快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: Αναλυση bpm
καλημερα σας προσφατα αγορασα laptop hp i5 8ram + ssd εγκαταστησα το προγραμμα κανονικα αυτο που προσεξα περα απο την μη χρηση των stems οταν ξεκιναω να κανω αναλυση ενος φακελου παει πολυ αργα δηλαδη στην κυριολεξια σερνεται..τι μπορει να συμβαινει???
ευχαριστω εκ των προτερων!!!!
 

发表时间 Wed 05 Jul 23 @ 5:16 am
Είσαι σίγουρος οτι κάνεις ανάλυση για BPM και όχι precompute stems ?
 

发表时间 Wed 05 Jul 23 @ 8:46 am
καλησπερα,αναλυση για bpm οπως παντα!!!
 

发表时间 Wed 05 Jul 23 @ 2:39 pm
Μπορείς να μας γράψεις ακριβώς το μοντέλο του επεξεργαστή;
 

发表时间 Thu 06 Jul 23 @ 12:42 pm
Intel(R) Core(TM) i5-4210U CPU @ 1.70GHz 2.40 GHz
8,00 GB Εγκατεστημενη Ram
Λειτουργικό σύστημα 64 bit, επεξεργαστής τεχνολογίας x64
 

发表时间 Thu 06 Jul 23 @ 6:37 pm
Οκ. Έχεις επεξεργαστή i5 4ης γενιάς. Αυτή την στιγμή είμαστε σε επεξεργαστές iX 12ης γενιάς.
Χονδρικά ο επεξεργαστής σου είναι 8ετίας+ (κυκλοφόρησε τον Απρίλιο του 2014)

Με βάση αυτά τα δεδομένα μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς "σέρνεται"
Σίγουρα δεν θα πάει "σφαίρα" αλλά και η ταχύτητα ανάλυσης σε "νορμάλ" μεγέθους αρχεία (3 με 8 λεπτών mp3@320Kbps) δεν είναι απαγορευτική. Γύρω στα 5 δευτερόλεπτα το κομμάτι πρέπει να κάνει.

Οπότε για να είμαστε σίγουροι οτι μιλάμε για το ίδιο πρόβλημα, πόση ώρα κάνει ο υπολογιστής σου να κάνει reanalyze ένα κομμάτι 4 λεπτών;

Υ.Γ.: Έχω υπολογιστή με επεξεργαστή 11ης γενιάς, και υπολογιστή με επεξεργαστή 4ης. Αν τα συγκρίνω μεταξύ τους, φυσικά και ο 4ης γενιάς σέρνεται σε σχέση με τον 11ης. Αλλά ο 4ης μια χαρά αξιοπρεπέστατα κάνει analyze όταν προσθέτω 50-100 κομμάτια στην βιβλιοθήκη μου.
Αν ήθελα να κάνω reanalyze και τα 85000 κομμάτια που έχω, τότε σίγουρα αυτή την δουλειά θα την έκανα στον καινούργιο..
 

发表时间 Thu 06 Jul 23 @ 10:44 pm
Με βάση αυτά τα δεδομένα μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς "σέρνεται"
Σίγουρα δεν θα πάει "σφαίρα" αλλά και η ταχύτητα ανάλυσης σε "νορμάλ" μεγέθους αρχεία (3 με 8 λεπτών mp3@320Kbps) δεν είναι απαγορευτική. Γύρω στα 5 δευτερόλεπτα το κομμάτι πρέπει να κάνει.
Καλημέρα ακριβως όπως τα λες και εννοείται δεν θα κανω ανάλυση σε φάκελο με 8500 τραγούδια δεν θα τελειώσει ποτέ και φυσικά ο χρόνος που χρειάζεται σε ένα φάκελο με 100 τραγούδια ο χρόνος ανάλυσης τους είναι είναι ο παραπάνω που αναφέρεις οπότε εχω τις απαντήσεις μου και σε ευχαριστώ πολύ!!!
το "σέρνεται" χρησιμοποίησα αυτή τη λέξη διότι προφανώς είδα σε φίλου την ανάλυση φυσικά καινούργιο λαπτοπ και πήγαινε σαν τρελο οπότε όλα εντάξει!!!
Σε ευχαριστώ πολύ!!!!
 

发表时间 Fri 07 Jul 23 @ 6:00 am
θα ήθελα επίσης να μου προτείνεις αγορά controller σκέφτομαι hercules dj inpulse500&pioneer flx4 το μπα τζετ τους είναι σχετικά μικρο και διαφορά τους στα 40 ευρώ ποιοτικά θα πήγαινα στην pioneer αλλα θα ήθελα τη γνώμη σου!!!!!
 

发表时间 Fri 07 Jul 23 @ 6:39 am
Εάν μελετήσεις αυτό το άρθρο: https://www.virtualdj.com/user/Theios_Giorgos/blogs/5902/_______________________DJ_CONTROLLER___________________________________________________________.html θα συνειδητοποιήσεις ότι κανένας απ' αυτούς που ανέφερες, δεν ικανοποιεί τα "κριτήρια" για την αγορά ενός "επαγγελματικού" controller. Εκτός και εάν δεν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, δεν ασχολείσαι επαγγελματικά...
 

