快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: πρόβλημα με την ένταση στα ηχεία
καλημέρα έχω το virtual dj home plus το συνδέω στο κοντρόλλερ και από κοντρόλλερ σε μικτή και όταν παίζω δυνατά στα ηχεία μου κόβει η ένταση
 

发表时间 Mon 14 Jun 21 @ 7:16 am
VirtualDJ 2020 Home PLUS
 

发表时间 Mon 14 Jun 21 @ 7:17 am
Όταν λες "κόβει η ένταση" μπορείς να περιγράψεις λίγο καλύτερα τι ακριβώς εννοείς;

Εγώ καταλαβαίνω 4 πράγματα:
1) Είτε παίζεις με τα gain πολύ ανοιχτά οπότε επεμβαίνει το limiter και σε κόβει (σου χαμηλώνει ελαφρώς την ένταση)
2) Είτε παίζεις πολύ δυνατά / με παραμόρφωση με αποτέλεσμα ο ενισχυτής να υπερθερμαίνεται και να κόβει την ένταση για μικρά χρονικά διαστήματα (συνήθως 30 δευτερόλεπτα με 1 λεπτό) σαν μέτρο προστασίας για να μην καεί
3) Είτε ο ενισχυτής είναι πολύ μικρός σε σχέση με τα ηχεία σου, με αποτέλεσμα να υπερθερμαίνεται και να κόβει την ένταση για μικρά χρονικά διαστήματα (συνήθως 30 δευτερόλεπτα με 1 λεπτό) σαν μέτρο προστασίας για να μην καεί
4) Είτε τέλος ο ενισχυτής έχει κάποια βλάβη (π.χ. καμένο/κολλημένο blower) με αποτέλεσμα να υπερθερμαίνεται και να κόβει την ένταση για μικρά χρονικά διαστήματα (συνήθως 1 με 2 λεπτά) σαν μέτρο προστασίας για να μην καεί


Αν συμβαίνει το 1ο τότε να σου θυμίσω οτι τα Gain δεν είναι για να δίνουμε έξτρα ένταση στον ήχο αλλά για να ισορροπούμε τον ήχο μεταξύ των δύο deck, και οτι γενικά πρέπει να βρίσκονται στο "κέντρο" (12 o clock)
Αν όντως τα χρησιμοποιείς έτσι, δοκίμασε να αλλάξεις την ρύθμιση zerodb σε -3db και αν χρειάζεσαι παραπάνω ένταση γενικά να δώσεις έξτρα ένταση από τον τελικό μίκτη ή τον τελικό ενισχυτή.

 

发表时间 Mon 14 Jun 21 @ 9:04 am