快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: Ελληνικα και τονοι

由于该帖子已年深日久,可能包含陈旧过时或描述错误的信息。

Καλησπερα, αλλαξε κατι στις τελευταιες εκδοσεις οσον αφορα το search και τους τονους? Και για να γινω πιο σαφης. Εχω ολα τα ελληνικα κομματια με ελληνικους χαρακτηρες και το πληκτρολογιο παντα γυρισμενο στα αγγλικα. Εστω οτι θελω να βρω το "Οταν σου χορευω" πληκτρολογω τα αντιστοιχα γραμματα στο αγγλικο πληκτρολογιο. δηλ otan soy xoreyv και επαιρνα το αποτελεσμα. Εδω και λιγο καιρο διαπιστωνω οτι τα κομματια που εχουν τονους
(δηλ Όταν σου χορέυω) δεν μου τα φερνει στην αναζητηση. Εχει αλλαξει κατι ή εχω πειραξει εγω κατι? Ετσι ηταν παντα και δεν το ειχα προσεξει? (που δεν το νομιζω) Υπαρχει καποια λυση εκτος απ το να κατσω να τα φτιαξω ενε-ενα?

Υ.Γ. Εχει μεσολαβησει και ενα format στο laptop οπου στην επιλογη γλωσσας επελεξα βασικη τα Αγγλικα και δευτερευουσα τα Ελληνικα εκει οπου ειχε 2-3 επιλογες Ελληνικων και διαλεξα μια στην τυχη.
 

发表时间 Wed 29 Aug 18 @ 6:45 pm
Δεν έχει αλλάξει κάτι, όχι.
Αλλά υπάρχει ένα bug από την πρώτη κιόλας έκδοση του 8 που δυστυχώς δεν έχει διορθωθεί
Τα γράμματα Ό (τονούμενο Όμικρον κεφαλαίο) Ώ (τονούμενο Ωμέγα κεφαλαίο) και ώ (τονούμενο ωμέγα μικρό) δεν αντιστοιχίζονται σωστά με τους λατινικούς χαρακτήρες με αποτέλεσμα να μην εμφανίζονται στο search τα αναμενόμενα αποτελέσματα

Προσωπικά έχω συνηθίσει να γράφω ? (αγγλικό ερωτηματικό) αντί για ωμέγα (είτε μικρό είτε τονούμενο) και έτσι παίρνω σχεδόν πάντα τα αποτελέσματα που θέλω.

Σημ:
Για το το "Όταν σου χορεύω" εγώ θα έκανα search:
tan soy xorey
Ενώ για το "Πόσο ωραία μάτια έχεις" θα έκανα αναζήτηση:
poso ?raia matia exeis

Σημ2:
Στην αναζήτηση του VirtualDJ μπορείς να χρησιμοποιήσεις wildcards όπως σε οποιαδήποτε άλλη αναζήτηση
Έτσι το Αγγλικό ερωτηματικό σημαίνει "οποιοσδήποτε χαρακτήρας" (αλλά ένας χαρακτήρας) ενώ το * (αστεράκι) σημαίνει "οποιοδήποτε group χαρακτήρων"
 

发表时间 Wed 29 Aug 18 @ 7:12 pm
To Κακο με το ? ειναι οτι θελει και shift. Κατα τα αλλα ναι υπαρχουν λυσεις. Απλα ειναι λιγο περιεργο που καποια τονισμενα τα βρισκει και καποια αλλα οχι.
 

发表时间 Wed 29 Aug 18 @ 7:48 pm
Δεν είναι "περίεργο" :P
Σου εξήγησα ακριβώς με ποια τονισμένα έχει πρόβλημα, και ναι είναι πρόβλημα (bug)
Έχω ζητήσει μερικές φορές να διορθωθεί αλλά δυστυχώς βρίσκεται πολύ χαμηλά στη λίστα προτεραιοτήτων των προγραμματιστών :(
 

发表时间 Wed 29 Aug 18 @ 9:26 pm
υπαρχει καποιος τροπος με καποιο φιλτρο να απομονωσω τα προβληματικα και να τα διορθωσω?
 

发表时间 Thu 30 Aug 18 @ 10:52 am
Με το να τα "διορθώσεις" εννοείς να τα χαλάσεις;;; :P

artist contains 'ώ' or artist contains 'Ώ' or artist contains 'Ό' or title contains 'ώ' or title contains 'Ώ' or title contains 'Ό'

Καλή τύχη!!! Εμένα μου βγάζει 11.500 αρχεία! :P

 

发表时间 Thu 30 Aug 18 @ 4:08 pm


(陈旧帖子或论坛版块会自动关闭)