快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: Vdj 8.2 και προτασεις για hardware εξοπλισμο...

由于该帖子已年深日久,可能包含陈旧过时或描述错误的信息。

Καλη χρονια σε ολους με υγεια πανω απ ολα !!!
Μεχρι στιγμης εγω δουλευω το VDJ με κονσολες midi που φυσικα αγοραζω κατα καιρους ο ιδιος...
Ειμαι ομως τωρα σε ενα μαγαζι που εχει 2 κομματια Pioneer cdj-400. Και τωρα θελει ο επιχειρηματιας να αγορασει εναν καινουργιο μικτη...
Αναλαμβανω λοιπον να κανω ερευνα αγορας και να βρω κατι που "ΙΣΩΣ" βολεψει κι εμενα!
Βλεπω λοιπον οτι τα cdj-400 εχουν την δυνατοτητα να συνδεθουνε με usb σαν midi controllers.
1) Το vdj 8.2 υποστηριζει τα cdj-400 ?
2) Παιζω βιντεο κλιπς οποτε ειμαι "παντρεμενος" με το crossfader της εκαστοτε κονσολας αφου θελω να μιξαρω και την εικονα μαζι!
Υπαρχει μικτης-midi με καρτα ηχου (aisio drivers κτλ) που να τον συνδεσω με usb κι αυτον και να δουλευω με το crossfader οπως το δουλευω τωρα με την κονσολα μου ?
Το ιδανικο σεναριο δηλαδη θα ηταν μια συνδεσμολογια με το pc...: 2 usb ( ενα για καθε cd player cdj-400) και 1 usb για εναν μικτη ο οποιος θα αναλαμβανε στο virtual dj την καρτα ηχου, εννοειτε και τις εντασεις απο τα ποτενσιομετρα-master-equalizer κτλ και το κυριοτερο την το crossfader !!!!

Δεν ξερω αν το σκεφτηκα καλα η' καπου εχω κανει λαθος...αν γινεται η' οχι...και αν ναι...υπαρχει τετοιος μικτης?
Π.χ : ο Pioneer DJM-750 θα μπορουσε να κανει γι αυτο που θελω ???
Προτασεις-υποδειξεις ολες δεκτες :)
 

发表时间 Wed 04 Jan 17 @ 1:04 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
1) nai
2) An o miktis einai MIDI, tote tha miksareis akrivws opws ekanes me ton/tous controller sou.

Theleis 3 USB ports. Ton mikti (me tin enswmatwmeni karta ixou - tin opoia kai tha xrisimopoiiseis sto Audio setup), prepei na ton valeis kateutheian sto PC/laptop xwris mesolavisi HUB. Ta CDJs mporeis kai ta dyo na ta valeis se kapoio USB Hub se periptwsi pou den exeis polla diathesima USB ports.

MIDI Mixers (me enswmatwmeni karta ixou)
Pioneer DJM : 750, 850, 900SRT, 900NXS, 2000, 2000NXS, S9
Rane : 62, 64, TTM57MKII
Denon X1600
American Audio : 10MXR, 14MXR, 19MXR
Traktor Kontrol Z2
 

发表时间 Wed 04 Jan 17 @ 2:45 pm
Κατανοητοτατος !!!! Ευχαριστω !!!!
Αν αντι για μικτη, αγορασουμε μια stand alone console (π.χ. Pioneer DDJ-RX η' DDJ-RR)
Την στιγμη που δουλευω 2 καναλια με το virtual, θα μπορω να εχω και αλλα 2 "κλασσικα" καναλια απο π.χ. cd players ταυτοχρονα ?
Υποπτευομαι οτι με την RR δεν θα μπορει να γινει, ενω με την RX θα ειμαι οκ...
 

发表时间 Wed 04 Jan 17 @ 6:26 pm
Τι εννοείς "ταυτόχρονα"? Ως συνδεσμολογία, ναι, μπορείς και με τον RR. Αλλά εάν επιθυμείς να βγουν στον αέρα άνω των 2 καναλιών (ταυτόχρονα), τότε θες 4κάναλο (stand-alone) controller.

Όσον αφορά στις επιλογές, η πλέον αξιόπιστη - οικονομική λύση, ξεκινάει από τα ~540€ και είναι ο Denon MC6000MkII. Από αυτό το budget και άνω, υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές (Pioneer, Denon, κ.α.)...
 

发表时间 Wed 04 Jan 17 @ 7:18 pm
Ταυτοχρονα εννοω να μπορω να βγαζω στον αερα ταυτοχρονα 2 καναλια απο το virtual και 2 καναλια απο συμβατικα cds. Να καταργησω τον μικτη του μαγαζιου. Η RX για παραδειγμα εχει επιλογη για το καθε καναλι αν θα ειναι midi "virtual dj" η' απλη γραμη εξωτερικης συσκευης??
Αλλα αν τα μοιρασω θα παιζουν ταυτοχρονα???
Οχι να δηλωνω ολη την κονσολα εξ αρχης αν θα ειναι η' midi η' απλος μικτης.
Αν γινομαι κατανοητος.....
 

发表时间 Wed 04 Jan 17 @ 10:44 pm
Ο MC6000MkII, τον οποίο διαθέτω, ναι το κάνει! Ο RX, με βάση τις πληροφορίες που δίνει στην επίσιμη ιστοσελίδα, ναι το κάνει επίσης. Αλλά γιατί, ντε και καλά, τον RX?
 

发表时间 Thu 05 Jan 17 @ 6:33 am
Αν θες στον αέρα ταυτόχρονα 4 κανάλια τότε η DDJ-RX είναι "μονόδρομος" σε σχέση με την DDJ-RR
 

发表时间 Thu 05 Jan 17 @ 11:50 pm


(陈旧帖子或论坛版块会自动关闭)