快速登录:  

Forum: Greek Forum

话题: American Audio VMS2: Εγκατάσταση σε ήδη εγκατεστημένο VDJ7 Pro σε Mac - Page: 1

由于该帖子的部分内容已年深日久,可能包含陈旧过时或描述错误的信息。

leko98PRO InfinityMember since 2011
Καλησπέρα.
Αγόρασα μια American Audio VMS2, η οποία έρχεται με το VDJ Light Edition. Το cd, στο κομμάτι του mac έχει μόνο installer για το LE, χωρίς drivers ή κάτι άλλο.

Εγώ έχω εγκατεστημένο το Pro7, το οποίο χρησιμοποιούσε με μια Hercules RMX. To pro δεν βλέπει καθόλου την VMS2, παρά μόνο σαν midi device - και φυσικά κάνει μόνο play χωρίς προακρόαση κ.λπ.

Πώς εγκαθιστώ drivers (σε Mac) για την VMS2; Το download center, στους controllers, έχει μόνο την VMS4.
Σημειώστε ότι με το LE η κονσόλα λειτουργεί μια χαρά, αλλά το πρόγραμμα δεν με αφήνει να κάνω τίποτ' άλλο, μιας και όπως λέει οι 20 μέρες του trial έχουν περάσει (παρόλο που το εγκατέστησα σήμερα...).
Αν έχει ξαναπαντηθεί το θέμα, απλώς στείλτε μου ένα link.
Ευχαριστώ.
 

发表时间 Tue 20 Dec 11 @ 12:40 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Afou tin vlepei san midi, eimaste kala.

Twra oson afora to sound setup...dokimase

Inputs None
Outputs ..External mixer
Sound card.. 4out.. kai dipla des an exei epilogi American Audio VMS2

An den exei tote prepei na pas sto Applications->Utilities->Audio Devices kai na deis ekei an yparxei san audio syskeui, kai na tis oriseis Quadrophonic ta ixeia (idiotites, deksi klik)
 

发表时间 Tue 20 Dec 11 @ 11:28 pm
leko98PRO InfinityMember since 2011
@djdad
Ευχαριστώ πολύ. Δούλεψε! Ήταν ο μόνος συνδυασμός που δεν είχα δοκιμάσει, συνηθισμένος από τις διάφορες άλλες κονσόλες που είχα συνδέσει και ο mac τις έβλεπε με την μία, ή φόρτωνε Asio drivers για κάθε μια τους. Την VMS2, ωστόσο, το pc την βλέπει σαν VMS4 - τουλάχιστον μέσα στο VDJ - στο σύστημα δεν πρόλαβα να κοιτάξω...
Όπως και να 'χει, ευχαριστώ ;-)
 

发表时间 Wed 21 Dec 11 @ 1:34 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Mia diorthosi, Asio drivers gia mac pou anafereis den yparxoun.
To asio einai texnologia driver gia pc mono.
Oi sostes rythmiseis gia mac einai autes pou exeis tora.

Mia grigori erotisi apo mena gia tin vms2 pou tin sympatho idiaitera, alla den etyxe na tin piaso sta xeria mou :
To browsing ton kommation ston browser ginetai me to kentriko peristrefomeno knob pou exei dipla ta belakia pano-kato deksia-aristera, sosta ?
Poso boliko einai auto ?
Kai fysika einai atermono (xoris arxi kai telos) sosta ?
 

发表时间 Wed 21 Dec 11 @ 1:46 am
leko98PRO InfinityMember since 2011
apopsis wrote :
Mia diorthosi, Asio drivers gia mac pou anafereis den yparxoun.
To asio einai texnologia driver gia pc mono.
Oi sostes rythmiseis gia mac einai autes pou exeis tora.

Mia grigori erotisi apo mena gia tin vms2 pou tin sympatho idiaitera, alla den etyxe na tin piaso sta xeria mou :
To browsing ton kommation ston browser ginetai me to kentriko peristrefomeno knob pou exei dipla ta belakia pano-kato deksia-aristera, sosta ?
Poso boliko einai auto ?
Kai fysika einai atermono (xoris arxi kai telos) sosta ?


@apopsis:
Καλημέρα
Ευχαριστώ για την διόρθωση και φυσικά έχεις δίκιο, οι Asio drivers είναι τεχνολογία για pc - αλλά άμα πατάς με το ένα πόδι σε μια βάρκα (mac) και με το άλλο σε μια άλλη (pc) κάποιες φορές μπερδεύεσαι!
Το browsing όντως γίνεται με το κεντρικό περιστρεφόμενο (το οποίο λειτουργεί και σαν "enter" όταν το πιέζεις) και τα βελάκια. Είναι ατέρμονο και αρκετά βολικό, αλλά θέλει προσοχή επειδή είναι πολυλειτουργικό: με αυτό επιλέγεις, ενεργοποιείες και κάνεις και cycle στα fx.
Προσωπικά με βοελύει αρκετά όμως. Οι πρώτες εντυπώσεις από την VMS2 είνα πολύ θετικές, αν και θα ήθελα να είχε μερικά function buttons περισσότερα. Σε σχέση με την RMX που έχω δουλέψει αρκετά, είναι πολύ καλύτερη - ελπίζω μόνο να μη μου κάνει ανάλογα κόλπα με την RMX η οποία κόλλαγε στον mac (είχα ανοίξει thread πριν μερικές μέρες).
Καλές γιορτές
 

发表时间 Wed 21 Dec 11 @ 2:59 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
mia kai exeis tin rmx kai tora ti vsm2, epidi tha me endiefere kai mena i vsm2, na se rotiso kati.

