快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: Βομβος στα αυτοενισχυομενα ηχεία
Καλημέρα σας.
Επείγον γιατί το Σάββατο έχω εκδήλωση.

Τα αυτοενισχυομενα ηχεία μου συνδεμένα πάνω στον αναλογικό μικτή με xlr και βγάζουν μόνιμα βόμβο.
Δεν έχει σχέση με την ένταση ο βομβος είναι μόνιμος.
Με κλειστό τον μικτη δεν ακούγεται βομβος.
Μόλις ανοίγω τον μικτη ακούγεται.
Ακόμη και με την πατέντα μονοτικης δεν διορθώνεται.
SOS γνώμες.
Ευχαριστώ πολύ
 

发表时间 Thu 28 Sep 23 @ 6:40 am
ankosPRO InfinityMember since 2009
προφανως φταιει ο μικτης σου
 

发表时间 Fri 29 Sep 23 @ 4:27 am
γιατι να βαλεις μικτη?
κουμπωσε τα xlr πανω στον κοντρολερ σου κατ ευθειαν
 

发表时间 Fri 29 Sep 23 @ 5:16 am
1) Η πατέντα μονωτικής είναι οτι χειρότερο μπορείς να κάνεις σε ένα περιβάλλον όπως αυτό μιας εκδήλωσης που Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΟΛΩΝ είναι ένα θέμα που δεν μπορείς απλά να παραβλέψεις και να "εύχεσαι" οτι όλα θα πάνε καλά.

2) Όπως είπαν και οι από πάνω, το πρόβλημα φαίνεται οτι είναι στον μίκτη σου. Θέλει επισκευή/αντικατάσταση

3) Αν η κονσόλα σου έχει έξοδο XLR όλα καλά. Ισχύουν όσα είπαν οι από πάνω. Σύνδεσε τα ηχεία απευθείας στην κονσόλα σου.

4) Αν η κονσόλα σου ΔΕΝ ΕΧΕΙ εξόδους XLR αλλά μόνο RCA τότε ΜΗΝ συνδέσεις την κονσόλα σου με τα ηχεία σου με "ΑΝΤΑΠΤΟΡΑ (ή καλώδιο αντάπτορα)" XLR/RCA.
Θα χρειαστείς μια ενδιάμεση συσκευή που θα κάνει μετατροπή του σήματος από unlbalanced (RCA) σε balanced (XLR) όπως αυτή εδώ: https://www.skroutz.gr/s/26792886/ART-Pro-Audio-Cleanbox-Pro.html
Αυτή την μετατροπή την έκανε πριν ο μίκτης σου.
Αν δεν έχεις τέτοιο μηχάνημα (και δεν μπορείς / θες να προμηθευτείς ένα εγκαίρως) τότε στην ανάγκη ΝΟΙΚΙΑΣΕ ένα απλό μίκτη για μία μέρα.

5) Σε καμία περίπτωση μην χρησιμοποιήσεις κάτι σαν αυτό: https://www.skroutz.gr/s/32967761/Master-Audio-Cable-2x-XLR-male-2x-RCA-male-Mayro-1m-25509.html?from=catspan

6) ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν κόβουμε την γείωση εξοπλισμού σε ένα μη ελεγχόμενο περιβάλλον. Ο κίνδυνος θανατηφόρου ατυχήματος είναι ΠΑΝΤΑ υπαρκτός!
 

发表时间 Fri 29 Sep 23 @ 6:21 am
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.
Σίγουρα φταίει ο μικτης ούτως η άλλως controller έχω απλό ξεχωριστό μόνο για επιλογές στο πρόγραμμα όχι για ήχο και για αυτό χρησιμοποιώ μικτη για τον ήχο και τις μίξεις.
Παλιό σύστημα το ξέρω αλλά αυτό έχω τώρα.
Επειδή θα προηγηθεί ομιλία θα κουμπωσω το μικρόφωνο κατευθείαν πάνω στο ηχείο που ούτως η άλλως έχει εισόδους για μικρόφωνα και ξεχωριστα volume για να μην έχω τον βόμβο τουλάχιστον στην ομιλία που θα ακούγεται.
Και για το μουσικό πρόγραμμα θα δουλέψω κανονικά με τον μικτη που δεν ακούγεται βομβος στην μουσική στην ένταση.
 

