες του sampler, τα ιδια κουμπια με τις ιδιες εντολες.
με αποτελεσμα να κανει μονο μια λειτουργια το sampler δηλαδη vinyl_mode

πιστευω οτι η pioneer το εκανε αυτο για να μπορει να δουλεψει με ολα τα software αφου δεν εχουν ολα τις ιδιες δυνατοτητες με το vdj.
ετσι χαραμιζεται η wego.... γιατι στα FX δε μπορεις να βαλει καποια αλλη εντολη εκτος απο effect αφου με καθε πατημα περνει hardware τον ελεγχο του jog.....

πολυυυυ μπερδεμα η υποθεση
 

发表时间 Fri 01 Mar 13 @ 5:08 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
dimitris_g wrote :
Αν μπορείς πες μου και τι εντολή πρέπει να βάλω για να κανει
Το jog pitch bend οταν ειναι το κομμάτι σε loop (στο δικό μου μαπερ που τα εχω αλλάξει)


τι εννοεις ακριβως? αν τα jogs ειναι σε cd mode, κανουν bend


ερωτηση προς το team, πως μπορω να στειλω feedback στην pioneer για τα "προβληματα" της μηπως και φτιαξει με firmware update?
ουσιαστικα πως μπορω να γινω beta tester οεο?
 

发表时间 Fri 01 Mar 13 @ 5:09 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Einai gegonos oti i Pioneer exei "desei" to hardware me kapoies eswterikes leitourgies. To idio exei symvei kai me tin Ergo ws ena vathmo kai me alles konsoles opws i SX.
H Pioneer dialegei ton dyskolo dromo. Oi apaitiseis pou exei apo ena software tin odigoun pros ta ekei. Stin periptwsi tou VirtualDJ, kata tin diarkeia dimiourgias tis LE version (toso gia tin Wego oso kai gia tin Ergo), i Pioneer zitage pragamata kai thaumata. Auta gia na epiteuxthoun tha eprepe eite na prosthesoume merikes grammes kwdika sto software eite na kanei to hardware na leitourgei opws ekeini epithymouse me firmware update. Sto telos ginontousan kai ta 2, me apotelesma kapoies leitourgies na min mporoun na allaksoun.

Gia Beta Tester tis Pioneer, ligo dyskolo to vlepw, omws na ksereis oti i Pioneer akouei tous pelates tis. Mpes stin selida tis Pioneer kai steile tous ena email. Den xaneis tipota. http://pioneer.jp/support/index-e.html
 

发表时间 Fri 01 Mar 13 @ 7:28 pm
aledjo wrote :
dimitris_g wrote :
Αν μπορείς πες μου και τι εντολή πρέπει να βάλω για να κανει
Το jog pitch bend οταν ειναι το κομμάτι σε loop (στο δικό μου μαπερ που τα εχω αλλάξει)


τι εννοεις ακριβως? αν τα jogs ειναι σε cd mode, κανουν bend


ερωτηση προς το team, πως μπορω να στειλω feedback στην pioneer για τα "προβληματα" της μηπως και φτιαξει με firmware update?
ουσιαστικα πως μπορω να γινω beta tester οεο?


Οπως πιθανό να είδες στο mapper που σου έστειλα εχω αλλάξει τη λειτουργία του button A σε loop in και του effect 1 button σε loop out. Εκτοτε οταν πιάσω loop τα jogs ειναι νεκρά. Οταν βγω απο το loop λειτουργούν κανονικα
 

发表时间 Sat 02 Mar 13 @ 3:32 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
dimitris_g wrote :


Οπως πιθανό να είδες στο mapper που σου έστειλα εχω αλλάξει τη λειτουργία του button A σε loop in και του effect 1 button σε loop out. Εκτοτε οταν πιάσω loop τα jogs ειναι νεκρά. Οταν βγω απο το loop λειτουργούν κανονικα


ειναι αυτο που ειπα και πιο πανω. τα fx1 fx2 fx3 ειναι hardware κουμπια που περνουν τον ελεγχο του jog.
οποτε δε γινεται να κανεις αυτο που θες.
η μονη λυση ειναι να βαλεις στο Α = loop in και B= loop out



 

发表时间 Sat 02 Mar 13 @ 5:30 am
25%