1) ta koumpia einai pio bolika ap'oti tis rmx? diladi ta patas pio eukola? fantazomai einai idia me ti vsm4
2) i entasi apo tin eksodo gia ta akoustika, einai idia me tin rmx i mikroteri?
 

发表时间 Wed 21 Dec 11 @ 5:37 am
leko98PRO InfinityMember since 2011
aledjo wrote :
mia kai exeis tin rmx kai tora ti vsm2, epidi tha me endiefere kai mena i vsm2, na se rotiso kati.

1) ta koumpia einai pio bolika ap'oti tis rmx? diladi ta patas pio eukola? fantazomai einai idia me ti vsm4
2) i entasi apo tin eksodo gia ta akoustika, einai idia me tin rmx i mikroteri?


Καλησπέρα.
Τα κουμπιά είναι από μαλακό λάστιχο (αν είχε ποτέ πιάσει ZX Spectrum 48, είναι ίδια) και πιο ελαστικά στην αφή από εκείνα της rmx. Δεν θα έλεγα ότι τα παράς πιο εύκολα ή πιο δύσκολα - και της rmx με βόλεβαν πάντως - απλώς η αίσθηση είναι διαφορετική. VMS4 δεν έχω πιάσει, αλλά αν κρίνω απ' τις φωτό, μάλλον τα ίδια θα είναι. Αυτό που εκτιμώ, σε σχέση με την rmx, είναι το γεγονός πως είναι όλα φωτιζόμενα, πράγμα που βοηθάει στην ώρα της χρήσης (ή της... κρίσης). Εκείνα που είναι μακράν καλύτερα είναι τα jog wheels, τόσο σε αίαθηση όσο και σε λειτουργία.
Όσο για την ένταση της προακρόασης νομιζω πως είναι ίδια και στις δύο - αν όχι, θα έλεγα ότι είναι ελάχιστα δυνατότταρη στην VMS.
 

发表时间 Wed 21 Dec 11 @ 7:11 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
malista katalaba.
exo piasei vms4 kai ap'oti perigrafeis ta koumpia einai idia me to vms2.
gia ti proakoustiki me kalypses. isi i dynatoteri as einai, mikroteri na min einai...

kati allo.
i poiotita ixou kai i entasi eksodou pou bgazei apo piso gia to master einai kalytera apo tin rmx?
 

发表时间 Wed 21 Dec 11 @ 7:20 am
leko98PRO InfinityMember since 2011
aledjo wrote :
malista katalaba.
exo piasei vms4 kai ap'oti perigrafeis ta koumpia einai idia me to vms2.
gia ti proakoustiki me kalypses. isi i dynatoteri as einai, mikroteri na min einai...

kati allo.
i poiotita ixou kai i entasi eksodou pou bgazei apo piso gia to master einai kalytera apo tin rmx?


Ακουστικά και μόνο θα έλεγα ότι είναι λίγο καλύτερη η VMS. Δεν έχω παίξει ακόμα αρκετά μαζί της για να πω πιο συγκεκριμένα, αλλά θα επανέλθω.
 

发表时间 Wed 21 Dec 11 @ 8:00 am
smikelLE userMember since 2011
Καλησπέρα και Χρόνια πολλά είμαι νέος στο forum και θα ήθελα την βοήθεια σας έχω αγοράσει πρόσφατα την VMS2.
Αλλά δεν την έχω καταφέρει να λειτουργήσει σωστά το μοναδικό που λειτουργεί είναι τα ακουστικά το μικρόφωνο και η κεντρική κονσόλα όπως ακριβώς ανέφερε και ο φίλος. Όταν το αγόρασα επειδή είχα ήδη το Virtual dj Pro και λόγω του ότι έχω φτιάξει Virtual folders και δεν ξέρω πως να αποθηκεύσω σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά και δεν γίνεται με τίποτα να τα χάσω, δεν εγκατέστησα το Dj που συνοδεύεται με την συσκευή αλλά εγκατέστησα την κάρτα ήχου Asio, παρόλα αυτά το dj pro μου, την αναγνωρίζει ως VMS4 θα ήθελα να προσθέσω ότι εκτός από τα φωτάκια στην κεντρική κονσόλα δεν μου ανάβει κανένα άλλο. Προσπάθησα να κάνω αυτό που είπατε παραπάνω αλλά όταν το ρυθμίζω 4.1 cards και speakers VMS2 audio midi devise μου βγαίνει ένα μήνυμα που λέει ( Error in the sound Driver {DirectX/WDM Your Sound card is probably not connected, or the settings are incorrect. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
Το λειτουργικό μου σύστημα είναι windows 7 64 bit
 

发表时间 Sat 31 Dec 11 @ 11:27 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Αυτό που κάνεις όπως έχεις καταλάβει είναι λάθος.

