快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: sampler instruments
εχω παρατηρησει οτι σε κομματια που εχω πειραξει τα bpm μεσω του bpm editor , τα instruments στον sampler δεν συγχρoνιζονται με το κομματι. Οταν κανω analyse και το κομματι επανελθει στο αρχικο bpm , συγχρονιζεται. Ισχυει η κανω κατι λαθος? Tnx
 

发表时间 Fri 19 May 23 @ 8:53 am
Τι ακριβώς εννοείς;
Γιατί αν πειράζεις τα BPM στον BPM Editor και το κομμάτι δεν συγχρονίζει (είτε με το sampler είτε με άλλα κομμάτια) τότε αυτό σημαίνει οτι μάλλον οι αλλαγές που έκανες δεν είναι σωστές.

Γράψε μας αναλυτικά τι κάνεις για να δούμε που μπορεί να υπάρχει λάθος.

Σημείωση: Το έχουμε πει πολλές φορές, αλλά για παράδειγμα αν το πρόγραμμα "λέει" οτι το BPM είναι 127.98 τότε (με ελάχιστες εξαιρέσεις) το BPM είναι όντως 127.98 και όχι 128.00
Αν εσύ το στρογγυλοποιήσεις, τότε το BPM όσο προχωράει το κομμάτι, τόσο θα χάνει τον συγχρονισμό.
Δεν ξέρω αν είναι κάτι που εσύ προσωπικά κάνεις, αλλά επειδή έχουμε δει χρήστες να το κάνουν, το φέρνω εδώ σαν παράδειγμα.
 

发表时间 Mon 22 May 23 @ 9:03 am
Σε χαιρετω. Απλα γραφω το νεο νουμερο στο BPM editor π.χ απο 127.99 σε 125 για να κατεβασω το pitch (ΑΝ ειναι αυτος ο σωστος τροπος να πειραξω το pitch). Τωρα που το αναφερες, το VDJ στην αναλυση πιανει τον μεσο ορο και ισως αυτος ο τροπος που χρησιμοποιω να ειναι λαθος. Τι θα μου προτεινες για να προαλλαζω το pitch στα playlists? Ευχαριστω
 

发表时间 Mon 22 May 23 @ 10:42 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
C the T-Rex DJ wrote :
Τι θα μου προτεινες για να προαλλαζω το pitch στα playlists? Ευχαριστω
δε νομιζω οτι αυτο μπορει να γινει περαν απο εξωτερικο editor... αλλα γιατι να το κανεις αυτο? αφου μπορεις να το ματσαρεις χειροκινητα γενικα με το pitch?

 

发表时间 Mon 22 May 23 @ 11:22 am
C the T-Rex DJ wrote :
Σε χαιρετω. Απλα γραφω το νεο νουμερο στο BPM editor π.χ απο 127.99 σε 125 για να κατεβασω το pitch (ΑΝ ειναι αυτος ο σωστος τροπος να πειραξω το pitch).

Όχι, δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ μα ΚΑΘΟΛΟΥ σωστός αυτός ο τρόπος.
Αυτό που κάνεις είναι σαν να έχεις ένα αυτοκίνητο, να πας με 140, και να βάζεις ένα αυτοκόλητο στο κοντέρ που να λέει 80. Και μετά να απορείς γιατί σε σταμάτησε η τροχαία για υπερβολική ταχύτητα! :)

Πες μας τι θες να κάνεις, για να σου δώσουμε προτάσεις.
Ο βασικός τρόπος να πειράζεις το pitch είναι με το pitch slider φυσικά και με το κουμπί sync / sync reset
 

发表时间 Tue 23 May 23 @ 11:37 pm
Εχεις δικιο. Σκοπος μου ηταν οταν ετοιμαζα καποια playilist για το Automix , ηθελα να κατεβασω μονιμα το pitch σε καποια κομματια για να μην χρειαζεται να επεμβαινω με το pitch slider η το Sync καθε φορα (αφου το Automix θα επαιζε μονο του). Θεωρησα οτι με το να αλλαξω το νουμερο θα γινει η δουλεια . Βλεποντας το tutorial του BPM Editor, διαπιστωσα οτι αυτος ο τροπος ειναι λαθος. Ευχαριστω παντως
 

发表时间 Wed 24 May 23 @ 7:52 am