快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: Παραξενο προβλημα με τα bpm - Page: 2

由于该帖子已年深日久,可能包含陈旧过时或描述错误的信息。

Παιδιά κι εγώ παίζω με την Pioneer ddj rr σε Windows 10 και έκδοση vdj 8.3 αλλά δεν μου έχει κάνει κάτι παρόμοιο.
Μου φαίνεται περίεργο ότι το κάνει σε μερικά κομμάτια και όχι σε όλα. Αν φταίει κάτι απο τα 3 (πρόγραμμα, καλώδιο, controller) τοτε δε θα πρέπει να το κάνει πάντα;
 

发表时间 Tue 10 Dec 19 @ 5:50 pm
djachiPRO InfinityMember since 2005
UPDATE

Οταν το pitch fader ειναι στο 0 τοτε μετακινοντας το crossfader στα options -> controller, δεξια στο παραθυρακι που μας δειχνει ποιο κουμπι του controller παταμε μου δειχνςι κανονικα crossfade με την τιμη διπλα να αλλαζει απο 0 ως 1 (αναλογα που ειναι το crossfader)

Οταν το pitch fader ειναι σε μια τιμη μειον, τοτε στο παραθυρακι περα απο το crossfader μου πεταει και ενα PITCH 0.45
Η τιμη ειναι αναλογα που ειναι το pitch fader στον controller
 

发表时间 Fri 27 Dec 19 @ 8:08 pm
djachiPRO InfinityMember since 2005
Στην περιπτωση που το pitch fader δεν ειναι στο κέντρο (Μην δινετε σημασια στη λούπα. Το κάνει είτε με λούπα είτε χωρίς)


Στην περίπτωση που το pitch fader είναι στο κέντρι.
 

发表时间 Sat 28 Dec 19 @ 9:45 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
αυτο απ οσο καταλαβαινω δειχνει οτι παιρχει σημα απ τον κοντρολλερ και κατι δε παει καλα με το hw δλδ
 

发表时间 Sat 28 Dec 19 @ 12:58 pm
djachiPRO InfinityMember since 2005
κι εγω αυτό καταλαβαίνω. Αλλά δεν θα έπρεπε να παίρνει σήμα σε οποιαδήποτε θέση του pitch fader? Μήπως υπάρχει κάποιο option αν το pitch δεν είναι στο 0 τότε να κάνει κάτι;.... Δεν ξέρω! Εχω ψάξει τα πάντα. Κι αν είναι θέμα hw, είναι στο pitch ή στο cross fader?
 

发表时间 Sat 28 Dec 19 @ 6:34 pm
djachi wrote :
κι εγω αυτό καταλαβαίνω. Αλλά δεν θα έπρεπε να παίρνει σήμα σε οποιαδήποτε θέση του pitch fader? Μήπως υπάρχει κάποιο option αν το pitch δεν είναι στο 0 τότε να κάνει κάτι;.... Δεν ξέρω! Εχω ψάξει τα πάντα. Κι αν είναι θέμα hw, είναι στο pitch ή στο cross fader?


Υπάρχει περίπτωση το ποτενσιόμετρο του του pitch σε κάποια σημεία της διαδρομής να "πατάει" καλά και σε κάποια όχι .. εκεί που δεν πατάει καλά , λόγο του τρόπου που είναι στημένα τα ηλεκτρονικά του controller (κάνει πολύπλεξη ) , μπορεί να επηρεάζετε από τις θέσεις άλλων ποτενσιόμετρων ...

... κανε το εξής ... απενεργοποίησε από το mapping στα pitch fader και μαπαρε το pitch σε δυο άλλα ποτενσιόμετρα ... πχ στα filter ... αν το πρόβλημα λυθεί , είναι χαλασμένα τα ποτενσιόμετρα των pitch ...
 

发表时间 Sun 29 Dec 19 @ 9:42 am
djachiPRO InfinityMember since 2005
MAC II wrote :

... κανε το εξής ... απενεργοποίησε από το mapping στα pitch fader και μαπαρε το pitch σε δυο άλλα ποτενσιόμετρα ... πχ στα filter ... αν το πρόβλημα λυθεί , είναι χαλασμένα τα ποτενσιόμετρα των pitch ...



Εβαλα το crossfader σε ενα αλλο ποντεσιομετρο και δεν εμφανιζει το pitch οταν το γυρναω. Που κατά μεγάλο ποσοστό σημαίνει πρόβλημα στο crossfader

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και εύχομαι καλη χρονια σε όλους!
 

发表时间 Mon 30 Dec 19 @ 12:22 am
Theios Giorgos wrote :
Τώρα γιατί εμένα μου έχει "κολλήσει" ότι φταίει η RR? Και ότι κάτι παίζει με τα faders? Ε?
Αλλά εμένα (25 μέρες πριν...) ποιος με άκουγε? :P

 

发表时间 Mon 30 Dec 19 @ 9:06 am
djachi wrote :

Εβαλα το crossfader σε ενα αλλο ποντεσιομετρο και δεν εμφανιζει το pitch οταν το γυρναω. Που κατά μεγάλο ποσοστό σημαίνει πρόβλημα στο crossfader

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και εύχομαι καλη χρονια σε όλους!


Για λόγους που είναι περίπλοκο να σου εξηγήσω (έχει να κάνει με το πως κατανέμονται τα ποτενσιόμετρα με πολύπλεξη στις αναλογικές εισόδους του μικροεπεξεργαστή του controller ) θεωρώ απίθανο να είναι καλά τα ποτενσιόμετρα του pitch και να επηρεάζονται από ελαττωματικό ποτενσιόμετρο του crossfader .... εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι τα ποτενσιόμετρα των pitch που έχουν πρόβλημα ... αν έχω δίκιο, αν βάλεις το pitch στο σημείο που έχεις το πρόβλημα, και πειράξεις ένα ένα, όλα τα ποτενσιόμετρα της κονσόλας θα δεις και αλλά ποτενσιόμετρα να σου επηρεάζουν την τιμή του pitch ....

... σε κάθε περίπτωση για να εισαι σύγουρος και να μην αλλάξεις λάθος πράγμα , κανε αυτό που πρότεινε ο PANOSV ..... διάβασε το μανουαλ της κονσόλας και δες πως μπαίνει σε test mode ... εκεί βλέπεις τις τιμές που δίνουν τα ποτενσιόμετρα σε λεντακια της κονσόλας και θα καταλάβεις ποιο ποτενσιόμετρο στέλνει λάθος τιμές ....
 

发表时间 Mon 30 Dec 19 @ 1:06 pm


(陈旧帖子或论坛版块会自动关闭)