快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: Samples Recording & αναπαραγωγή

由于该帖子已年深日久,可能包含陈旧过时或描述错误的信息。

Samples recording & αναπαραγωγη

Καλησπερα στους φιλους και συναδελφους .
Κανω εγγραφη μια λουπα με το sample recording , αποθηκευεται στο φακελο εγγραφα > virtual dj > sampler > recordings . Ομως δεν εμφανιζεται αυτοματα στην πλευρικη στηλη στην ενοτητα samples recordings , παρα μονο εαν χειροκινητα πεταξω τα αρχεια μεσα στη λιστα με drag & drop . Αυτο μεχρι εχθες δεν το εκανε , αλλα ουτε και παλαιοτερα στην εκδοση 7 γινοταν ποτε αυτο . Εγραφα δηλαδη μια λουπα , και αυτοματα την αναπαρηγαγα απο τα pads . Βασικα οι φακελοι που περιεχουν τα samples συνοδευονται και από Καποια αρχεια xml οπου προσδιοριζουν τη διαδρομη των αρχειων . Κατι εκανα ομως εγω στο φακελο των samples και διεγραψα το αρχειο xml που συνοδευει το φακελο recordings . Εν συνεχεια , δημιουργησα ενα new bank στην πλευρικη στηλη , στην ενοτητα των samples , ομως οπως ανεφερα και προηγουμενως , ο φακελος δεν ενημερωνεται , οποτε γραφοντας ενα καινουργιο sample δεν το αναγνωριζει αυτοματα , και οπως ειναι λογικο και επομενο , ειναι πρακτικα αδυνατο την ωρα της δουλειας να ψαχνω τα samples για να τα παιξω . το ιδιο φυσικα συμβαινει και οταν διαγραψω χειροκινητα μεσα απο το φακελο recordings τα αρχεια vdj samples , αυτα συνεχιζουν να υπαρχουν στην πλευρικη στηλη και χρειαζεται να τα αφαιρεσω μονος μου .
Γνωριζει μηπως κανεις γιατι συμβαινει αυτο και πως διορθωνεται ?

Ευχαριστω πολυ !!

 

发表时间 Mon 01 Oct 18 @ 3:26 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Για να πάει αυτόματα σε κάποιο slot, πρέπει η εντολή sampler_rec να συνοδευεται από τον αριθμό του slot.
Φιτάξε ένα custom button με εντολή sampler_rec 1 και μετά μπορείς να το παίξεις αν επιλέξεις την Recordings Bank sampler pad 1 ή αυτόματα με την εντολή ..
sampler_bank 'Recordings Bank' & sampler_pad 1
Πρόσεξε όμως, γιατί η παραπάνω εντολή γράφει πάνω από το προηγούμενο slot. To sample του προηγούμενου slot, θα συνεχίζει βέβαια να υπάρχει σαν αρχείο στον φάκελο Recordings.

Tip:
Θα έφτιαχνα ένα καινούργιο Pads Page (RecordSamples) και σε κάθε pad θα έβαζα
action .. sampler_bank 'Recordings Bank' & sampler_pad Χ
Shift action : sampler_rec X
όπου Χ ο αριθμός του Pad.
έτσι ώστε να έχεις 8 "Live" Record samples.
 

发表时间 Mon 01 Oct 18 @ 11:50 am
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση djdad !!
Μπορεις λιγο αυτο να μου το εξηγησεις καλυτερα ?
Διοτι ειμαι καινουργιος στη version 8
Και επισης τι ειναι αυτο που μπορει να εκανα ωστε να χαλασω
Κατι που εως εχθες λειτουργουσε σωστα χωρις εγω να χρειαστει να κανω τιποτα ?
Ενδεχομενως εσβησα το xml αρχειο που περιεχεται στο φακελο samples ?
 

发表时间 Mon 01 Oct 18 @ 1:02 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Η διαφορά με την έκδοση 7 είναι ότι στην ε΄κδοση 8, η εγγραφή samples θεωρείται σαν μια ενέργεια προετοιμασίας (στο σπίτι - πριν το event) και όχι κάτι που κάνεις συχνά κατά την διάρκεία του. Λάθος ή σωστό, η ομάδα αποφάσισε όλες οι εγγραφές νεων samples, να πηγαινουν σε ενα φάκελο "Recording" και από κει με drag-n-drop να βάζεις αυτά που μπορεί να χρησιμοποιήσεις σε κάποιο slot κάποιας bank.
Ο βασικός λόγος ήταν ότι θα μπορούσες εύκολα να διαγράψεις (γράψεις από πάνω) το sample που έχεις ήδη στην Bank που έχεις φορτωμένη (απλά πατώντας το REC κουμπί στο σκιν), και για τον ίδιο λόγο και η Recordings Bank δεν αναθέτει αυτόματα σε κάποια slots τις νέες εγγραφές, εκτός κι αν ακολουθήσεις τις οδηγίες μου πιο πάνω.

Γνωρίζοντας ότι κάποιοι χρησιμοποιούν live samples σαν ένα μέσο μίξης, υπάρχει τρόπος - όπως έγραψα πιο πάνω - απλά δεν είναι ο "εργοστασιακός"

Σημείωση.. Άλλο είναι ο φάκελος "Recordings" (με άσπρο εικονίδιο στον φάκελο Sampler) και άλλο το Sampler Bank "Recordings Bank" (με κίτρινο εικονίδιο)
 

发表时间 Mon 01 Oct 18 @ 2:12 pm
Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση
Θα προσπαθήσω εαν το καταφέρω να το κάνω
 

发表时间 Mon 01 Oct 18 @ 11:00 pm
Το εφτιαξα !!
Ολα καλα !!
Ευχαριστω !! Djdad

Αυτο που εχω κανει ειναι το εξης :
Για να το μοιραστω και στο forum .
Εχω συνδεσει ενα music midi keyboard
Και συγκεκριμενα το korg nano key .
Ομως ισχυει το ιδιο για οποιοδηποτε midi keyboard .
Εχω χαρτογραφησει με custom mapping ,
Ολα τα play samples στα λευκα πληκτρα του κλαβιε
Ενω στα δυο πρωτα μαυρα εχω εναποθεσει τα samples recording .
Στο πρωτο αριστερο το αριστερο deck και στο πρωτο δεξι , το δεξι deck .
Με αυτο τον τροπο εχω τη δυνατοτητα Την ωρα του live
να γραφω συγκεκριμενα δυνατα σημεια του εκαστοτε αναπαραγομενου κομματιου
και να τα δενω με αλλα κομματια δημιουργωντας εντυπωσιακα εφε .
 

发表时间 Tue 02 Oct 18 @ 11:28 pm


(陈旧帖子或论坛版块会自动关闭)