快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: ΑΣΥΡΜΑΤΟ MIC-ΠΑΡΕΜΒΟΛΕΣ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΑ
Υπάρχει περίπτωση σε ανοιχτό χώρο, να έχω παρεμβολές από πολλές μαζεμένες συσκευές κινητών?

Μου έτυχε την περασμένη εβδομάδα να έχω στήσει μικρόφωνο για μια ομιλία και παρά τις πάρα πολλές επιτυχημένες δοκιμές νωρίτερα, όταν ο χριστιανός ξεκίνησε την ομιλία του, άρχισαν κάτι "φσσστ" και έκλεινε ο ήχος για 1-2 δευτερόλεπτα.

-Η απόσταση από το μικρόφωνο και τον δέκτη μου ήταν περίπου 8-10 μέτρα χωρίς εμπόδια-άμεση οπτική επαφή-(δεν έβαλα ενσύρματο γιατί η διαρρύθμιση ήταν τέτοια που περνούσε κόσμος συνεχώς από μπροστά)
-Μπαταρίες καινούριες(ανοιγμένες την ίδια μέρα)
-Δοκιμές πάρα πολλές(χωρίς κόσμο βέβαια)
-Καμμία άλλη συσκευή εκεί γύρω(Ήταν σαν γηπεδάκι)

Ξεκίνησαν τα κόλπα όταν μαζεύτηκαν περίπου 100 άτομα στον χώρο(εξωτερικός επαναλαμβάνω).

Τα κινητά μπορούν να προκαλέσουν παρεμβολές/δυσλειτουργίες?
 

发表时间 Sun 28 Jan 24 @ 6:53 pm
Ναι.

Χρειάζεσαι ασύρματο μικρόφωνο νέας γενιάς που δεν λειτουργεί στις ίδιες μπάντες με την κινητή τηλεφωνία.

Τα παλιότερα ασύρματα μικρόφωνα μπορούν ανετότατα να δεχθούν παρεμβολές από κινητά.
 

发表时间 Mon 29 Jan 24 @ 8:02 am
Όταν λες νέας γενιάς,μπορείς να με κατευθύνεις λίγο περισσότερο στο που πρέπει να εστιάσω?
Και φαντάζομαι παραμένουμε στα Uhf?
 

发表时间 Mon 29 Jan 24 @ 11:57 am
Σε οτιδήποτε έχει κυκλοφορήσει τα τελευταία περίπου 10 χρόνια.
Ή πιο απλά, οτι είναι σχεδιασμένο να παίζει χονδρικά από 470 μέχρι 786MHz

Τα τελευταία χρόνια πολλές ασύρματες συσκευές ήχου (μικρόφωνα /IEMs) έχουν κάνει μετάβαση στα 2.4 και 5.8GHz
Αν μπορείς να πάρεις κάτι σε αυτό το εύρος, καλώς.
Διαφορετικά προτίμησε κάτι στο εύρος των 500-700ΜHz.

Σε αυτές τις συχνότητες παίζει βέβαια και η ψηφιακή τηλεόραση, αλλά γενικά είναι εύκολο να βρεις ελεύθερο κανάλι, και φυσικά τα ψηφιακά κανάλια δεν "έρχονται και φεύγουν" όπως κάνουν τα κινητά.. :P
 

发表时间 Mon 29 Jan 24 @ 3:20 pm
PhantomDeejay wrote :

Σε αυτές τις συχνότητες παίζει βέβαια και η ψηφιακή τηλεόραση,:P


στα 670 γυρω αν θυμαμαι καλα ειναι η digea
ενα ρακ με 12 senhiser βγαλαμε σε αχρηστια μολις ενεργοποιηθηκε το 5g
πλεον αν εχεις μικροφωνο απο 800+ ειναι μεγαλο προβλημα και καποια στιγμη θα σου εχουν θεμα
στα 830 με 840 ειναι μια καλη " τρυπα " αν μπορεις να φτασεις εκει

 

发表时间 Mon 29 Jan 24 @ 7:10 pm
2.4 και 5.8 έχουν προκαλέσει παρεμβολές σε μικρόφωνο ξάδερφού μου λόγω Router στον χώρο.

Γενικά, είναι πραγματικά λαχνός αν σε έναν χώρο δουλέψουν σωστά τα ασύρματα μικρόφωνα.
Και να φανταστείς ήταν μικρόφωνο 700+ ευρώ (νομίζω Shure αν θυμάμαι καλά).
Άσε την ξεφτίλα του να τρέχει να αλλάξει συχνότητα την ώρα του event.

Γιαυτό προτιμώ ενσύρματη σύνδεση για μικρόφωνα παρά την απόσταση.
Έχω 5×20μέτρα καλώδια, νομίζω είναι υπεαρκετά για οπουδήποτε.
Αν δεν μπορώ λόγω διαρρύθμισης(όπως παραπάνω) καταλήγω σε Wireless με όποια πιθανότητα "αστοχίας".
Και βλέπουμε..
 

发表时间 Tue 30 Jan 24 @ 6:34 am
Κοίτα. Οτι πληρώνεις παίρνεις γενικά, και γενικά πρέπει να κάνεις την έρευνα αγοράς που χρειάζεται.

