快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: Stems και Mapping

由于该帖子已年深日久,可能包含陈旧过时或描述错误的信息。

Έχω επιλέξει την διαχείριση των stems μέσω pads. Διαθέτω πλέον τον DDJ-SR2 και θα ήθελα τα κάτωθι:

1. Γίνεται με κάποιο τρόπο να "ενσωματώσω" 3 stems σε 1 και πιο συγκεκριμένα το Bass + Kick + HiHat σε 1 pad? Δοκίμασα στο pads editor να θέσω σε ένα pad: stem_pad 'bass' & stem_pad 'kick' & stem_pad 'hihat', αλλά δεν μου δούλεψε...

2. Στο skin μου έχω προγραμματίσει με αριστερό ή δεξί κλικ επί της "περιοχής" των pads, να εκτελείται pad_page +1 και pad_page -1, οπότε και κατ' αυτόν τον τρόπο μπορώ να κάνω roll σε όλα τα διαθέσιμα Pad Pages.
Στον controller όμως, έχοντας κάνει mapping τα buttons: Pad Param + και Pad Param - τις εντολές pad_page +1 και pad_page -1 δεν "αντιστοιχίζεται" π.χ. το page Stems, αλλά πρέπει αναγκαστικά να το αντιστοιχίσω σε κάποιο από τα υπάρχοντα pad page buttons. Με άλλο λόγια, κατ' αυτόν τον τρόπο δεν μπορώ να κάνω roll σε όλα τα pad pages, παρά μόνον στα 8 αντιστοιχισμένα του controller. Οπότε το ερώτημα είναι εάν μπορώ να επιτύχω αυτό που θέλω και εάν ναι, με ποιο τρόπο.

3. Υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να υφίσταται η δυνατότητα επιλογής "Apply In Headphones" των Stems, όπως ακριβώς γίνεται και με το Equalizer?
 

发表时间 Sat 25 Jul 20 @ 5:22 pm
1) Όχι. Μπορείς να κάνεις aggregate κάποια stems όμως
Quote :
Τα ονόματα των stems είναι: "HiHat", "Vocal", "Instru", "Bass", "Kick". Επίσης μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αθροιστικά stems: "Melody" (Instru + Bass), "Rhythm" (HiHat + Kick)


2) Για την ώρα όχι. Θα δούμε μήπως υπάρξει κάποια λύση στο μέλλον, αλλά η νέα λογική των pad_pages είναι να μπορούν αυτές να αλλάξουν εύκολα on the fly για κάθε controller χωρίς την ανάγκη remapping. Έτσι δημιουργήθηκε το νέο σύστημα του οποίου η φιλοσοφία είναι λίγο ενάντια στο ατέλειωτο cycling...

3) Νομίζω οτι αυτό είναι κάτι που βρίσκεται ήδη υπό εξέταση
 

发表时间 Sun 26 Jul 20 @ 1:22 am
Γιώργο...

Βρήκα (στο de forum) αυτό: stem_pad "bass" & stem_pad "kick" & stem_pad "hihat" και δούλεψε! Τώρα το κατά πόσο είναι "ορθόδοξο", δεν ξέρω... Για το #3, αναμένουμε...
 

发表时间 Sun 26 Jul 20 @ 7:06 pm


(陈旧帖子或论坛版块会自动关闭)