发表时间 Fri 07 Jul 23 @ 6:46 am
καλημέρα δεν θα διαφωνήσω μαζί σου ήδη χρησιμοποιώ traktor σαν βασικο controller, ήθελα τη γνώμη σας για αυτά τα controllers σαν back up όταν παίζω κάπου διότι χρησιμοποιώ 2 laptop!!!
Ευχαριστώ πολύ!!!!
 

发表时间 Fri 07 Jul 23 @ 6:56 am
Κατά την προσωπική μου γνώμη, η χρήση 2 laptops απαιτεί απλά την χρήση controller με δυνατότητα ταυτόχρονης σύνδεσης 2 laptops. Διότι, εάν κάτι εκ των 2 είναι πιο "επίφοβο", αυτό είναι το laptop, όχι ο controller! Το να υπάρχει και 2ος controller, εξυπηρετεί απλά και μόνον την περίπτωση όπου θα πέσει νερό - αναψυκτικό - ποτό και θα βραχυκυκλώσει. Εάν όντως αυτή είναι η "ανασφάλειά" σου, τότε πάω πάσο.

Κατά την προσωπική μου γνώμη, επίσης, εστίασε σε Pioneer. Τουλάχιστον στο κόστος των ~350€, δεν θα σου πρότεινα κάτι άλλο...
 

发表时间 Fri 07 Jul 23 @ 7:15 am
Ακριβως όπως τα λες λάθος δικο μου που δεν το ερμήνευσα καλύτερα μόνο και μόνο για αυτό το λογο,σε ευχαριστώ πολύ !!!!
 

发表时间 Fri 07 Jul 23 @ 8:09 am
user25051977 wrote :
το "σέρνεται" χρησιμοποίησα αυτή τη λέξη διότι προφανώς είδα σε φίλου την ανάλυση φυσικά καινούργιο λαπτοπ και πήγαινε σαν τρελο οπότε όλα εντάξει!!!

Εκτός από την ταχύτητα του επεξεργαστή, παίζει ρόλο και το πλήθος των πυρήνων που διαθέτει.
Το VirtualDJ κάνει analyze με Ν-1 ή Ν-2 πυρήνες τη φορά.

Έτσι, ένας τετραπύρηνος επεξεργαστής θα κάνει analyze 2 με 3 κομμάτια ταυτόχρονα (επί όσο χρόνο χρειάζεται το κάθε κομμάτι με το συγκεκριμένο επεξεργαστή) ενώ ένας οχταπύρηνος θα κάνει 6 με 7 κομμάτια τη φορά.
Καταλαβαίνεις οτι έτσι η διαφορά που μπορεί να προκύψει είναι όντως χαώδης.
 

发表时间 Fri 07 Jul 23 @ 11:51 am
Άσχετο, αλλά λύσε μου μια απορία ρε Phantom,
το VDJ ξεκινάει να φορτώνει το κομμάτι στη RAM με το που γίνετε focus στον browser; και πριν πατήσεις load;
κάποιες φόρες τα κομμάτια φορτώνονται "ακαριαία" και η μοναδική εξήγηση που μπορώ να σκεφτώ είναι αυτή
 

发表时间 Fri 07 Jul 23 @ 4:50 pm
Όχι, το φόρτωμα στη RAM δεν ξεκινάει ποτέ πριν πατήσεις το load.
Και "ακαριαία" "φορτώνει" μόνο κομμάτι που είναι ήδη φορτωμένο σε άλλο deck (γιατί απλούστατα είναι ήδη στη RAM)

Τα τελευταία χρόνια και ειδικά στην έκδοση 2023 έχουν γίνει αρκετές αλλαγές στο πως απεικονίζεται το κομμάτι.
Παλιά με αργούς δίσκους και μικρή RAM είχε νόημα να "φαίνεται" η πρόοδος φόρτωσης.
Πλέον το πρόγραμμα δεν λειτουργεί ακριβώς έτσι. Όταν κάνεις analyze ένα κομμάτι, δημιουργεί και μια "εικόνα" της κυματομορφής. Αυτή η εικόνα πλέον φορτώνεται ακαριαία.
Απλά η εικόνα έχει "μικρή" ανάλυση, Για μικρά (σε διάρκεια) κομμάτια η εικόνα έχει αρκετή ανάλυση και δεν επαναϋπολογίζεται κατά τη φόρτωση. Για μεγάλα κομμάτια φορτώνεται πρώτα η "μικρή" εικόνα και μετά το πρόγραμμα την επαναϋπολογίζει και σου δείχνει την καινούργια με "φουλ" ανάλυση,
Ίσως αυτό σε μπερδεύει..
Κατά τα άλλα με τις ταχύτητες των SSD και του USB3 το φόρτωμα ενός κομματιού στην RAM είναι πλέον σχεδόν ακαριαίο.
 

发表时间 Sat 08 Jul 23 @ 1:32 am