Μέχρι σήμερα σε επώνυμα μικρόφωνα / IEMs δεν έχω ακούσει για προβλήματα λόγω router. Οι συχνότητες αυτές (2.4GHz / 5.8GHz) χρησιμοποιούνται (και λειτουργούν) αρκετά διαφορετικά από τα παραδοσιακά UHF.
Πετάω drone σε αυτές τις συχνότητες και το μόνο πρόβλημα είναι οτι σε περιοχή με πολλά δίκτυα WiFi περιορίζεται η μέγιστη εμβέλεια του σήματος από 20 χιλιόμετρα σε 8π.χ.
Και πάλι μιλάμε για χιλιόμετρα, ενώ η μετάδοση εικόνας δεν κολλάει / δεν έχει παρεμβολές μέχρι να φτάσει "στα όρια".
Για ένα ασύρματο μικρόφωνο που θα έχει μέγιστη απόσταση 50-100 μέτρα δεν βλέπω πρακτικά να υπάρχει λόγος να υπάρχουν θέματα. Και δεν είναι τυχαίο οτι όλες οι μεγάλες εταιρείες κατευθύνονται προς τα εκεί. Μπορεί σήμερα να μην είναι το standard, αλλά σε 2-3 χρόνια θα είναι.

Στα UHF μικρόφωνα τώρα, όχι δεν είναι "λαχείο".
Έρευνα θέλει.
Η Shure για παράδειγμα βγάζει ασύρματα σε "όλες" τις συχνότητες από 478MHz μέχρι 865MHz
Το κάνει γιατί σε διαφορετικά μέρη του κόσμου ισχύουν διαφορετικοί κανόνες, και υπάρχουν διαφορετικές "μπάντες" ελεύθερες.
Είναι δική σου υποχρέωση και ευθύνη πριν αγοράσεις ένα μικρόφωνο να δεις σε ποια συχνότητα δουλεύει και αν αυτή η συχνότητα είναι ελεύθερη και νόμιμη προς χρήση.
Εκεί είναι που την πατάνε πολλοί.
Επίσης η ΕΕΕΤ (και οι υπόλοιπες αντίστοιχες Ευρωπαϊκές υπηρεσίες) ενημερώνουν χρόνια πριν τις αλλαγές στις συχνότητες. Το οτι από το 2018 και μετά κάποιες συχνότητες θα δίνονταν στην κινητή τηλεφωνία, το ξέραμε από το 2013/2014. Το ίδιο ήταν γνωστό οτι θα γίνει και το 2020. Μπορεί να κόπηκαν κάποιες συχνότητες, αλλά δόθηκαν κάποιες άλλη σε ελεύθερη χρήση, και αυτό ήταν γνωστό τουλάχιστον από το 2016.
Εσύ σαν καταναλωτής οφείλεις να ξέρεις λοιπόν σε ποιο φάσμα μπορείς να λειτουργείς ελεύθερα και νόμιμα το ασύρματο μικρόφωνο σου και να πάρεις το αντίστοιχο μοντέλο.

Πριν από μερικά χρόνια, όταν μάθαμε οτι κάποιες συχνότητες που ήταν ελεύθερες θα δινόντουσαν στο 5G, πολλοί "αετονύχιδες" έσπευσαν να πουλήσουν "σε προσφορά" οτι μικρόφωνο είχαν σε αυτές τις συχνότητες.
Έβλεπες εσύ μικρόφωνο Shure Beta 58A από 1400 ευρώ, προσφορά 1000 και τσιμπούσες. Έτσι δεν έκανες έρευνα αγοράς να δεις οτι το συγκεκριμένο μικρόφωνο (με τις συγκεκριμένες συχνότητες) σε 3-4 χρόνια θα είχε θέματα. Εσύ έβλεπες οτι ο Thomman το πουλούσε 1400 και ο κυρ Μήτσος (το e-shop της γειτονιάς σας) 1000.

Χρησιμοποιώ ασύρματα μικρόφωνα από το 1998. Πίστεψε με, προβλήματα πάντα υπήρχαν, αλλά ποτέ άλλοτε τα σύρματα μικρόφωνα δεν ήταν τόσο σταθερά και απροβλημάτιστα στη λειτουργεία τους όσο σήμερα. Και νομοτελειακά θα συνεχίσουν να βελτιώνονται.
ΑΛΛΑ: Το "ασύρματο" είναι και ένα σπορ που θέλει να έχεις τσέπες.
Όχι απαραίτητα μεγάλες, αλλά δεν είναι και κάτι που το αγόρασες μία φορά και θα δουλεύει για 20 χρόνια το ίδιο χωρίς ανάγκη για αλλαγή όπως ένα καλωδιακό μικρόφωνο.
 

发表时间 Tue 30 Jan 24 @ 8:19 am
kokkinoskoufitsos wrote :
στα 670 γυρω αν θυμαμαι καλα ειναι η digea

Ανάλογα με την περιοχή και τον δίαυλο
Πανελλαδικά η ψηφιακή τηλεόραση ξεκινάει από τα 474MHz και ανεβαίνει 8 MHz ανά δίαυλο.
Σήμερα το ανώτερο όριο που καταλαμβάνει η ψηφιακή τηλεόραση είναι στα 690MHz
Αυτό σημαίνει οτι μένουν "τελείως ελεύθερες" οι συχνότητες 698 με 786MHz

Επίσης πάνω από τα 800 μπορείς νόμιμα να είσαι μόνο από 823 μέχρι 832 (για την ώρα)
Ενώ υπάρχουν δέκτες στα 860, δεν είναι νόμιμοι στην Ελλάδα.
 

发表时间 Tue 30 Jan 24 @ 9:45 am