发表时间 Fri 29 Sep 23 @ 6:59 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
Να ρωτήσω ο μικτής περνάει τροφοδοσία από εξωτερικό τροφοδοτικό;
 

发表时间 Fri 29 Sep 23 @ 9:04 am
Ο μικτης όπως είπα είναι αναλογικός κλασικός μικτής numark cm 200usb
Και έχει το δικό του καλώδιο ρεύματος όπως όλες οι αναλογικές συσκευές
 

发表时间 Fri 29 Sep 23 @ 9:14 am
D.J.John Live In The Mix wrote :
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.
Σίγουρα φταίει ο μικτης ούτως η άλλως controller έχω απλό ξεχωριστό μόνο για επιλογές στο πρόγραμμα όχι για ήχο και για αυτό χρησιμοποιώ μικτη για τον ήχο και τις μίξεις.
Παλιό σύστημα το ξέρω αλλά αυτό έχω τώρα.
Επειδή θα προηγηθεί ομιλία θα κουμπωσω το μικρόφωνο κατευθείαν πάνω στο ηχείο που ούτως η άλλως έχει εισόδους για μικρόφωνα και ξεχωριστα volume για να μην έχω τον βόμβο τουλάχιστον στην ομιλία που θα ακούγεται.
Και για το μουσικό πρόγραμμα θα δουλέψω κανονικά με τον μικτη που δεν ακούγεται βομβος στην μουσική στην ένταση.


Edit: Να διευκρινίσω ότι ακούγεται ο βομβος στην μουσική ακόμη και με κλειστά ποντεσιομετρα και χωρίς τίποτα συνδεμένο πάνω στο μικτη εκτός από τα αυτοενισχυομενα ηχεία.
Απλά λέω ότι με την ένταση της μουσικής καλύπτεται ο βομβος και για το μικρόφωνο θα κάνω την άλλη λύση που έγραψα
 

发表时间 Fri 29 Sep 23 @ 9:17 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
D.J.John Live In The Mix wrote :
Ο μικτης όπως είπα είναι αναλογικός κλασικός μικτής numark cm 200usb
Και έχει το δικό του καλώδιο ρεύματος όπως όλες οι αναλογικές συσκευές

Ok θέλω να πιστεύω ότι παίρνεις έξοδο από τον μικτη από τα xlr και χρησιμοποιείς καλώδια balance xlr αν ναι έχεις τσεκάρει αν είναι εντάξει τα καλώδια;
 

发表时间 Fri 29 Sep 23 @ 10:04 am
Αυτο το σεταπ έπαιζε παλιά χωρίς θόρυβο;
Αυτο το σεταπ έπαιζε παλιά χωρίς θόρυβο στον ίδιο χώρο από τις ίδιες πρίζες;


 

发表时间 Fri 29 Sep 23 @ 10:35 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
The Party Engineer wrote :
Αυτο το σεταπ έπαιζε παλιά χωρίς θόρυβο;
Αυτο το σεταπ έπαιζε παλιά χωρίς θόρυβο στον ίδιο χώρο από τις ίδιες πρίζες;


Αυτό δεν σημαίνει τίποτα μπορεί να εχει αλλάξει κατι στην ηλεκτρική εγκατάσταση .

 

发表时间 Fri 29 Sep 23 @ 11:02 am
djsadim wrote :
The Party Engineer wrote :
Αυτο το σεταπ έπαιζε παλιά χωρίς θόρυβο;
Αυτο το σεταπ έπαιζε παλιά χωρίς θόρυβο στον ίδιο χώρο από τις ίδιες πρίζες;


Αυτό δεν σημαίνει τίποτα μπορεί να εχει αλλάξει κατι στην ηλεκτρική εγκατάσταση .


μπορεί να σημαίνει ότι ο μικτης ειναι ΟΚ, και απλά η πρίζα του μικτη ή η πρίζα των ηχείων δεν έχει γείωση... που σημαίνει ότι μπορεί να μπαλώσει το πρόβλημα με δυο DI ... ή μπορεί να δοκιμάσει να δώσει ρεύμα σε όλο το σεταπ, μια από την πρίζα του μικτη και μιά απο την πρίζα των ηχείων, και να το αφήσει στην πρίζα που δεν έχει θόρυβο ... αν το σεταπ παίρνει είδη από από την ίδια πρίζα, τοτε ναι, 99% εχει πρόβλημα ο μίκτης ....
 

发表时间 Fri 29 Sep 23 @ 11:11 am
Αλλάχτηκαν εναλλάξ οι πρίζες όπως και όλα τα καλώδια και το πρόβλημα επιμένει.
Το set up ναι έπαιζε κανονικά χωρίς πρόβλημα.
Οπότε τελικά 99% φταίει ο μικτης.

Λόγω του ότι δεν προλαβαίνω να κάνω κάτι μουσική θα παίξω ως έχει. Ο βομβος καλύπτεται από την ένταση της μουσικής.
Και για την ομιλία όπου ο βομβος θα ακούγεται θα συνδέσω το μικρόφωνο κατευθείαν πάνω στο αυτοενισχυομενα ηχεία τα οποία έχουν είσοδο μικροφώνων με ξεχωριστά volume. Το δοκίμασα άλλωστε και δεν ακούγεται καθόλου βομβος.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας παιδιά.

Πάω αύριο το βράδυ και ελπίζω να πάνε όλα καλά.
 

发表时间 Fri 29 Sep 23 @ 8:01 pm