快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: Εξωτερικός δίσκος για back up

由于该帖子已年深日久,可能包含陈旧过时或描述错误的信息。

djnet71PRO InfinityMember since 2007
Καλησπέρα και χρόνια πολλά παίδες!
Παίζω με macbook και έχω σε εξωτερικό δίσκο την μουσική μου.Πήρα έναν δεύτερο εξωτερικό δίσκο ακριβώς τον ίδιο για να τον έχω για back up σε περίπτωση που ''κάτσει'' στραβή την ώρα που παίζω!
Η ερώτηση μου είναι η εξής: κάνω copy - paste τα πάντα από τον κύριο στον εφεδρικό και όλα οκ?Θα τον βλέπει τον εφεδρικό κανονικά το VirtualDj με virtualfolders ,cue, analyzed tracks και άλλα σαν να έχω τον κύριο?

Ευχαριστώ
 

发表时间 Mon 18 Dec 17 @ 5:14 pm
Ναι.
Απλά μαζί με τη μουσική πρέπει να κάνεις copy/paste και τον φάκελο "VirtualDJ" που βρίσκεται στο root του δίσκου
 

发表时间 Mon 18 Dec 17 @ 7:12 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Ναι.
Απλά μαζί με τη μουσική πρέπει να κάνεις copy/paste και τον φάκελο "VirtualDJ" που βρίσκεται στο root του δίσκου

Στο root του εξωτερικού δίσκου, σωστά?
Αυτό σκεφτόμουν...συνολικό copy - paste...τα πάντα από τον ένα εξωτερικό ...στον άλλο εξωτερικό!
 

发表时间 Mon 18 Dec 17 @ 7:33 pm
Ναι σωστά.
Απλά όπως θα προσθέτεις νέα μουσική στον κύριο δίσκο (και θα τον χρησιμοποιείς γενικότερα) θα πρέπει να συγχρονίζεις και τον backup δίσκο.
Σ' αυτή τη διαδικασία δεν θα πρέπει να ξεχνάς τη βάση δεδομένων (φάκελος VirtualDJ στο root του εξωτερικού δίσκου)
 

发表时间 Mon 18 Dec 17 @ 9:27 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Ναι σωστά.
Απλά όπως θα προσθέτεις νέα μουσική στον κύριο δίσκο (και θα τον χρησιμοποιείς γενικότερα) θα πρέπει να συγχρονίζεις και τον backup δίσκο.
Σ' αυτή τη διαδικασία δεν θα πρέπει να ξεχνάς τη βάση δεδομένων (φάκελος VirtualDJ στο root του εξωτερικού δίσκου)


Ναι ναι...το έχω και αυτό υπόψiν!ότι νέο πέφτει στον έναν θα πέφτει και στον άλλο και κάθε φορά που θα κατηγοριοποιώ τραγούδια στα virtualfolders... copy paste μετά τον φάκελο virtualdj!

Thanx for everything!

 

发表时间 Tue 19 Dec 17 @ 5:25 pm
Και κάθε φορά που προσθέτεις CUES επίσης! :)
Τα CUES αποθηκεύονται στη database ;)
 

发表时间 Wed 20 Dec 17 @ 8:02 am
djnet71PRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Και κάθε φορά που προσθέτεις CUES επίσης! :)
Τα CUES αποθηκεύονται στη database ;)



Έτσι κι αλλιώς 1 φορά στις 15 μέρες ή τον μήνα κάνω copy paste τον συγκεκριμένο φάκελλο σε άλλο pc για back up της database.

Σε ευχαριστώ once again!

 

发表时间 Wed 20 Dec 17 @ 5:04 pm
Wiper4ControlleristMember since 2016
Γεια χαρά!

Έχω μια απορία : Η όλη αυτή διαδικασία μπορεί να γίνει και με back up εξ. σκλ. δίσκο μεγαλύτερης χωρητικότητας?

Π.χ. αν έχω έναν εξωτερικό 1Τ και θέλω να τον κάνω back up σε έναν δίσκο 4Τ, τότε τι κάνω?

Απλά δημιουργώ έναν φάκελο στον 4Τ και κάνω exact copy-paste στον φάκελο αυτό τα πάντα από τον 1Τ?
 

发表时间 Tue 13 Feb 18 @ 10:10 am
Ναι, αν και για λόγους φορητότητας του backup θα ήταν προτιμότερο να ΜΗΝ φτιάξεις φάκελο στον μεγάλο δίσκο αλλά να κάνεις Exact Copy από τον μικρό δίσκο στο μεγάλο.
Έτσι αν κάποια στιγμή -ω μη γένοιτο- πάθει κάτι ο "μικρός" δίσκος μπορείς να κουμπώσεις τον μεγάλο και να παίξεις, αντί να χρειαστεί να "επαναφέρεις" το backup σε κάποιο δίσκο...
 

发表时间 Tue 13 Feb 18 @ 5:05 pm
Wiper4ControlleristMember since 2016
Δηλ.
μπορώ να μεταφέρω τα δεδομένα του 1Τ απευθείας στον 4Τ, έτσι ώστε να μην παρεμβάλλεται στο path το όνομα του υποτιθέμενου φακέλου και αρα το VDJ να τον δει κανονικά και παράλληλα να φτιάξω έναν φάκελο για τα υπόλοιπα 3Τ?
Σαν να λέμε δηλ. ότι στην ουσία ο 4Τ θα περιέχει ότι ακριβώς και ο 1Τ συν έναν φάκελο όπου θα βρίσκονται τα υπόλοιπα (άσχετα με τον 1Τ) αρχεία????
 

发表时间 Tue 13 Feb 18 @ 6:52 pm
Ακριβώς
 

发表时间 Tue 13 Feb 18 @ 7:18 pm
Wiper4ControlleristMember since 2016
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!
 

发表时间 Tue 13 Feb 18 @ 7:51 pm


(陈旧帖子或论坛版块会自动关闭)