快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: Search Artist & Search title
Στα skins του PhantomDeejay που χρησιμοποιώ τα τελευταία πολλά χρονιά, υπάρχει στα custom buttons το Search Artist και το Search title. Στην MCX8000 έχω μαπάρει στο κουμπί XF_LINK το "clear_search & search".
Υπάρχει τρόπος στο SHFT_XF_LINK, αν το SHIFT έρχεται από το αριστερό ντεκ να κάνω Search title, και αν έρχεται απο το δεξί ντεκ να κάνω Search Artist?
Σε κάθε περίπτωση θα ήθελα τa scripts για Search title και Search Artist ...
Ευχαριστώ
 

发表时间 Tue 18 Apr 23 @ 4:49 pm
Artist: search '`get_browsed_artist`'
Title: search '`get_browsed_title`'

Για το mapping ωστόσο αυτό που θες δεν γίνεται.
Στις περισσότερες κονσόλες (και στην MCX8000) το SHIFT στέλνει τον ίδιο κώδικα MIDI απ' όποια πλευρά κι αν πατηθεί. Με λίγα λόγια τα δύο κουμπιά στέλνουν την ίδια εντολή και έτσι το πρόγραμμα δεν μπορεί να ξέρει αν το πάτησες στην δεξιά ή στην αριστερή πλευρά του controller.

Επίσης στην MCX8000 το κουμπί XF_LINK δεν στέλνει διαφορετική εντολή όταν πατάς το SHIFT.

Μπορείς να δοκιμάσεις τον παρακάτω κώδικα, να δεις αν σε καλύπτει:
shift ? holding 500ms ? search '`get_browsed_title`' : search '`get_browsed_artist`' : clear_search & search
Δεν είναι αυτό που ήθελες, αλλά είναι ο μοναδικός ίσως τρόπος που μπορώ να σκεφτώ οτι μπορεί να συνδυάσει όλες τις εντολές σε ένα κουμπί με βάση τις ιδιαιτερότητες της κονσόλας σου.
 

发表时间 Tue 18 Apr 23 @ 6:57 pm
... θα το δοκιμάσω το βράδυ ...
Ευχαριστώ!!!
 

发表时间 Wed 19 Apr 23 @ 6:04 am
Τελικά το XF_LINK στέλνει SHFT_XF_LINK με το shift πατημένο, οπότε έβαλα εκεί το search '`get_browsed_artist`'
και στο XF_LINK με holding 500ms το search '`get_browsed_title`' και το clear_search & search

οπότε όλα good ... και πάλι ευχαριστώ ....

BTW, γίνετε να μου δώσετε τα definition αρχεία για τις MCX8000, DDJ-RR, DDJ-SR2 που θέλω να πειραματιστώ λίγο ...
 

发表时间 Wed 19 Apr 23 @ 9:39 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
αυτο με τα definition αρχεια το σκεφτομουν και γω για να κανω ενα πειραμα ειτε στην rr ειτε στην s2mk3 με τα jogs...
 

发表时间 Thu 20 Apr 23 @ 9:30 am
Η απάντηση στην τελευταία ερώτηση είναι.. δυστυχώς όχι.

Και παρεπιμπτόντως μπορεί εσύ να βλέπεις SHIFT_XF_LINK αλλά στην πραγματικότητα δεν υπάρχει. Το "φτιάχνει" το πρόγραμμα για εσένα.
 

发表时间 Thu 20 Apr 23 @ 10:16 am
ΟΚ Γιώργο ... ευχαριστώ και πάλι ...
 

发表时间 Fri 21 Apr 23 @ 9:01 am