Θα πρέπει να εγκαταστήσεις την LE έκδοση που συνοδεύει την κονσόλα σου. Με αυτή την έκδοση θα δεις τι δουλεύει σωστά και τι όχι. Οσον αφορά την database που έχεις, δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι. Η εγκατάσταση της LE version θα χρησιμοποιήσει τη database που έχεις ήδη φτιάξει.
Για καλο και για κακό βέβαια, ΠΑΝΤΑ θα πρέπει να φυλάς backup την database όπως και κάθε αλλο πολύτιμο αρχείο στον υπολογιστή σου.

Δεν μπορώ επίσης να φανώ χρήσιμος όσον αφορά τα προβλήματα που σου δημιουργεί η Pro Full version που έχεις, αφού το μόνο που ξέρω είναι οτι στην τελευταία Pro Full έκδοση η VMS2 έχει πλήρη υποστήριξη και το VirtualDJ την βλέπει σαν VMS2 κανονικά.

Για πολλους λόγους (δες εδώ ) καλό θα ήταν να ενημερώσεις το προφίλ σου ( http://www.virtualdj.com/users/edit.html ) με το serial number της VMS2 LE version, και να σκεφτείς σοβαρά την αναβάθμιση στην Pro Full version λόγω της μεγάλης έκπτωσης που σου προσφέρεται http://www.virtualdj.com/products/oem.html

 

发表时间 Sun 01 Jan 12 @ 7:28 pm
 

发表时间 Tue 24 Jan 12 @ 10:59 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Tsekarise to site tis AA na deis an exei kapoio firmware update.
Kane pali egkatastasi tous drivers.
Dokimase na deis mipws kapoia alli USB syskeui kanei conflict kai dimiourgei paremboles. Vgale dld, i apegkatestise kathe alli USB suskeui
Apenergopoise apo to Device Manager opoia hardware syskeui exeis apo Logitech (akoma kai pontiki-pliktrologio)


 

发表时间 Tue 24 Jan 12 @ 11:24 am
to ksesindesa ola kai pali to idio kanei
 

发表时间 Thu 26 Jan 12 @ 9:17 am
vasika kserei kaneis pws mporw na dw me kapoia midi tools an exei provlima to controller??? giati kati tetoio mou apantise enas texnikos se ena ticket pou esteila?? kai mou eipe o moromax(texnikos) na apeythinthw an kserei o babis h o george/
 

发表时间 Thu 26 Jan 12 @ 9:23 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

发表时间 Thu 26 Jan 12 @ 9:40 am
kai pws doulevei??? pws tha katalavw oti exei provlima to controller?

 

发表时间 Thu 26 Jan 12 @ 10:24 am
smikelLE userMember since 2011
Καλησπέρα σε όλους.
Εγκατέστησα τους Drivers όντος άναψαν τα φωτάκια και δούλεψε ο Μείκτης αλλά είμαι πάρα πολύ απογοητευμένος, δεν δουλεύει σωστά μόλις ξεκινάει την λειτουργία του όταν χρειαστεί να Αγγίξω το Gain κάνει ένα αυτόματο χαμήλωμα ο ήχος και δυναμώνει μόνο από το Master ξανά, αλλά με πολύ χαμηλότερη ποιότητα ήχου, άλλες φορές και ενώ παίζω κανονικά κάνει διακοπές ο ήχος με αποτέλεσμα να γίνομαι ρεζίλι. Επίσης υπάρχουν νε φορές που ο υπολογιστής δεν αντιλαμβάνεται αμέσως της ρυθμίσεις στο Treble, Mid και Bass, και επανέρχεται μόνο όταν τα ξανά πειράξω.
Με λίγα λόγια η VMS2 δεν δουλεύει σωστά, μπορεί κάνεις να βοηθήσει???
 

发表时间 Fri 27 Jan 12 @ 8:01 am
Από αυτά που λες φαίνεται οτι δουλεύεις την κονσόλα σε MIDI mode... Δοκίμασε να την γυρίσεις σε hardware mode
 

发表时间 Fri 27 Jan 12 @ 9:36 am
smikelLE userMember since 2011
Πως μπορω να το κάνω αυτο, αν ισχυει οντος κατι τέτοιο.
 

发表时间 Sun 29 Jan 12 @ 2:42 pm
95%