快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: ΠΡΟΒΛΗΜΑ (DRIVERS?)ΜΕ (ΑΡΧΑΙΑ) ΚΟΝΣΟΛΑ

由于该帖子已年深日久,可能包含陈旧过时或描述错误的信息。

djnet71PRO InfinityMember since 2007
Παίδες καλημέρα.
Μιας κι μου έτυχε κάποιο θέμα με την Hercules RMX2 και την έστειλα σε τεχνικό είπα να βγάλω την μάχιμη (και αρχαία) Hercules MKII η οποία μέχρι πριν λίγους μήνες έπαιζε κανονικά και σε windows και σε macos.Την σύνεδεσα στο macbook που χρησιμοποιώ και για κάποιο λόγο ενώ την 'βλέπει' δεν ανταποκρίνονται κουμπιά-τίποτα.Την δοκίμασα στο pc-windows και έπαιζε κανονικά και κουμπιά και όλα!Είχα από πριν στο macbook τους ίδιους drivers με την RMX2 και δεν είχα θέμα.Τους έσβησα και τους ξαναέβαλα αλλά πάλι το ίδιο θέμα...ενώ την βλέπει το virtualdj η MKII δεν ανταποκρίνεται σε τίποτα.
Ξέρω είναι λίγο άτοπο να ασχοληθώ με αυτή την κονσόλα αλλά αν κάποιος έχει κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει ή τι να διορθώσω θα βοηθούσε καθώς είναι η ''πρώτη'' μου και ήταν μάχιμη μέχρι πρίν λίγους μήνες κανονικά!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

发表时间 Tue 27 Jul 21 @ 4:15 am
Τζάμπα χρόνο θα σπαταλήσεις, αλλά...
Τα πράγματα με τα MAC έχουν αλλάξει πολύ.
Δεν είναι όπως ήταν πριν 10-15 χρόνια που π.χ. τα MAC "δεν χρειάζονται drivers"
Το αντίθετο μάλιστα.

Οπότε σε πρώτη φάση κοίτα τι λέει η Hercules για την έκδοση MAC OS X που έχεις.
Κοίτα αν χρειάζεται drivers και ποιούς drivers χρειάζεται.
Μπορεί σε κάποια φάση η κονσόλα να έπαιζε με "κοινούς" drivers με άλλη συσκευή (π.χ. RMX2) αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι είναι έτσι και σήμερα.

Τέλος, δοκίμασε και την κίνηση του απεγνωσμένου:
Άνοιξε στο MAC το MIDI Studio και κάνε εκεί διαγραφή της κονσόλας.
Μετά ξανασύνδεσε την κονσόλα στο MAC
 

发表时间 Tue 27 Jul 21 @ 5:31 am
djnet71PRO InfinityMember since 2007
Θα το δω ,ευχαριστώ.
Αν και πριν λίγους μήνες έπαιζε κανονικά στο MacBook.
Και επειδή δεν είμαι και πολύ εξοικειωμένος με το λειτουργία και τις ρυθμίσεις του macOS όπως με τα windows μπορεί να χρειάζεται κάποια ρύθμιση στο MacBook με κάρτα ήχου ή κάτι θυμάμαι παλιότερα όπου έπρεπε να ξεκλειδώσω κάτι για να δει μια κονσόλα (αν το λέω καλά).
Καλημέρα σε όλους
 

发表时间 Tue 27 Jul 21 @ 6:24 am


(陈旧帖子或论坛版块会自动关闭)