快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: MacBook Pro m1 βοήθεια

由于该帖子已年深日久,可能包含陈旧过时或描述错误的信息。

dinos_pPRO InfinityMember since 2012
Καλημέρα …. Μετάβαση από windows σε Mac ..
Θα ήθελα βοήθεια για το σετάρισμα του υπολογιστή και την μεταφορά ρυθμίσεων ,playlist .φακέλων του virtual στο mac
Υπάρχει κάποιος οδηγός να με βοηθήσει ; (Άσχετος με Mac) έχω εγκαταστήσει είδη το paragon στο Mac για τους εξωτερικούς δίσκους …
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων ….
 

发表时间 Wed 12 May 21 @ 8:12 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Η μουσική σου είναι μόνο σε εξωτερικούς δισκους ?

Για την database του εσωτερικού δίσκου, Playlists, Virtual folders, mappers, settings κλπ...
- Στον Windows υπολογιστή σου, ανοιξε το VirtualDJ και κάνε Database->Create Database Backup.

- Αντεγραψε το zip αρχείο στον Mac
- Ανοιξε το VirtualDJ στο Mac και κάνε Database->Restore Database Backup
 

发表时间 Wed 12 May 21 @ 9:35 am
dinos_pPRO InfinityMember since 2012
Ναι όλη η μουσική είναι σε εξωτερικούς δίσκους
 

发表时间 Wed 12 May 21 @ 10:00 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
OK, τα παραπάνω ισχύουν για το Backup/Restore για τον εσωτερικό δίσκο.
για τους εξωτερικούς, δεν θα χρειαστείς κάτι, αφού οι databases για το περιεχόμενό τους βρίσκονται στο root τους.

Δεν ξέρω βεβαια αν το Paragon θα δουλεύει απροβλημάτιστα ή θα σου μειώνει την ταχύτητα αναγνωσης/εγγραφης. Αν βρείς backup δίσκους ίδια χωρητικότητας, θα σου πρότεινα format σε FAT
 

发表时间 Wed 12 May 21 @ 12:07 pm
Σε Μ1 ούτε εγώ ξέρω τι κάνει το Paragon. Αλλά σε intel MAC δεν υπάρχει διαφορά στην ταχύτητα λόγω Paragon.
 

发表时间 Wed 12 May 21 @ 6:12 pm
dinos_pPRO InfinityMember since 2012
Φαίνεται ότι διαβάζει και γράφει σωστά στους δίσκους …. Αυτό που βλέπω είναι ότι δεν ανοίγει τους φακέλους στα αγαπημένα που έχω ….. καμία ιδέα γιατί ;;;;
Και βλέπω όταν έχω κουμπωμένος τους εξωτερικούς δίσκους αργεί να ανοίξει το virtual…..15 - 20 δευτερόλεπτα ….
 

发表时间 Thu 13 May 21 @ 3:15 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Οταν ανοίγει (μετά από 15-20 δευτερόλεπτα) , τι είδους φάκελος είναι αυτός που είναι επιλεγμένος, "κανονικός", Virtual Folder, Playlist ?
 

发表时间 Thu 13 May 21 @ 3:57 pm
dinos_p wrote :
Αυτό που βλέπω είναι ότι δεν ανοίγει τους φακέλους στα αγαπημένα που έχω ….. καμία ιδέα γιατί ;;;;

Ναι, τους "αγαπημένους" θα πρέπει να τους ξαναφτιάξεις γιατί η διαδρομή που έχει αποθηκευτεί είναι σε μορφή Windows (π.χ. D:\Music\International\RNB ) και όχι σε μπορφή MAC (π.χ. //Volumes/WD Black/Music/International/RNB )
Αν δεν είναι πολλοί οι αγαπημένοι φάκελοι απλά ξαναφτιάξε τους (διέγραφε τον παλιό "αγαπημένο" και ξαναόρισε τον κάνοντας δεξί κλικ στον κανονικό φάκελο -> Ορισμός ως αγαπημένου)
Αν είναι πολλοί οι αγαπημένοι φάκελοι τότε μπορείς με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας αρχείων XML να κάνεις μαζικές αλλαγές στα αρχεία XML των εικονικών φακέλων, αλλά αυτό χρειάζεται αρκετή προσοχή (και κατά τη γνώμη μου είναι πιο εύκολο να γίνει σε περιβάλλον Windows όσο κι αν φαίνεται περίεργο)

 

发表时间 Thu 13 May 21 @ 4:31 pm


(陈旧帖子或论坛版块会自动关闭)